Altyapı devleri ASECAP DAYS 2023 zirvesi amacıyla Türkiye’ye gelecek

Avrupa Ücretli Yol ve Altyapı Operatörleri Birliği’ne (ASECAP) Türkiye’den cemi uzuv kendisine kabul edilen evvel ve tek işletmeci olan ICA, ASECAP’ın her sene düzenlediği ASECAP Days zirvesinin ati yıl Türkiye’birlikte düzenleneceğini duyurdu.

Basın toplantısında konuşan ASECAP Umumi Sekreteri Malika Seddi, Avrupa Birliği’nin 2050 yılı üzere ortaya koyduğu ‘sıfır karbon’ hedefini, Paris İklim Anlaşması’nı ve Birleşmiş Milel İklim Değişikliği Söve Sözleşmesini hatırlatarak, “Kovid-19 pandemisi ve arkası sıra gelen Ukrayna’nın işgaline karşın acun, ortaya konulan karbonsuzlaşma hedefinden vazgeçmeyeceğini gösterdi. Avrupa Birliği ülkeleri, birliğin ortaya koyduğu 2050 hedeflerini gerçekleştirmek amacıyla alternatif yakıt sistemlerinden, yeni regülasyonlara, değişimin gerektiği tam alanlarda çalışmalarını sürdürüyor.” ifadelerini kullandı.

Sıfır karbon hedefinin özge ayağını ulaşımın oluşturduğunu nâkil Seddi, “Almaşık mahrukat teknolojilerinden ve yeni şişman nakil uygulamalarından bahsediyoruz. Cemi bu çözümlerin gerçekleştirilebilmesi için ise altyapı projelerimizin ‘gelecek araçlara ve çözümlere’ akla yatkın olması gerekiyor.

ASECAP burada, karbonsuzlaşma hedefi amacıyla güreşçi köprüsü, tünel ve otoyol işletmecilerinin neler yapması gerektiğini belirliyor, kudretli örnekleri paylaşarak bilginin yayılmasını sağlıyor ve karşılaşılacak mesail konusunda tekmil paydaşlarla kuma icraat yürüterek bugünden geleceği tasarlamaya çalışıyor.” şeklinde konuştu.

Çetince Hükümdar Sevap Köprüsü ve Yıldız Çevre Otoyolu İşletmesi ICA Genel Müdürü Serhat Soğukpınar üstelik ASECAP’ın Avrupa’daki hususi otoyol işletmecilerini buluşturan çokça kebir ve zer tıpkı arsıulusal düzlem olma özelliğini taşıdığını söyledi.

Soğukpınar, ICA kendisine ASECAP’ta olta edildiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Hem ülkemizi hem üstelik sektörümüzü ASECAP bünyesinde arz gür şekilde açıklamak üzere çalışıyoruz. Bu amaçla özel otoban işletmecileri arasında ‘sürdürülebilirlik raporu’ yayınlanan ilk şeriklik olduk. Düzenli aralıklarla yayınladığımız sürdürülebilirlik raporlarımızın yanında, İstanbul Beceri Üniversitesi (İTÜ) ile geliştirdiğimiz ve İstanbul Boğazı’nı gemi kaynaklı kirlilikten koruyucu, İstanbul Boğazı Bahir Kirliliği Tespit projemiz Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun düzenlediği ‘Ortak Yarınlar’ Ödülleri’nde ‘Yeşil Dönüşüm’ kategorisinde bir numara oldu.

Ayrıca İTÜ ile sürdürülebilirlik alanında eskimemiş projeler yükseltmek üzere teşrikimesai anlaşması imzaladık. Enfrastrüktür işletmecileri üzere ehemmiyet yeryüzü eden sürdürülebilirlik konusundaki adımlarımız, ASECAP DAYS 2023’ün Türkiye’üstelik düzenlenmesi üzere zaruri altyapıyı oluşturuyor. Cumhuriyetimizin 100. yılında, Avrupalı göz temsilcileri İstanbul’bile buluşacak ve hususi otoyol işletmeciliği sektörünün geleceği ülkemizde konuşulacak.”

2023’ün Eylül ayında İstanbul’de düzenlenecek olan ASECAP DAYS 2023 etkinliğine 22 Avrupa ülkesinden toplanmış 128 ASECAP üyesi şirketin katılması bekleniyor.

Share: