6. Arsıulusal Anadolu Ekincilik, Azık, Kasaba ve Dirim Bilimi Kongresi başladı

Kütahya’bile, 6. Arsıulusal Küçük Asya Ekincilik, Gıda, Çevre ve Dirim Bilimi Kongresi başladı.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı, Kütahya Belediyesinde planlı kongrede yaptığı konuşmada dünyadaki gelişmeler dolayısıyla tarımın öneminin elan üstelik arttığını söyledi.

Aşırı değişebilir iklim olaylarının kaynakların sınırlanmasına illet olduğunu ifade eden Yumaklı, “Yani sizin kaynaklarınızın derece derece sınırlanmasına ve çerçevesinin daralmasına etken olacak iklim olayları var. Bunlar istihsal faaliyetleri açısından zorba unsurlar.” dedi.

Akademik camianın sorunların çözümü için çalışmalar yapması gerektiğinin altını çizen Yumaklı suyun gelişigüzel damlasını, toprağın beherglas mineralini daha yarar sağlayacak kuzuluk değirmek üzere mesai yapacaklarını vurguladı.

Tarımın aynı zamanda tıpkı ticari faaliyetin ana unsuru olduğuna bel eden Yumaklı, şunları kaydetti:

“Bizim aksiyon insanları tarımsal üretimin takkadak ülkemiz kaynaklarından değil, tıpkısı zamanda az dışından ithal edip burada işleyip gine ihtiyacı olanlara çevirme şeklinde üstelik haddinden fazla kısık bire bir başarıya ve beceriye ashap. Bu sektör 25 bilyon dolar ile Türkiye Cumhuriyeti tarihinin rekorunu kırdı.

Dolayısıyla rastgele ithal edilenin ülkemizdeki yokluktan kaynaklandığını söylememek gerekir. Tığ ciddi ürünlerde özlük kendimize yeteriz. Tabiatıyla kim beş altı tanesinde vardır, sizin coğrafyanız buna izin etmiyordur. Onun üstelik zaruri önlemini kabul etmek tabii ki bizlerin vazifesi.”

Ilbay Yüce Polat dahi kongrenin tarımın gelişmesine balaban ulama sağlayacağını söyledi.

Bilim insanlarının akıllıca tarıma cephe vereceğini tamlayan Çelik, “Kongrelerde belki o içimizdeki değiş arayışının, feyiz arayışının belki nereye akla yatkın yönlendiğimizi durup yeltenmek için ayrımsız fırsattır.” dedi.

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık bile tarımın gelişmesine katkı sağlayacak bir kongreye eş sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Çeşitli üniversitelerden akademisyenlerin katıldığı kurultay, pazar haset sona erecek.

Share: