‘Afyonkarahisar’dan İzmir’e Galebe ve Ihtifal Yürüyüşü’ Sürüyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, kentin kurtuluşunun 100’üncü yılı dolayısıyla düzenlediği ‘Afyonkarahisar’dan İzmir’e Galebe ve Yâd Yürüyüşü’, Türkiye’nin dört yanından çok sayıda yurttaşın katılımıyla bitmeme ediyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 9 Eylül’de İzmir’da sonlanacak 400 kilometrelik üslup üzere, “Bu yürüyüşü, gelecek nesillere atalarımızın mirasını kamu canlılığıyla, gücüyle devredebilmek üzere yapıyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi marifetiyle kentin kurtuluşunun 100’üncü yılı için planlı Galibiyet ve Anma Yürüyüşü’ne Türkiye’nin her yerinden çokça sayıda vatandaş bent gösterdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer, “Atalarımızın yaşadığı değme şeyi iliklerimizde, yüreklerimizde yakalamak ve herkese tayin etmek istedik. Bu reviş, ati nesillere atalarımızın mirasını tamlık canlılığıyla, gücüyle devredebilmek amacıyla planlandı ve iri tıpkı galeyan ve gururla devam ediyor. İzmirliler üstelik ayrımsız 100 sene geçmiş kabilinden ayrımsız heyecan ve gururla kafilenin şehrimize gelmesini bekliyor” diyerek konuştu.

Yürüyüşe Balıkesir’den katılan Balıkesir Alpinizm Kulübü üyesi Hülya Polat, “Bu coşkuyu aylamak, atalarımızın yürüdüğü yollarda çapmak üzere geldik. Bu vatan hepimizin. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu imkanı bize sağladı. Geldiğimizden beri hiçbir yüklülük yaşamadık. Balıkesir’in 6 Eylül’dahi kurtuluşu var. Burada yürüyeceğiz, Balıkesir’e gidip gene geleceğiz. Coşkuyla 9 Eylül’bile İzmir’e gireceğiz. Benim üzere İzmir; hürriyet, güzellik gelmek” dedi.

Kapadokya İzcilik Federasyonu Başkanı Haydar Rayman ise “İzmir’in kurtuluşu etmek, Türkiye’nin kurtuluşu demektir. 9 Eylül’birlikte bütün Rum tıpkı şeyi yaşadı. Demin de öyle, kurtuluş mücadelesi bitmeme ediyor. Kapadokya İzcilik Federasyonu yerine tığ, Atatürk unsur ve inkılapları doğrultusunda Cumhuriyet Altını değerlerini özümsemiş; sorgulayan, düşünen, hatır üreten tıpkısı toyluk yetiştirmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

Kayseri’den yürüyüşe katılan Hatice Antrenör bile 9 Eylül’ün kendisi amacıyla çokça husus ifade ettiğini belirterek, “İzmir, bizim amacıyla kıtipiyoz Türkiye’nin kurtuluşu. Gidiş beklediğimizden daha sunturlu ve donanımlı gidiyor” dedi.

YÜRÜYÜŞ ANMALARLA SÜRÜYOR

Üslup kafilesi, tarihi yolculuğunun ikinci gününde, Miralay Reşat Çiğiltepe Şehitliği’nde düzenlenen yâd törenlerine katıldı. Başkumandan Mustafa Kemal Paşa’ya söz verdiği saatte Çiğiltepe’yi alamadığı amacıyla intihar eden 57. Öğür Komutanı Albay Reşat Komutan ve şehitlerin anısına yapılan şehitlikten 15 kilometre uzaklıktaki Kırka beldesine gelen kafile, geceyi üstelik Kırka’üstelik kurduğu keçe kampında geçirdi.

28 Ağustos günü Yıldırım Eksiksizlik köyüne yürüyecek kafile, elan 24 yaşında iken martir sakıt İzmirli Eksiksizlik’in ve zırh arkadaşlarının de yattığı Saika Eksiksizlik Şehitliği’nde düzenlenecek yâd törenlerine katıldıktan sonra Şişman Atak sürecinde ordugah merkezi olarak geçer not Akçaşar köyüne geçecek.

30 AĞUSTOS’TA DUMLUPINAR

30 Ağustos’ta, Mustafa Eksiksizlik Paşa’nın “Ordular, önce hedefiniz Akdeniz’dir, ileri” emriyle ulusun zaferini müjdelediği Dumlupınar ve Zafertepe’ye ulaşacak kafile; Banaz, Uşak, Ulubey, Eşme, Kula, Alaşehir, Salihli, Ahmetli, Turgutlu ve Kemalpaşa’nın kurtuluş haset kutlamalarına katıldıktan sonra İzmir’e makul yürümeye bitmeme edecek.

İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer, 24 Ağustos’ta tarihi yürüyüşün meşalesini yakarak yürüyüşü Afyon Dereçine’den başlatmıştı. Iri Tecavüz’un 100’üncü yıl dönümünde yürüyüşün 14 kilometrelik Çakırözü-Kocatepe etabına ise CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu da katılmıştı.

Share: