Malatya’da “Ülfet Kliniği” açıldı

Birleşmiş Milel Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Türkiye Barolar Birliğince planlı “Türkiye’de Mülteci, Mülteci ve Arızi Dulda Altındaki Kişilerin Adalete Erişimlerinin Desteklenmesi Projesi” kapsamında Malatya’bile “Hususiyet Kliniği” törenle açıldı.

Malatya Valisi Hulusi Mecnunca, Türkiye’nin sığınmacılara müteveccih hizmetleriyle bol aynı sınav verdiğini belirtti.

DOĞRU Fırka Forma Değişmeyen Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalgın da Türkiye’nin sığınmacılara sağladığı destekle cümle dünyaya gür yeknesak olduğunu aktararak, şöyle devam etti:

“Zaman acun göçmenleri hoppadak konuşuyor. müzaheret etmek namına Konfedere Milletler’in çok kebir adımlar atması gerekiyor. Aylan bebekleri hiçbirimizin unutmaması gerekiyor. Zaman Akdeniz’üstelik, Ege’dahi botları patlatılarak sularda boğulan göçmenleri hepimizin tıpkısı misil daha hatırlaması gerekiyor.”

Sağlık Sağkan

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan üstelik proje kapsamında bu sene 32 ilde 4 bin 500’ün üzerinde ihtiyaç sahibi mülteciye adli arkalama desteği sağladıklarını söyledi.

Proje kapsamında yaptıkları çalışmaları anlatan Sağkan, “Projenin ikinci canlılık alanında ise bugün burada açılışını gerçekleştirdiğimiz Malatya Ünsiyet Kliniği ile 5. kliniğimizi hayata geçirmiş bulunuyoruz. Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Kilis ve Malatya illerimizde kurulan ünsiyet kliniklerimizle türel bilgilendirme, farkındalık ilave ve meslektaşlarımıza yönelik vukuf ve birikim paylaşımı ve tıpkı hizmetler yürütmekteyiz.” diye konuştu.

Türkiye’ye teşekkür

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc, Türkiye Barolar Birliği ortaklığında 5. Ahbaplık Kliniği’ni Malatya’dahi açtıklarını belirtti.

Türkiye’ye yaptığı icraat üzere teşekkür eden Leclerc, şunları kaydetti:

“Türkiye, 2014’ten beri dünyanın genişlik büyük mülteci nüfusuna aile sahipliği fail talih kendisine uluslararası camiadan birlikte dara paylaşımı noktasında lazım desteği görmelidir. Konfedere Uluslar Mülteciler Efdal Komiserliği namına arsıulusal camianın bu desteği Türkiye’ye sağlaması gerektiğini düşünmekteyiz. Sağladığı uluslararası himaye ve kapsamlı içtimai uyum programı ile yarattığı ayırt için Türkiye’ye teşekkürler.”

Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Sibel Suiçmez ve Malatya Barosu Başkanı Itibar Demez’in dahi konuşmasının ardından Malatya Ahbaplık Kliniği’nin açılışı yapıldı.

Share: