BEŞİKTAŞ’TA TARİHİ ESER OPERASYONU: PADIŞAH ABDÜLMECİT TUĞRALI VAKFİYE ELE GEÇİRİLDİ

BEŞİKTAŞ’ta bire bir hisse senedi namına yapılan operasyonda, Hükümdar Abdülmecit tuğralı, tıpkısı vakfın koşullarını tamlayan doküman anlamına gelen vakıfname ile gelişigüzel, tarihi ürün niteliğinde bin 638 çıngı halı ve sergi, takunya, sandık, sandık kapağı, seramik, ahşap nesne ile 5 adet yabani hayvan derisi ele geçirildi. Eserlerin Osmanlı’nın değişik dönemlerine ilgili olduğu değerlendirilirken, operasyonda 1 kişi gözaltına makbuz.

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Beşiktaş’taki ayrımsız gelişim durumunda tarihi asar olduğu yönünde ihbar aldı. İhbarı değerlendiren ekipler, bahis konusu adresi benzeri süre izlemeye aldı. İş adına gelenleri dahi fiziki ve beceri takibe kayran polis, 4 Son Teşrin Cuma günü ameliyat düzenledi.

İş durumunda yapılan aramalarda, Melik Abdülmecit tuğrası mevcut, ayrımsız vakfın koşullarını belirten vesika anlamına mevrut vakıfname, 16 koşa takunya, 27 halı ve kilim, 13 ahşap sandık, 18 sandık kapağı, 88 burulmuş ve aksamları, 5 Nasrani etkileri taşıyan ikonalar, 43 bakır ibrik ve sürahi, 24 esrar tepsi, 8 çerçeveli tarz tabela, 30 harita ile gelişigüzel çok sayıda ayrımlı desenlerde seramik, pusula yaprağı, kaşe, bıçak, fincan, zırh ve bilinçlilik ele geçirildi. İş durumunda yapılan aramalarda ayrıca özellikle, batılılaşma dönemi Osmanlı, geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemlerine ilişik olduğu memul çok sayıda ahşap yapıt ile birlikte farklı ebatlarda bilinçlilik de bulundu. hisse senedi yerinde ele geçirilen tarihi eserlerin mecmu bin 638 zerre olduğu belirlendi. Aramalarda, nesli turşu olmak amacıyla olduğu üzere dulda altında bulunan 5 görgüsüz hayvana ilgili deri da ele geçirildi.

Operasyonda 1 yaşama gözaltına alınırken, ele geçirilen tarihi asar, incelenmek için müze müdürlüğü görevlilerine teyit edildi. Gözaltına alınan şüpheli için ise adli prosedür başlatıldı.

Görüntü dökümü

————————

-İş namına sel yapılması

-İş yerinde arama yapılması

-Ele geçirilen eserlerden görüntü

-Ele geçirilen malzemelerin sergilenmesinden görüntü

-Detaylar

Share: