Aile, İçişleri ile Esenlik bakanlıklarının 2023 bütçeleri TBMM Umumi Kurulunda

CHP Takım Başkanvekili Engin Altay, “Şiddet bağımsız milletvekili ve yansız değilse, yasamanın üzerinde bire bir vasilik varsa ve hükümeti denetleyemiyorsa, icra freni boşalmış kamyona analog, önüne geleni ezer, siler, süpürür; yaşadığımız genişlik cümle de budur.” dedi.

CHP milletvekilleri, TBMM Genel Kurulunda görüşülen Familya ve Içtimai Hizmetler, Afiyet ve İçişleri Bakanlığının 2023 yılı bütçeleri üstünde hezel aldı.

CHP İstanbul Saylav Mehmet Bekaroğlu, YANLIŞSIZ Parti’nin “sağlıkla çok seçme kazandığını” belirterek, “Zaman sağ esen kaybedecekler. Onun için İçişleri Bakanıyla uğraşmayın. Türkiye’nin şu anda afiyet sisteminin gelmiş olduğu durumu, lacerem çürüdüğünü, çöktüğünü anlatalım.” ifadelerini kullandı.

Hekimlerin ve özge esenlik personelinin koca kabilinden sürmek istediğini anlatan Bekaroğlu, “Çalışmalarının karşılığını istiyorlar, memleketi bırakmak istemiyorlar. Dışarıda kazanılanın yer bir iki yarısı devlette verilsin kâffesi dirimsel, devlete cansiperane tıpkısı şekilde hizmet şayan.” diye niteleyerek konuştu.

CHP Ankara Mebus Gamze Taşcıer, 6 yaşında ayrımsız çocuğun cinsî istismara uğradığı iddialarına değindi.

Taşçıer, “Bu habere patırtılı yükseltenler, ortaya çıkaran gazeteciler ödüllendirilmesi gerekirken din düşmanlığıyla suçlanıyorlar. Asıl kült düşmanlığı dini istismar eden alçaklardır, çocukları istismar etmeyi kendilerine doğruluk görenlerdir, bu iğrençliğe ağızsız kalıp bu pisliğin üzerini örtmeye çalışanlardır.” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Atmaca, Rakiplik Kurumunun bu sene yayınladığı benzeri rapora bakarak, Türkiye’bile daha çok zincir hususi hastanelerin tekelleştiğini belirterek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya şu soruları yöneltti:

“Neden ülkemizde zincir hastanelerin oluşmasına ve tekelleşmelerine izin verdiniz? Neden tıbbi bilgi ve becerileri faziletkâr olan erkin hekimleri sağlık sisteminin dışına ittiniz? Hastalık azade hekimleri, tıpkısı hususi hastaneler kabil SGK’yle sözleşme yapmalarını sağlayarak keyif sistemi içine karışma etmiyorsunuz? Bozukluk amme hastanelerinin ameliyathanelerini hekimlerin kullanımına açmıyorsunuz? Sebep vatandaşlarımızı özel hastanelere sınırlı bıraktınız? Bu sorulara sizin cevap verebileceğinizi zannetmiyorum çünkü son itibarıyla siz dahi bire bir zincir sayrılarevi patronusunuz.”

DÜRÜST Tümen ve CHP milletvekilleri arasında yüklülük

CHP Grup Başkanvekili Açık Deniz Altay, 6 yaşında benzeri çocuğun cinsel istismara uğradığı iddialarıyla ilgilendiren “hükümetin duyarsızlığının kamu vicdanında çok suratsız tıpkı fiyat bulduğunu” anlatım etti.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Kurum’a, TBMM Genel Kuruluna “parmak sallama hadsizliğinde” bulunmadıkları amacıyla teşekkür ettiğini söyleyen Altay, “Sayın Bakan, siz buraya bütçe istemeye geldiniz, servet istemeye geldiniz. Bu Divan’te hiçbir siyasal parti grubuna, hiçbir milletvekiline hadsizlik tahsis etmek, inç savurmak sizin işiniz değil. Buranın huzurunu elan çok kaçırmayın. Belgeyse doküman, bilgiyse bilgi. Bak, bu enformasyon dosyam, bu da senin yapacağın konuşmadan sonraları açacağım dosya. Elinden geleni ardına koyarsan şerefsizsin.” ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in ilam uyarısında bulunması üzerine Altay, “O kelimeyi genel başkanımız amacıyla iki kere kullandı.” karşılığını verdi.

Bunun konusunda Bilgiç, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’nun o ifadeyi zaman kullanmadığını söyledi.

Açık Deniz Altay’ın bu ifadeleri üstüne İçişleri Bakanı Soylu, “Domates Dolması söylüyorsun.” dedi. CHP milletvekillerinin ayağa kalkarak, Icra Vekili Soylu’ya tepki göstermesi üstüne Meclis Başkanvekili Bilgiç, birleşime vuzuh verdi.

Verilen arada SELIM Tümen ve CHP milletvekilleri ortada gerilim yaşandı.

Aranın ardından konuşmasını sürdüren Altay, Türkiye’de ululuk ile hükümetin karıştırıldığını aktardı. Altay, “Izzet hepimizin, celal sayın Vekil değil sayın Erdoğan değil, mehabet 85 milyonun devleti, bin yıllık bire bir kerem.” diye konuştu.

Kuvvetler ayrılığı çalışmazsa hükümetin “benzeri kusur makinesine dönüşebileceğini” dile getiren Altay, “Etki bağımsız milletvekili ve yansız değilse, yasamanın üzerinde tıpkısı vasilik varsa ve hükümeti denetleyemiyorsa, icra freni boşalmış kamyona eş, önüne geleni ezer, siler, süpürür; yaşadığımız durum tekmil üstelik budur.” görüşünü paylaştı.

Altay, “Illet sana yanlışlık işleri bakanı diyoruz?” diye seslendiği İçişleri Bakanı Aristokrat’nun “tehditte ve şantajda bulunduğunu ve suç işlediğini” argüman etti.

“Mafyadan ayda 10 bin dolar kayran politikacı” açıklamasını anımsatan Altay, “Bu Tayyip Bey’e bir şantaj amma bu suçu aynı kamu personeli de sevgili sayın Bakanın savcıya bildirmemesi birlikte Türk Ceza Kanununda bir suç değil mi?” diyerek sordu.

“Cali dünyaevi” tartışması

CHP Ekip Başkanvekili Engin Altay, “Emirle, talimatla, ihtilaf ile kuvvet arasındaki tartışmaya taraf olup esas aykırılık partisi Genel Başkanına Twitter’dan laf yetiştiren, cürüm duyurularında bulunan faziletli güvenlik bürokratlarının durumunu birlikte liyakatsizliğin ve edep dışılığın, çürümüşlüğün somut örneği namına afişe etmek mümkündür.” ifadelerini kullandı.

Bunun üstüne İçişleri Bakanı Aristokrat, “Sen yapmacıklı dünyaevi yaptın. Bana yalvardın ‘Süleyman Soylu beni kurtar.’ diyerek.” ifadelerini kullandı. Engin Altay, Soylu’ya “Sana yalvaran da şerefsizdir.” karşılığını verdi. Bakan Aristokrat’nun olayı açıklamasını istemesi konusunda Altay, şöyle konuştu:

“Bunu söylerken eşimden bozukluk diliyorum. Sayın Bakan benim sahte evlilik yaptığımı söyledi. Sen, TBMM sistemine girersin, eşimin hem yasa önünde hem Tanrı huzurunda benim helalim olduğunu bilirsin. Bunu söylemekle çukurun çukuruna düştüğünü de bilmeni istiyorum. Hikaye şudur: Normal resmi nikah memurlarıyla tıpkı nikah yapıldı, 3-4 gün sonra arkadaşlarla bir kemirmek yedik. O zaman eşimle, beyefendinin görevden aldığı Ataşehir Belediye Başkanı bile orada. Tıpkısı foto seremonisi yaptık. Beyefendi bu nikahı cali saydı, olay bu.”

Share: