Bakan Varank’tan muhalefete “üretimevi” tepkisi Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, muhalefetin “SELIM Tümen 20 yılda yegâne de üretimlik açmadı, DOĞRU Parti eskiden sanayi ağız ağıza bitti.” eleştirilerine reaksiyon göstererek, “Devletin üretimevi kurup tıpkı kişinin çalıştığı yerde 3 gönül istihdam yazar fabrikaları arpalıklara çevirdiği zamanlar geride kaldı.” dedi.

Vekil Varank, Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Adıyaman Şubesi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, ASKON’un yetişkin bir sivil sosyete kuruluşu olduğunu söyledi.

Türkiye’yi büyültmek üzere 20 yıldır çalıştıklarını nâkil Varank, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’yi büyütmenin, geliştirmenin sevdasıyla gayretiyle Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle dur durak demeden çalışmaya devam ediyoruz. Şişman gayretle Türkiye’yi zahir yatırımlarla, projelerle buluştururuz bunun için çalışıyoruz. Bizim tıpkı sloganımız var: ‘Durmak yok, yola devam.’ Dur durak demeden devam ediyoruz. Bu mücadelemizde Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine fark etmek için bizim sunma şanlı yoldaşlarımızdan ayrımsız tanesi bile aksiyon insanları ve yatırımcılarımız. ASKON aslında elini taşın altına koyan müteşebbislerimizin kurduğu, bu ülkeyi kalkındırma hikayesinde temel kahraman olan iş insanlarımızın kurduğu ayrımsız sivil toplum kuruluşudur. Türkiye’yi envestisman, istihdam, üretim ve ihracatla büyütebileceğimize, geliştirebileceğimize inanıyoruz. Tığ Türkiye’nin 10 iri ekonomiden birisi olabileceğine inanıyoruz. Bunu yapmanın yolu da özel sektörümüzle iş dünyamızla bu arada akım etmekten geçiyor.”

Muhalefetin “SELIM Fırka 20 yılda tek de fabrika açmadı, YANLIŞSIZ Tümen eskiden sanayi ağız ağıza bitti.” eleştirilerinde bulunduğunu dile getiren Varank, şöyle devam etti:

“Ama onlar bunu söylerken neyi düşünerek söylüyorlar biliyor musunuz? Bunlar zannediyor ki bibi dünyada fabrikaları devletler, hükümetler kuruyor. Zannediyorlar kim Sümerbank’ta basık fabrikaları çalışsa Türkiye tıpkı yere gelebilir. Şu zaman birlikte o Sümerbank’ın basık fabrikalarından 500 tanesi Türkiye’üstelik faaliyette. Hususi sektörümüz bunları dünyaya ihracat yapıyor. Tığ hususi sektörün önünü açarak onlara zaruri altyapıları, teşvikleri veriyoruz. Türkiye’yi arz iyice şekilde kalkındıracağız. O devletin üretimevi kurduğu zamanlar geride kaldı. Devletin üretimlik kurup bire bir kişinin çalıştığı yerde 3 dirilik istihdam edip fabrikaları arpalıklara çevirdiği zamanlar geride kaldı. özel sektör bu işleri yapacak.”

Adıyaman’ı “özel sektör dinamizminin zirvede olduğu şehirlerden biri” şeklinde tanımlayan Varank, sanayicilerin kendilerine “Bize düz verin işimizi büyüteceğiz. İstihdam oluşturacağız.” dediklerini belirtti.

Dünyanın, Türkiye’nin kabiliyetlerinin farkına vardığını dile getiren Varank, şunları kaydetti:

“Toptan markalar, küresel şirketler Türkiye’yi tedarikçi yerine yanlarına çekmeye çalışıyorlar. Türkiye’nin seçme yerinde müthiş tıpkısı ivme yakaladık. İnşallah bu ivme bire bir şekilde Adıyaman’dahi ve Türkiye’bile bitmeme edecek. Türkiye’nin en iri baytar aşısı üreten firması Adıyaman’bile ruh gösteriyor. Türkiye’de bildirme balaban devir paneli üreticilerinden ayrımsız tanesini ego Adıyaman’birlikte ülfet ettim. Bu şehrin potansiyeline inanıyoruz ve yatırım yapmaya bitmeme edeceğiz.”

ASKON Umumi Başkanı Orhan Vazıh bile Bakan Varank’a teşekkür ederek “Bizim daima yanımızda oldular. Cenabıhak razı olsun. Bize büyük güç veriyorlar. Zaman burada haddinden fazla şükür cesim üyelerimizle ASKON şubesini kurduk, kalburüstü olsun.” diyerek konuştu.

Konuşmaların peşi sıra ASKON Adıyaman Şubesi’nin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa, Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, Şehremini Süleyman Kılınç, ASKON Adıyaman Şube Başkanı Hüseyin Sevinçtekin ve hareket insanları katıldı.

Share: