Amasya’da Müzakere Barajı’na 100 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı

Amasya’da bu yıl 100 bini Ziyaret Barajı’na tevessül etmek amacıyla 850 bin balık bala su, akmaz ve barajlara bırakıldı.

Suluova ilçesinde cıvıltı gösteren Yedikır Akarsu Ürünleri Istihsal İstasyonu’nda yetiştirilen çocuk sazanlar, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, Amasya İl Ekincilik ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin ve Mülakat Şehremini Mehmet Kurnaz aracılığıyla planlı törenle suya salındı.

Vali Masatlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suluova’da üretimi yapılan balıkların Türkiye’nin birçok ilinde bulunan göl ve barajlara salındığını söyledi.

Söz konusu istasyonda 9 milyon sazan balığı yavrusu üretildiğini anlatan Masatlı, şunları söyledi:

“Amasya, ekincilik ve hayvancılığın okkalı olarak yapıldığı bir ilimiz. Akıbet 2 yılda buna ayrımsız üstelik su ürünlerini eklemiş bulunuyoruz. Akarsu ürünleri istihsal istasyonumuz, güzeşte sene Ihtişam Akarsu İşlerinden, Ekincilik İl Müdürlüğümüze devredildi. İstasyonumuzda başta sazan ve Sazak balığı yavrusu görünmek amacıyla türlü türler yetiştirilmeye başlandı. Geçen yıl 4 milyon olan sazan yavrusu üretimi, bu sene 9 milyona yükseldi. Amasya’da yetiştirilen 9 milyon çocuk balık, 13 ilde suya bırakıldı. İlimizde ise 100 bini Müzakere Barajı’na girmek üzere 850 bin çocuk balığı sularımıza bıraktık.”

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmayan ise hedeflerinin, Cumhuriyet’in 100. yılında 100 milyon çocuk balığı su ile buluşturmak olduğunu belirtti.

Türkiye’nin çupra ve levrek yetiştiriciliğinde acun lideri olduğuna dikkati çekici Yılmayan, “2021 yılında Türkiye’birlikte, 73 ilde 903 kaynağa 65 milyon çocuk balık bıraktık. 2022 yılında alelhusus kendimize henüz balaban benzeri gaye koyduk. 84 milyon balık, kül asıl ve barajlara bırakılacak. 2023 hedefimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı zımnında 100 milyon bala balığı suyla buluşturmak. Tığ çupra ve levrek yetiştiriciliğinde acun birincisiyiz, alabalıkta ise dünya ikincisiyiz. Alelade bu sektör bizim amacıyla yıldızı projektör aynı kısım.” dedi.

Yılbaşından bu yana Yedikır Akarsu Ürünleri Üretim İstasyonu’nda yetiştirilen 9 milyon yavru balık, Ekincilik ve Orman Bakanlığının “Su Kaynaklarını Balıklandırma Projesi” kapsamında Amasya, Çankırı, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Kalaba, Sinop, Samsun, Sivas, Trabzon, Tokat ve Yozgat’taki 178 akarsu kaynağına bırakıldı.

Share: