BALIKESİR – Bandırma’da sivri ve hamsi bolluğu

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde hamsi ve pelit avında yağmur yaşanıyor.

Bandırma Akarsu Ürünleri Abur Cubur’ne akıbet iki günde 16 bin 150 koşa palamut getirildi. Avlanan palamut ve hamsiler, belde ilçelere, İzmir ve Bursa’ya gönderiliyor.

Bahir Ürünleri Avcıları Üreticileri Model Birliği Umumi Heyet Başkanı ve Balıkesir İli Deniz Ürünleri Avcıları Yetiştirici Birliği Başkanı Nihat Işık, AA muhabirine, pelit avının bu sezon cümle balıkçıların yüzünü güldürdüğünü söyledi.

Karadeniz, Marmara, Bandırma Körfezi ve Kapıdağ Yarımadası’nda bereketli miktarda pelit avlandığını tamlayan Işık, “Şu anda Bandırma Körfezi’nde hamsi bolluğu var. Kuzuluk 400-500 sandık hamsi geliyor.” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ekincilik Ürünleri KAZANÇ Bandırma Akarsu Ürünleri Şefi Özcan Ateş de bu sabah ağıl 380 sandık çinekop, 145 sandık ateş balığı ve 1150 koşa palamut getirildiğini aktardı.

Izdırap, esbak getirilen sivri miktarının 15 bin çift olduğunu anlatım etti.

Balık Boş komisyoncularından Toplama Tüccar ise bugünlerde Karadeniz’e bakarak Marmara Denizi’nde avın henüz gür olduğunu dile getirdi.

Özellikle hamsi ve palamudun arttığını bildiren Tecimen, “Adım Adım havaların soğumasıyla hamsiler birlikte irileşecek. Palamutların tanesi 40-60 liradan, hamsinin kilosunu 30-35 liradan satıyoruz.” diyerek konuştu.

Share: