BAKAN VARANK 37 MİLYAR DOLAR TURİZM GELİRİ BEKLİYORUZ

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2022 yılında 47 milyon seyyah ve 37 milyar dolar turizm geliri beklediklerini söyledi.

Adıyaman’a mevrut Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, havaalanında Ilbay Mahmut Çuhadar, AK Öğür milletvekilleri Ahmet Görgülü, Halil Fırat, Yakup Taş, Muhammed Yerey, Belediye Reisi Süleyman Kılınç, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut ve protokol üyeleri marifetiyle karşılandı. Temaslarına Vali Çuhadar’ı müzakere ederek başlayan Vekil Varank, henüz bilahare ‘GAP Adıyaman Projeleri’ ve ‘İpekyolu Kalkınma Ajansı Finansman Destek Programı’ tören düzeni imza törenine katıldı. Valilikte planlı ‘Adıyaman Turizm Sektörünün Canlandırılması Projesi’ açılış törenine birlikte katılan Varank, turizm temsilcilerine hitap etti. Türkiye’nin tarihi ve natürel güzelliklerinin saymakla bitirilemeyeceğini vurgulayan Vekil Varank, Türkiye’dahi anca domuzuna yerler var ki tarihi ve natürel güzellikleri bir anda bünyesinde barındırıyor. Medeniyetlerin buluşma noktası, kadim şehrimiz Adıyaman’ı böyle görmekteyiz. Adıyaman’ı, turizm sektöründe en makro illerden biri adına görüyoruz. Biliyorsunuz turizm, hem lehçe hem da ulusal kalkınmada büyük role sahip aynı kürsü. Pandemi sonrası turizmde müjdeli gelişmeler yaşıyoruz. Bu yılın önceki yarısı, turizm performansı beklentilerimizin üzerinde gerçekleşti. 2022 yılının tamamında 47 milyon gezmen, 37 bilyon dolar turizm geliri bekliyoruz. Elbette ülkemizde seçme alanda yaşanan bu gelişmeler, bu yükseliş kendiliğinden olmuyor. Hükümet yerine ülkemizin ciharıyek birlikte turizmin geliştirilmesi kapsamında kilolu icraat yürütüyoruz. Harabelik yerleri, tarihi alanları, firez merkezlerini adeta baştan yeniden inşa ediyoruz. Bunların beraberinde turizmi destekleyecek altyapıları da hiçbir ant ayn ardı etmiyoruz dedi.

Havaalanlarıyla ilgili yağız propaganda yapmaya çalışıldığını belirten Icra Vekili Varank, Ara Sıra bize ‘Bu havalimanlarını illet yapıyorsunuz’ diye niteleyerek kızıyorlar. Bunlarla ilişik yağız propaganda yapmaya çalışıyorlar. İşte o havalimanları yardımıyla biz bu sene dünyada yaşanan çirkin görüntüleri Türkiye’dahi yaşamadık. İstanbul Havalimanı’nda yolcular, ortalama 15 dakikada bagajlarına ulaşırken bu durum, Avrupa havalimanlarında sayı farkı 4-5 saati buluyor. Uçuşlar halel edildi, turistler mankafa çevrildi. Dünyanın ayrımlı havalimanlarında özellikle Avrupa’da valizler kayboldu, turistler balaban çileler çekti. Tığ böyle tıpkısı durumu yaşamadıysak bu, havalimanlarına yaptığımız yatırımlar sayesindedir diye konuştu. Nazır Varank, törenin ardından tarihi alanları gezip, ara sıra fabrikalarda incelemelerde bulundu.Share: