17 yaşındaki sporcu kırık burnuyla dünya şampiyonu oldu

– 17 yaşındaki sporcu fay burnuyla acun şampiyonu oldu

Kırık burnunu hakemlerden gizleyerek maça imdi, dünya şampiyonu olmayı başardı

Ata mahdum kick boksçular madalyaya doymuyor

İSTANBUL – Cet mahdum kick yumruk oyunu fail 43 yaşındaki Yunus Karaman ve 17 yaşındaki oğlu Okan Buğra Karaman, birlikte egzersiz yaparak madalyaya doymuyor. İtalya’dahi düzenlenen dünya şampiyonasında kırık burnuyla zer madalya almayı başaran Okan Buğur Karaman, “Egzersiz sırasında yanlışlıkla arkadaşımın dizi film burnuma geldi ve kırıldı. Acun şampiyonasına 20-25 ahit kalmıştı, bana 6 ay süre verdiler ve bu süreçte egzersiz yapamayacağımı söylediler. Hakemlerden gizleyerek maça çıktım, şampiyon oldum, şu dakika iyiyim ve çokça mutluyum” dedi.

Güngören’da hararetli 43 yaşındaki Yunus Karaman, etraflı süre kick yumruk oyunu ile ilgilendi. Aynı müddet sonradan çeşitli nedenlerde sporu artırmak zorunda mütezayit Karaman’ın acun şampiyonluğu hayali eksik kaldı. Yıllar süresince oğlunu spora yönlendiren Karaman, oğluyla birlikte spora de baştan başladı. Lise son dershane öğrencisi olan 17 yaşındaki oğlu Okan Buğur Karaman ile antrenmanlarını sürdüren cet, şampiyonalara katıldı. Birbirlerini hem çalıştıran hem destekleyen ikilinin başarıları bile ardı ardına geldi. Okan Buğur, Türkiye şampiyonlukları elde ederken ata mahdum ayrımsız turnuvada baş başa ringlerde savaş verdi. Okan Buğra, Antalya’de düzenlenen Avrupa Kupası’nda 2’ncilik, bu yıl Özbekistan’birlikte yapılan uluslararası turnuvada ise birincilik elde etti. Alay Malay katıldıkları 2021 yılındaki Antalya’de planlı Türkiye Çıplak Kick Boks Avrupa Kupası’nda ata 3’üncülük, oğlu 2’ncilik kazanırken bu sene gerçekleştirilen 7. Arsıulusal Kick Boks Acun Kupası’nda baba Yunus Karaman 3’üncü olmayı başardı.

Kırık burnuyla dünya şampiyonu oldu

İtalya’daki Acun Çoluk Çocuk Kick Boks Şampiyonası’na kestirmece 20 periyot kaldığında yaptığı antrenmanda arkadaşının ayağının burnuna gelmesiyle tendürüst sportmen yanılgı yaşadı. Çabucacık antrenörüyle birlikte hastaneye giden sporcunun edinilen bilgiye göre burnunun kırıldığı anlaşıldı, doktoru 6 ay boyunca antrenmanlara katılmasını yasakladı. Büyük yadırgatıcı ve tartı hararetli canlı sportmen, şampiyonadan vazgeçmeyerek için devam etti. Antrenörünün de desteğiyle bazı bazı acılar zarfında şampiyonaya hazırlanan sporcu, çeyrek bitiş ve yarı finalde burnuna çarpış almamak amacıyla vahim çaba harcama etti. Burnunun durumunu hakemlerden gizleyerek maçlara çıktığını anlatan sportmen, bitiş maçına çıkmaya türe kazandı. Çabalarının sonucunda şampiyonluk ipini göğüsleyen taze sporcu, İtalya’bile 30 Eylül-8 Ilk Teşrin tarihlerinde düzenlenen şampiyonada 54 kilo Full Contact’ta kızıl madalya almayı başardı. Cet mahdum ve antrenörleri Kick Boks Milli Bando Başantrenörü Cemal Daştan ile turnuva sürecini anlattı.

“Hakemlerden gizleyerek maça çıktım ve böke oldum”

10 yaşında spora başladığını ve dünya şampiyonluğu sürecinde yaşadığı sakatlığı anlatan 17 yaşındaki Okan Buğra Karaman, “Babamın vesilesiyle başladım. Üst terbiye öğretmenliği kavzamak istiyorum. 2022 yılında karı ayında Türkiye Şampiyonası’nda böke oldum. Final fobim vardı, onu yendim ve bir numara oldum. Sonraları ardı ardına şampiyona geldi. Kocaeli’nde birlikte şampiyon olduktan bilahare dünya şampiyonasına gittim. Nısıf finaldeki rakibim Ukraynalıydı ve sabık senenin Avrupa şampiyonuydu, yumruk aynı maç olacağını düşünüyordum. Türk bayrağını özlük kategorimde sunu yukarıya yükselttim. Antrenman sırasında yanlışlıkla arkadaşımın kol burnuma geldi ve kırıldı buradan serian hastaneye gittik. Haddinden Fazla print aynı süreçti benim amacıyla hem ruh bilimsel hem antrenmanların pahal geçmesi açısından. İlk maçımda burnuma çarpış gelecek diye küçük haddinden fazla korkuyordum. Fakat kendimi burnuma odaklarsam maçı alamayacağımı düşündüğüm için artık hırs ve azimle maçları aldım. Maça 20-25 bölüm kalmıştı ve burnum kırıldı bana 6 kamer müddet verdiler ve bu süreçte idman yapamayacağımı söylediler. Amma 20 devir sonraları maçım olduğu ve 1 sene boyunca mücahede verdiğim, süfli girmeyi çok istediğim ayrımsız şampiyona olduğu için bunu göz ardı ederek, hakemlerden gizleyerek pik çıktım ve şampiyon oldum. Burnumun kırık olmasıyla bu arada yine turnuvaya katılmam benim amacıyla edisyon oldu, dünya şampiyonu oldum. Her ahit evde gördüğüm ayrımsız adamı karşılaşma atmosferinde gördüğü devir insan kendini az buçuk henüz abat ve öz evinde üzere hissediyor. Zira 7 yıl yaptığım spor boyunca kayırıcı babasını görünce rahatlıyor. Babamın ego da sunma haddinden fazla şikayet ettiği madde; dövüşürken ayaklarımın çok boş olması, bu konuda beni çok uyarıyor. Evde çokça antrenmanlarımız olmuyor ancak konuşmaya başladığımız antlaşma artık kick boks ve spor mevzuları evde haddinden fazla açılıyor” dedi.

“Daima akşamları sabahlara büyüklüğünde buz yilbik dünya şampiyonasına gönderdik”

Dünya şampiyonluğu hayalini oğlunun gerçekleştirmesinden duyduğu mutluluğu anlatan 43 yaşındaki Yunus Karaman, “Benim çocukluk hayalimdi milli takıma çıkmak, bunu çocuğumda yapabildiğim üzere haddinden fazla mutluyum. sakır sakır daim onun peşindeyiz, daima bu arada çalışıyoruz. Beraber, tıpkı hempa gibi bildirme azından sokaklardan ırak tutuyorum. Ben kendimden çokça o, pik çıktığında heyecanlanıyorum. Video üstelik çekemiyorum acıklı çok titriyor ama kendim çokça rahat çıkıyorum. Ayrıca bire bir Avrupa Şampiyonası’nda birlikte iki ringde bu arada çıkmıştık. Birbirimize göre karşılaşma yaptık, haddinden fazla leziz. Alıştırma sırasında burnu kırıldığında hastaneye götürdük, hekim 6 kamer süresinde kaynaması gerektiğini söyledi. Biz üstelik bunu artık antrenman yaparak ve sürekli akşamları sabahlara büyüklüğünde buz tutarga az buçuk henüz ağrıyı beş altı seviyede tutarga dünya şampiyonasına gönderdik. Birçok zihayat rakibini yenerek acun şampiyonu oldu, epey çok çekicilik duydum. Benim çocukluk hayalimi onunla sürmek elan fena hâlde ayrımsız şeydi, elan bahtiyar oldum. Maçta tabi korktuk, burnuna gelirse daha da çığlık olabilirdi. Gene birlikte başardı, bayrağımızı yukarılara çıkarttı, haddinden fazla sevinçliyiz. O beni eleştiriyor, ben onu eleştiriyorum, yaşımdan ekolojik ortam biraz daha bati kalıyorum. Oğlumla kümeli olduğum Acun Kupası’nda 2022 yılında ben de üçüncü olmuştum” ifadelerini kullandı.

“Maçını izleyemedim, böke olduğunu duyunca gözümden yaş geldi”

Ağababa oğulun antrenörlüğünü eden, büyük tıpkı azimle spor yaptıklarını anlatırken Okan Buğur’nın sakatlığına karşın şampiyona bitmeme etmesini değerlendiren Kick Yumruk Oyunu Milli Topluluk Başantrenörü Cemal Daştan, “Babası çok iri destekçisi oldu, önce günkü müsabakasından serencam müsabakasına büyüklüğünde bütün arkasındaydık. Kendisiyle hava duyuyoruz, ağırlık tıpkısı proses geçirdi, tasavvur 2023. Ağababa 10 yaşında başladığında 17 yaşına büyüklüğünde yenilgi almadı, bütün kulüpler arası müsabakalarda haddinden fazla şişman başarıları var. Bu oğlunu de tetikledi. Sonradan oğlu geldi, mufassal tıpkı süreçti. Antrenmanda burnu kırıldı, bunu fark etmek zorunda kaldık çünkü misyon İstiklal Marşıydı murat bayraktı, yurt, milletti. Onun için hıfız gereği duyduk o şekilde dünya şampiyonasına yolladık. Peşi Sıra oradaki İstanbul bölgesinden mevrut hocalarımıza biz bu durumu anlattık. Okan’ın burnu fay ona bakarak teknik, taktik olayını yönlendirin dedik ve çok iyice yönlendirdiler. Pek 3 rakibimiz vardı, tehlikesiz olun, maçını izleyemedim hatta raund araları gittim, geldim. Kızıma, oğluma sordum durumu, tıpkısı tık önde, ayrımsız tık önde serencam raund maç münteha. Geldim çocuğa ne oldu dedim ‘böke oldu’ dedi o dakika hakeza feci ayağım boşaldı, gözümden gözyaşı geldi” diye konuştu.

Share: