Bahçesinden dışarı sarkan üzümler üzere yazdığı notla gönülleri fethetti

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde benzeri vatandaş, bahçesinden dışarı sarkan asmadaki üzümleri, yoldan geçenlerin ak yiyebilmesi amacıyla ‘Lütfen asmaları bıçak ile değişmez, helal olsun’ bağlanmış bire bir ayar bıraktı.

Elbistan’a merbut Cumhuriyet Altını Mahallesi’nde ikamet eden bir vatandaşın yıllar önceki diktiği asmalar, büyüyerek bahçe duvarının üstünden aştı. Caddeye sarkan asmadaki üzümlerin vatandaşlar marifetiyle koparıldığını gören bahçe sahibi, eş tıpkı davranışa imza attı.

Yıllardır mücahede vererek yetiştirdiği üzümlerin koparılırken asmaya engel verilmemesi üzere bıçak bırakan vatandaş, yanına dahi ‘Dışarıya sarkan üzümleri lütfen bıçak ile kesme. Asılı zarar görmesin. Sağlık, şifa olsun. Helal olsun” yazılmış tıpkısı paye astı.

İsminin açıklanmasını istemeyen asılı sahibi, “Bahçemizde büyüyen asmanın dallarının çoğu dışarıya sarktı. Sokaktan güzeşte bazı vatandaşlar, üzümleri koparıp alıyor. Bu asmayı yıllar ilk dikmiştim. Üzümler aileme da komşularımıza bereketli bereketli kâfi. Benim yegâne isteğim, üzümleri koparırken asmaya uymazlık verilmemesi. Zira seneye birlikte üzüm verecek bu asılı. Amma dalı koparsa ne bana hangi da kemirmek talip vatandaşlara benzeri husus kalmaz. O yüzden ego de bıçakla notu bıraktım. Canı çekici bıçakla üzüm salkımını kesip afiyetle yiyebilir. Helal olsun” şeklinde konuştu.

Notu gören vatandaşlar ise, asılı sahibine teşekkürname ederek, “Amiyane çokça iyice tıpkısı hatır. Muallak kötülük görmezse hep faydalanabilir. Allah razı olsun” ifadelerini kullandılar. – KAHRAMANMARAŞ

Share: