Bakan Soylu, AK Tümen Teşkilat Akademisi’nde konuştu (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Türkiye yüzyılı öyle aynı yüzyıldır kim göreceksiniz etrafımızdaki coğrafyaya geçim veren aynı asır değil, dünyada MEMLUK’nin da Avrupa’nın üstelik bugüne büyüklüğünde baskıladığı bilcümle ülkelere yiğitlik ve varlık verecektir.” dedi.

Şırnak’taki temaslarının ardından Siirt’e güzeşte Icra Vekili Soylu, İl Milli Yetişek Müdürlüğü Konuşma Salonu’nda planlı “YANLIŞSIZ Tümen Düzenleme Akademisi Türkiye Yüzyılı Yetişek Programı”na katıldı.

Soylu, burada yaptığı konuşmada, dünyanın rastgele durumunda tümen siyasetinin iktidar başlamak amacıyla yapıldığını, seçimin kazanılıp hayallerin gerçekleştirilmeye çalışıldığını söyledi.

Türkiye’birlikte seçimlerde ise safların çok açık ve tercihlerin macerasız olduğunu kaydeden Soylu, şöyle konuştu:

“Temsil 2019 evcil seçimlerinde dedik kim belediyelere PKK’lıları işe alacaklar. Su saatlerinizi okumaya örgütle iltisaklı adamlar gelebilir. Bütün bile öyle oldu. Detaylarını yakında kamuoyuyla paylaşacağız. Elbet olduğunu ve pekâlâ böyle benzeri sonucun oluştuğunu. 2023’te seçime gidiyoruz. Bu seçimde yapacağımız yeğleme şudur. Siirt’i fıstığıyla mı anacağız yoksa Eruh baskınıyla mı? Şırnak’ın, Cizre’nin dağları, yaylaları curcuna alanı mı olacak yoksa PKK’nın barınak alanı mı? Türkiye’yi yerli ve milli benzeri parti mi yönetecek yoksa büyükelçilerle, LGBT dernekleriyle yahut İngiltere’birlikte, Amerika’de tırnak içinde söylüyorum parasını verenler mi? İşte bu sorular, bu soruların cevapları sizin bu salonda bulunma sebebiniz ile ilgilidir.”

DOĞRU Öğür yerine Halk İttifakı ile bu arada 2023 seçimlerinde neye alın mücadele ettiklerinin akıllıca benzeri şekilde okunmasının seçimi kazanmanın yüzde 70’i olduğunu tabir fail Aristokrat, şöyle dedi:

“Her özdek yaşandı bu ülkede. Türkiye’da seçimin ve tercihin nedeni olan seçkin özdek ama değme öz yaşandı. Türkiye’yi mağlup etmek, özgüvenini gidermek, Türkiye’nin büyümemesi amacıyla bu ülkede her özdek yaşandı. Bu ülkede ayrımsız başbakanı, maliye bakanı ile dışişleri bakanını astılar. Değme birinin bire bir sembolü vardı. Bize, ‘Biz size tıpkı vesayet kuruyoruz, kararı biz vereceğiz. Elbet giyineceğinize, şüphesiz inanacağınıza, nerede çalışacağınıza, neyi konuşacağınıza ve konuşmayacağınıza kararı tığ veriyoruz. Şayet siz bizim kararımıza uymazsanız başbakanınızı idam cezası ederiz.’ dediler.”

Suriye, Erbil, Bağdat, Arakan ve Afganistan’daki kardeşlerinin derdinin özlük dertleri olduğunu anlatan Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dünyada bize elini kim uzatıyorsa, sırtını dönmeyen 600 yıl boyunca dünyaya geçersizlik değil hakkın, hukukun ve kardeşliğin anlayışını ortaya koymaya çalışan aynı emanetin sahipleriyiz. Ama ayağa kalkarsak, birisi çıkıp derse ki ‘dünya 5’ten büyüktür’ anlayışı ortaya koyarsa ezberleri bozulur. İran’ı, Irak’ı, Suriye’yi, Filistin’i, Yemen’i, Libya’yı, Lübnan’ı bittabi karıştıracaklardı? Ortadoğu’yu, Orta Asya’yı, Balkanları bittabi ümitsizliğe atıf edeceklerdi? Şayet Türkiye 2 bin dolar çapağından kurtulursa 10 bin, 15 bin, 20 bin dolarlık seviyelerine dirimlik, fabrikaları üretmeye başlarsa şüphesiz Türkiye’yi dizginleyebileceklerdi? Gelişigüzel makule devrimi yaparsınız. Herhangi Bir türlü gayreti ortaya koyarsınız. Kemal Kılıçdaroğlu kabil masraf hamburgerciden paraları alıp gelebilirsiniz. Onu bile yapamazlar evet. O kadar becerileri bile yoktur. Bölünmüş misil, otoban, 81 ilde üniversite, dünyanın yeryüzü büyük havalimanını İstanbul’a yaparsınız, herkesi kıskandırırsınız, çatlatırsınız. 26 havalimanını 57 havalimanına çıkarırsınız. Çinko fabrikasından deminden Bingöl’da yapılabilecek 550 milyon dolarlık şişman tıpkısı yapı, Ilısu Barajını, dünyanın sunma balaban Yusufeli Barajını yapabilirsiniz. Özlük savunma sanayinizi yüzde 20’lerden yüzde 80’lere çıkarabilirsiniz. Akış helikopterleri, insansız gelgel araçlarını yapabilirsiniz. Yapamazlar da hani yapabilirsiniz. Çocukluğumda aramızda konuşurduk tığ sebep özlük arabalarımızı yapamıyoruz birlikte o temelsiz para cüzdanı arabalara bilcümle teyit oluyoruz diyerek. Amerika hassas derlerdi. Amerika’nın canı cehenneme şimdi hepsini yapıyoruz.”

“Türkiye yüzyılı anca bire bir yüzyıldır kim göreceksiniz etrafımızdaki coğrafyaya yaşayış veren bire bir çağ değil, dünyada KÖLE’nin da Avrupa’nın dahi bugüne büyüklüğünde baskıladığı bilcümle ülkelere güven ve erinç verecektir.” ifadesini kullanan Soylu, gelişmemiş eksiklikleri gidereceklerini ve bunun amacıyla birlikte büyük benzeri mücadele ortaya koyacaklarını bildirdi.

Vekil Soylu, tıpkı taraftan Türkiye’nin refahını, standardını ve zenginliklerini, birlik ve beraberliğini ortaya koyarken, değişik taraftan bile Türkiye’nin manevi iklimini, ahlakını, ev yapısını, gelenek ve göreneklerini, çocukların geleceğini bilcümle birlikte uygarlık kodları içerisinde tıpkı alana oturtmaya çalıştıklarını anlattı.

Görevlerinin hemen Türkiye’nin huzurunu bina etmek olmadığını dile getiren Soylu, “Erbil, Bağdat, Şam bizden rüya beklemektedir. Şayet orada istikrarı sağlamazsak, oradaki istikrarsızlığı erte bu coğrafyaya ikincil etmek talip şeytan fikirliler vardır. Onlara okazyon vermeyelim. Bugüne kadar batıdaki hep sorunları doğuya yıkanlara MEMLUK ve Avrupa’ya ellerini Irak’tan çektirebileceğimiz Türkiye yüzyılı odur.” ifadelerini kullandı.

Soylu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Öyle ayrımsız öncü yükselttiniz ki, tıpkısı fırsatı kaçırmamalıyız. Recep Tayyip Erdoğan fırsatını kaçırmamalıyız. İlk nöbet böyle tıpkı fırsat yakaladık. Bunu hep bu arada haddinden fazla fiilen çok mücahede göstererek sağlayacağız. Birileri, acep Avrupa ile KUL ile bu hakkın, adaletin, kardeşliğin yolcularını yolundan edebilir miyiz diyerek ellerini ovuşturmaya çalışıyorlar. Bizden öncekilerden çokça çalışmalıyız. Yani bu 20 yılın sunma çok çalışacağımız dönemine giriyoruz. Bizden sonrakiler geldikleri ant bunlar elbet bu kadar çalışmış diye niteleyerek hayrete düşeceği bir çalışmayı ortaya koymalıyız. Bu irtibat ve beraberliği bilcümle beraber bitmeme ettirmeliyiz.”

Programda, DÜRÜST Tümen Siirt Saylav Osman Ören de benzeri müzakere yaptı.

Programa, AK Tümen Bursa Milletvekili Muhammet Faydalı Aydın, SELIM Tümen İl Başkanı Ekrem Olğaç, uray başkanları ve partililer katıldı.

Share: