ÇARE Partisi Genel Başkanı Babacan, basın toplantısında konuştu

ÇIKAR YOL Partisi Genel Başkanı Mehabetli Babacan, “Hele eş politikalar metni bitmeden cumhur reisi adayının belirlenmesini sakıncalı buluyoruz.” dedi.

Babacan, partisinin toprak binasında planlı matbuat toplantısında, 6’lı masa kendisine 84 maddelik tıpkısı esas değişikliği paketini 28 Kasım’de kamuoyuyla paylaştıklarını anımsattı.

Seçimlerden önceki 6 partinin aynı araya gelip seçimden sonraki hükümet programlarını baş başa çalışmaya başladığını dile getiren Babacan, “Bazıları bizim şu anda yaptığımızı koalisyonlara benzetiyor. Meğerse ki haddinden fazla asıl bire bir ayrımlılık var. Koalisyonlar seçimden sonraları kuruluyordu. Seçime akilane giderken partiler birbirleriyle rekabet ediyorlardı, didişiyorlardı.

Seçimden önce bu hazırlıkları yok etmek, seçimden sonraları ülkenin henüz uyumlu bire bir şekilde uzlaşılmış bir şekilde yönetileceğinin dahi bugünden ayrımsız bakıma garantisi anlamına geliyor.” diye niteleyerek konuştu.

Bir gazetecinin “6’lı masa reisicumhur adayını belirleyemedi. Adayınız ki?” sorusu konusunda Babacan, şunları rapor etti:

“Belirleyemedi değil, yakalamak amacıyla konuşmaya başlamadık. Tığ baştan ayrımsız tertip açıkladık. 6’lı masa önce şu milletvekili sistemi bitirecek, temel metnini bitirip ortaya koyacak. Şu intikal sürecinin nöbet haritası çalışmamız var. Seçimlerden bilahare mebus sisteme geçene büyüklüğünde büyüklük şüphesiz yönetilecek? ‘Bununla ait çalışmanın bitmesi gerekiyor.’ diyordum. Ortak politikalar metninin bitmesi gerekiyor. Bunlar tamamlandıktan sonradan 6 tümen olarak cumhurbaşkanı adayı ki olsun diye konuşmaya başlayacağız. 6 liderin oturduğu masada bugüne kadar hiçbir sima gündeme gelmedi. Tek isimle ait ‘olur’ evet birlikte ‘olmaz’ diye niteleyerek tıpkı değerlendirmede bulunmadık. ‘Daha erken’ dedik. Alelhusus eş politikalar metni bitmeden cumhur reisi adayının belirlenmesini kazalı buluyoruz. Münasebet? Çünkü partilerin diyelim ki keyif, yetişek, iktisat, aut yöntem ile ilgilendiren politikaları ortaklaşmadan evvel aday belirlendiğinde şöyle benzeri sıkıntımız olacak ve iri bir sıkıntımız olacak. Adaya soracaklar ‘Dış politikada, ekonomide sen ne yapacaksın? Nedeniyle şu anda cumhur reisi adayı belirlemenin zamanı değil. Bunun bire bir sıralaması var. Bunları çalışmamız, çalışmayı bitirmemiz lazım. Himmet bittikten sonraları ortak adayımız ve 6 partinin aynı dilden konuşuyor olması geçişsiz.”

Babacan, cumhurbaşkanı adayına müteveccih partilerinin iç müracaat sürecini tamamladıktan sonraları elde ettikleri doneleri 6’lı masaya taşıyacaklarını belirterek, “Herhalde gayrı partiler üstelik analog süreçleri çalıştıracaklar diyerek adisyon ediyorum. Ondan sonra o masada oturacağız, Türkiye amacıyla en balkı ismi belirleyeceğiz.” dedi.

Daha sonra Soykan Parkı’nda vatandaşlara hitap eden Babacan, kayırıcı hakları ve özgürlüklerin doyasıya yaşandığı tıpkısı talih hedeflediklerini söyledi.

Babacan, partisinin Yeşilyurt İlçe Başkanlığı binasının açılışını de gerçekleştirdi.

Share: