Atılmış odun ve ağaç parçaları umum sanatları kursunda kullanılıyor

Siirt’te kursiyerler, atık odun ve dikme parçalarını halk sanatları kursunda değerlendiriyor.

Siirt Gençlik Merkezinde ahşap boyama eğitimi alan 26 kursiyer, muvaffakiyetsiz atığa dikkati yok etmek için marangozlardan aldıkları ve sokaklardan topladıkları atılan odun ile dikme parçalarını kullanıyor. Düzenlenip boyanan atık parçalar, bu çalışmayla idraksiz dönüşüme kazandırılıyor.

Kurs eğitmeni Yonca Gül Çakırdoğan, yaklaşık 6 yıldır ebru sanatı, ahşap boyama, kabartma, filografi üzere alanlarda yetişek verdiğini söyledi.

Ahşap boyama kursunda iyicene eserlerin ortaya çıktığını aktaran Çakırdoğan, “Ahşap parçalarını artık marangoz ve özge yerlerdeki atılan malzemelerden elde ederek bunlardan tablolar oluşturuyoruz. Ahşap eğitimlerinde akrilik boyalarla, evlerde görünüş adına kullanılabilecek icraat yapıyoruz.” dedi.

Kursiyerlerden Mahinur Emrak üstelik kursta bundan sonra ahşap üstüne yoğunlaştığını belirterek, “Kurstaki faaliyet tedavi üzere geliyor. Pir şeyler ortaya çıkıyor. Kurstan sonraları rastgele şeye değişik göz açısıyla bakmaya başladım. Imdi bir pencere şişe görsem ‘Bunu boyarım.’, tahta görsem ‘Bundan evire çevire bir özdek olur.’ diye niteleyerek düşünüyorum. Ayrımlı ayrımsız bakış açısı kazandırıyor. Atılmış parçaları kestiriyoruz. Düzenleme yapıyoruz, burada boyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Siirt Cahillik Merkezi bünyesinde alan topu antrenörlüğü eden Berivan Koçak de merkezde vaktini kursiyer yerine dahi değerlendirdiğini söyleyerek, “Burada kütük demir boyuyoruz, ahşap çalışmaları yapıyoruz. Bu ürünleri satıp ilişik dirimlik elde ettiğimiz bile oluyor.” diye konuştu.

Suzan Emrak ise atık malzemeleri kurslarda değişik aynı boyuta taşıdıklarını, yıl böylelikle sergiledikleri ürünlerin satışını yaptıklarını kaydetti.

Share: