Antalyalı kadınların bin benzeri emekle üretilen nar ekşisi mesaisi başladı

Antalya’nın Akseki ilçesinde bazı ocak kadınları, ürettikleri nar ekşisi ile sülale ekonomisine ulama sağlamaya çalışıyor. Kadınlar tarafından bin bir emekle üretilen nar ekşisinin sofralara uzanan yolculuğu bir nice zahmetli süreci içerirken,

doğal nar ekşisinin, kilogramı 100 liradan azrail buluyor.

Akseki’üstelik hasadı yapılan narlar kadınlar tarafından nar ekşisine dönüştürülüyor. Elleriyle saf yöntemlerle taneleri ayıklanan narların suları sıkılarak tavalarda saatlerce kaynatıyorlar. Sofraların elzem aroması haline mevrut, geleneksel yöntemlerle hazırlanan, nazik demet gören nar ekşisi, kadınların elinde mütekait yolculuğun arkası sıra mutfaktaki yerini alıyor. İlçede ocak hanımlarının hem sofralara hoşlanma beslemek hem de aile bütçesine yardım amacıyla her yıl kış hazırlıkları çerçevesinde yaptıkları nar ekşisinin mütehammil istihsal süreci başladı. Alelhusus sonuç yıllarda aşındırmak ve salatalara hoşlanma pekiştirmek için tercih edenlerin sayısının artmasıyla adeta sofraların elzem aroması haline gelen nar ekşisi, anadan görme yöntemlerle hazırlanıyor ve iri bent görüyor. Akseki yöresinde kadınlar eliyle bin tıpkı emekle üretilen nar ekşisinin sofralara uzanan yolculuğu birçok tekaüt süreci içeriyor.

Dalından yegâne biricik toplanıyor

Dalından bir tane biricik topladıkları narları ikiye yarıcı kadınlar, henüz bilahare sopalarla vurarak nar tanesini kabuğundan ayıklıyor.

Bölgede ekim kocaoğlan başlarında olgunlaşmaya başlayan narlar önceki bahçelerden toplanıyor. Dayak sayesinde dövülerek taneleri kabuğundan ayrılan narların taneleri doğal yöntemlerle elle sıkılarak suyu çıkartılıyor. Elde edilen nar suyu süzüldükten sonraları bol coşkun bakır tavalarda fena hâlde kaynatılıyor. Koyulaşıncaya büyüklüğünde 5-6 saat kaynatılan nar suyu henüz sonradan soğutularak şişelere konuyor ve kullanılmak için raflarda yerini alıyor. Kısaca 15 kilo nardan aynı kilogram elde edilebilen nar ekşisi, serencam yerine soğutularak şişeleniyor. Aynı kısmını evde dercetmek üzere ayıran karı hanımları, ihtiyaç fazlasını ise litresini 100 liradan satıyor.

“Oldukça bilek iş”

Alaçeşme Mahallesi’nde hayat dolu 86 yaşındaki Rahime Düşüncesiz, çocukluk yaşından buyana annesinden öğrendiği nar ekşisi yapımını 75 yıldır yaptığını söyledi. Nar ekşisini komşuları ile gelişigüzel yardımlaşarak yaptıklarını anlatan Uslu, “Bundan Sonra ben yaşlandım. Mahallede komşularımız ile birlikte sabahın er saatlerinde narları topluyoruz. Saf yöntemler ile sopalarla elimiz ile kabuğuna sopalar ile vurarak nar tanelerini çıkartıyoruz. Daha sonradan tanelerini zaman zaman çuvallara katarak, arada bir bile elimiz ile tanelerini sıkarak şırasını çıkarıyoruz. Kestirmece 5-6 saat kaynatarak kıvamına gelince tavayı indiriyoruz. Tamamen natürel yöntemler ile ekşiyi çıkarıyoruz. İçinde tek katkı maddesi nadir. Sabahın erken saatlerinde başlayıp, akşam karanlığına kadar ilçede canlı kadınların ekşimizi amade kuzuluk getiriyoruz” dedi. – ANTALYA

Share: