Canlı Laf: 8. Güncel Hanek Proje Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Tüvana Sanat: 8. Güncel Konferans Proje Yarışması’ndaki eserleri beğendiğini, kalburüstü bulduğunu ve herhangi bir yıl daha gür eserler beklediklerini belirtti.

Hars ve Turizm Bakanlığı Adamakıllı Sanatlar Genel Müdürlüğünce düzenlenen yarışmada dereceye giren asar, Hükûmet Merkezi Hars Yolu Festivali kapsamında CSO Ada Ankara’bile sergilendi.

Bakan Ersoy, sergideki eserleri inceledi ve ödüle layık görülen sanatçılardan eserlerine ilgilendiren bilgi aldı.

Sergi açılışında mütekellim Ersoy, Nezaret yerine bu sene Zinde Hanek: Edimsel Konuşma Proje Yarışması’nın 8’incisini düzenlediklerini belirterek “Amacımız, güncel müzakere üstüne gençlerin sanata olan ilgisini, motivasyonlarını artırarak konferans üretimlerini alevlendirmek. Eserleri beğendim, başarılılar ve gelişigüzel sene elan ongun asar bekliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Kültür Yolu Festivallerinin nazik benzeri heyecanla başladığını, bu yıl 5 ilde bu festivali düzenlediklerini belirten Ersoy, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Ankara’daki festivali haftaya Diyarbakır Uğur Firez Yolu Festivali ile bitmeme ettireceklerini kaydetti.

Icra Vekili Ersoy sözlerini şöyle sürdürdü:

“Festivale seçkin sene daha aşkın sanatçımız katılıyor. Toplamda 5 festivalimizde yaklaşık 3 bin aktiflik var, 15 binden çok artist katıldı. Bu bile bizi haddinden fazla mutlu ediyor. Önümüzdeki seneden itibaren el sayısını 10’a çıkarıyoruz. April ayında Adana Portakal Çiçeği Karnavalı ile İzmir Tekel Fabrikasının yenileme bittikten sonradan İzmir Efes Hars Yolu Festivali olacak. Önümüzdeki yıl ilkgüz ayında Gaziantep’i birlikte katacağız. Festivallerin yapıldığı büyükşehir sayısını 10’a çıkaracağız. Yıllar içre festival yapılan site sayısını artırarak Anadolu’daki bütün büyükşehirlerimize bu festivalleri yaygınlaştıracağız. Bizi temel sevindiren temas yıl elan çok kültür ve nutuk özerk kurumunun bu festivallere katılmak istemesi. Doğrusu katılan artist sayısı bunu bize gösteriyor. Şehirlerin tanınmasını, bilinmesini hem ülkemizde hem dahi az dışında tasarruf etmek istiyoruz. Ancak dışından çokça sayıda sanatkâr üstelik katılmaya başladı.”

Bu yıl ancak dışından haddinden fazla sayıda yayımcı ve basın mensubunun dahi festivale katılmak istediğini anlatım eden Ersoy, amacına uygun tıpkı şekilde Firez Yolu Festivallerinin Anadolu’ya yayıldığını söyledi.

Sergi 23 Ekim’e büyüklüğünde ziyaret edilebilecek

Nazır Ersoy, katıldığı sergi açılışında, Dinç Görüşme: 8’nci Güncel Danışma Proje Yarışması’nda dereceye giren sanatçılara ödüllerini arz etti.

Fena Hâlde Sanatlar Genel Müdürlüğünce Türkiye’da aktüel sanatı ve sanatçıları desteklemek, taze yetenekleri sağlamak, yenilikçi üretimleri yükseltmek amacıyla düzenlenen ve bu yıl Ahmet Hamdi Tanpınar’ın vefatının 60’ıncı yılı dolayısıyla “Temas Madde Evcil Yerinde” temasıyla gerçekleştirilen konkur sonucunda seçilen 30 eserden oluşan işporta, 23 Ekim’e büyüklüğünde ziyaret edilebilecek.

Ödüle müstahak görülenler

Genç Hanek: 8’nci Güncel Tekellüm Proje Yarışması’nda Sükse Ödülü’ne İrem Yüksekbilgili, İrem Sezer, Samet Alış, Edanur Sabuncu, Cemil Fen Fert layık görüldü.

Mansiyon Ödülü’nü da Özgün Delicesine, Behiye Arat, Mustafa Yüzükoca, Esame Aydın Emekli, Zehra Seda Boztunalı aldı.

Eserleri sergilemeye değer kâin sanatçılar ise Zeynep Ergül, Fatma Bişirici, Selin Bintaş Çeliktaş, Ahmet Dağdelen, Halil İbrahim Anlamak, Özlem Şahin, Baran Kevser Barutçu, Elif Parafin, Yüsra Canik, Elif Çelebi, Ayşe Ceylan Solmaz, Garaz Orion, Şevval Konyalı, Şirvan Güngörmez, Selime Deliahmetoğlu, Osman Batuhan Türker, Cansu Kul, Melike Çevik, Erkek Yılmaz ve Ecem Hikâye Izdırap oldu.

Muvaffakiyet Ödülü’ne müstahak görülenlere 18 biner teklik, Mansiyon Ödülü’ne layık görülenler 9 biner liralık ve eserleri sergilemeye müstahak görülenlere bile 2 biner teklik gelmek için toplamda 175 bin teklik mal ödülü verilecek.

Serginin açılışında Nazır Ersoy’a, Kültür ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Özgül Özkan Güç ve Güzelce Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı haremlik etti.

Share: