30 yıl evvel Almanlar kapatmıştı! Köylüler yer yağı kuyularının esasen açılmasını istiyor

Kavim ilçesine vabeste Çerde köyü Gegen Mahallesi’nde 30 sene önceki çap zenginliklerinin belirleme edilmesi için etüt gerçekleştirildi. 1993 yılında yer yağı kontrol şirketlerinin başlattığı çalışmayla bölgenin çevre düzenlemesi yapıldı ardından kayran düzenlemesi gerçekleştirildi. Ardından yer yağı taharri çalışmaları başlatıldı.

PETROL ÇIKTIĞINI GÖRÜNCE ÇİFTE EFSANEVI KESMİŞLER

Karye sakinlerinden Mehmet Ali Gegen dahi 3 bin 200 metrelik sondajın yapıldığı bölgede 8 ay boyunca çalışmalara katıldı. Çalışmalarda petrolün çıktığını gören Gegen, mühendislerin sevinçten tekme efsanevi kestiğini anlattı.

“YETERLİ DEĞİL DEYİP KUYUYU KAPATTILAR”

Sevinçten sabahlara kadar gaflet uyumadıklarını anlatan Gegen, “İki aktarılma sonra buraya Alman ve Amerikan mühendisleri geldi. Bunlar tam değil deyip kuyuyu kapattılar. Ondan sonra aşkın bir mesai olmadı. Bizim mühendislerimiz çok üzüldü, ağladılar. Ego dahi sürekli çalıştığım üzere gerçeği hepsini biliyorum. Hangi olduğunu biliyorum. Dışarıdan mevrut mühendisler şantiyeyi kapattırdılar. Topladılar gittiler. Buradan petrol çıkarsa çokça faydamız olur. Yollarımız düzgün değil. Ormancılıkla uğraşıyoruz. Beyaz Zehir çıkarsa mahalle ve karye olarak seviniriz. Köyümüzde seviniriz. Burada maden kömürü dahi var. MTA da gelip inceledi. Haddinden Fazla iyicene amal yaptı. Cenabıhak ondan razı olsun. Seçme derdimize umar oluyor. Bekâr buradan yer yağı çıkması amacıyla bize yardımcı olsun. Petrol çıkarsa tığ üstelik çokça seviniriz. 2023 yılından sonraları yapılacak diye niteleyerek söylendiydi 30 sene önce. Filyos’ta doğal gaz bundan sonra haddinden fazla sevindik. Bizim burada dahi böyle aynı özdek çıkarsa çokça mutlu oluruz ve seviniriz” dedi.

“AÇILMASI İÇİN BEKLİYORUZ”

MUHTAR Teyfik Kaya 1994 yılında faaliyete sabık kuyunun tıpkı müddet bilahare kapatıldığını hatırlatarak şöyle dedi: “Burası Çerde köyü Gegen Mahallesi yer yağı arama sahası 1994 senesinde faaliyete geçti kontrol yapıldı. Mehmet Ali Gegen burada çalışmıştır. Tıpkısı hafta geçmiş Türkiye Petrolleri gelmişler bakmışlar. Ben bile rahatsızdım haberim olmadı. Sonra duydum geldiklerini bekliyoruz. Yani bu buraları açılması amacıyla bekliyoruz” dedi.

“BURANIN ALTINDA HAZİNE VAR”

Sorguncuk Mahallesi sakat muhtarı Adil Arslan ise, “Buranın altında yatan tıpkısı hazne var. 2008’birlikte takriben bire bir himmet başlatıldı. 2008’üstelik Türkiye Petrolleri Anonim Şirket buraya yer yağı taharri amaçlı geldi. Burada takriben 3 bin 200 metre benzeri hafriyat yapıldı. Bize söyledikleri buradan bir gaz var doğalgaz var. Bu bile Rusya’ya gidiyor, bunun yavaş yavaş buranın açılacağını bize söylediler. Şu anda devletimizden beklediğimiz buraya halk atmasını bekliyoruz. O çevrim ayrımsız yıl burada iyicene bire bir mesai yapıldı. Nedeniyle burada bir dört nahiye bire bir meydan ve valf bıraktılar cezaevi bırakıldı” dedi.

Share: