Vekil Karaismailoğlu, AirShow İstanbul Fuarı’nda konuştu Açıklaması

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “Zaman aut merkez pervaz ağımız, 130 ülkede 341 noktaya ulaştı. Gökyüzünde kurduğumuz köprülerle havacılık alanında Avrasya bölgesinde lider, küresel tıpkı havacılık merkezi olduk.” dedi.

Karaismailoğlu, 13. AirShow İstanbul Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, havacılık ve uzay teknolojileri sektöründeki gelişmelerin ele alınacağı, sektöre nazik katkılar sağlayan İstanbul Airshow’birlikte olmaktan çevre memnuniyet duyduğunu belirtti.

Bakanlık namına, Türkiye’yi dünyanın önder ekonomileri arasına yükseltecek, milleti hak ettiği yere taşıyacak dev projeleri, ihtişam aklı ve politikalarının sonucu namına planladıklarını ve düz yazı ettiklerini anlatım eden Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Yalnızca Türkiyemizin değil, bütün insanlığın hizmetine sunduk. Bugünlere yayılmak üzere var gücümüzle çalıştık. Milletimizin desteğini birlikte her devir yanımızda hissettik. Şimdi üstelik yatırım, istihsal, istihdam ve ihracat odaklı tahaccüm stratejimize akıllıca iri ulaşım yatırımlarımızın herhangi bir alanda olduğu kabil havacılık sektöründe da sonuç verdiğini kısaltmak bizleri gururlandırıyor. Bu kapsamdaki dev hizmetlerimizden biri olan İstanbul Hava Meydanı’nı hayata geçirdik, bugün Türkiye Avrupa havacılığının zirvesine ulaştı.

Şimal Marmara Otoyolu’nu yaptık, lehçe tecim canlandı. Çanakkale Köprüsü’nü hizmete açtık, turizm hiç olmadığı büyüklüğünde ivme kazandı. Ahit bundan sonra “kazan-kulaklı” devri… Çekicilik yolu ulaşımı ise kulaklı-kulaklı devrinin en kebir dinamosu, anahtarıdır. İşte böyle tıpkı dönemde, bizler burada yemeden içmeden havacılık sektörünün geleceği amacıyla değil, ülkelerimizin iktisadi ve sosyo-kültürel geleceği üzere aynı araya geldik.”

“İstanbul Hava Meydanı ve THY havacılığın zirvesindeki yerlerini pekiştiriyor”

Nazır Karaismailoğlu, ülkeler için elzem olan soylu erki hareket birliklerinin tesisi ve dış tecim faaliyetlerinin gelişmesi üzere lüzumlu olan yer aceleci, sakıncasız ve konforlu muvasala yolunun çekicilik yolu taşımacılığı olduğunu belirtti.

Sayısını 26’dan 57’ye yükselttikleri havalimanları yardımıyla Türkiye’nin, havacılık alanında dünyanın yer balaban küresel transit merkezlerinden birine dönüştüğünü nâkil Karaismailoğlu, salgın sonrası taleplerin artması ve yaz turizminin yoğunluğu zımnında Avrupa havalimanlarında kaos yaşanırken, İstanbul Hava Meydanı üzere mega yatırımlar ve aldıkları önlemler sebebiyle boğuk günleri geride bıraktıklarını söyledi.

Karaismailoğlu, Türkiye’nin havalimanlarında konfor olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avrupa’nın sunma ciddi hava meydanı olan İstanbul Hava Meydanı, geçmiş liderliğini bir nöbet elan pekiştirdi. Dünyanın en itibarlı yayınlarından seyahat dergisi okurları dünyanın yer dolgunca hava meydanı yerine İstanbul Havalimanını belirledi. 240 bin okuyucunun katıldığı anketle bu unvanı İstanbul Havalimanı almış oldu.

Yemeden Içmeden Eylül ayında 40 binden fazla uçuşa familya sahipliği işleyen havalimanımızın itibarını ortaya koyan bu başarıda; 2022 yılının önce 9 ayındaki mecmu 48 milyon yolcumuzun tecrübelerini aktarması yatmaktadır. Bu birlikte demektir kim; hem İstanbul Hava Meydanı hem de öncü taşıyıcımız Türkiye’nin yer iri markası Türk Çekicilik Yolları havacılığın zirvesindeki yerlerini pekiştiriyor; sağlamlaştırıyor.”

Avrupa’daki havalimanlarında, valiz gelgel sürelerinin saatleri bulurken, İstanbul Hava Meydanı’nda günde averaj 200 bin bagaj hareketliliğinin sorunsuz yaşandığını vurgulayan Karaismailoğlu, devasa benzeri yoğunluğa karşın bagaj çalım süresinin İstanbul Havalimanı’nda dakikalarla kapalı ve check-in süresinin ise takkadak 1 zaman olduğunu dile getirdi.

Karaismailoğlu, yaşanılan çağda ulaşılabilirlik ve çabukluk faktörlerinin, hayatın seçme alanını köklü şekilde etkilediğini, böyle tıpkısı dönemde birlikte albeni ulaşımının öneminin her geçen dönem daha bile arttığını ifade ederek, “Bu nedenle, pek çok ülkenin esas ruzname maddesi; havacılığın geliştirilmesi ve uluslararası alandaki konumunun güçlendirilmesidir. Biz bile bunun amacıyla dış politikamızda ‘Daha kıpırdak ahzüita, elan çok istişare, elan fazla eş değer’ politikasıyla ilerliyoruz. Sonuçlarını birlikte bütün bu arada görüyoruz.” diye konuştu.

2003 yılında Hava Eriştirme Anlaşması mevcut devlet sayısının 81 iken, bu sayıyı 2022 yılı ağustos ayı itibarıyla 173’e yükselttiklerine dikkati çeken Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Bu anlaşmalar ve müzakereler neticesinde, 2003 yılında 50 ülkede 60 olan aut hat uçuş yasakçı sayımıza 281 kullanılmamış dideban ekledik. Zaman aut merkez uçuş ağımız, 130 ülkede 341 noktaya ulaştı. Gökyüzünde kurduğumuz köprülerle havacılık alanında Avrasya bölgesinde şef, toptan tıpkı havacılık merkezi olduk. Türkiye, Asya ve Avrupa arasındaki şark-gün batısı koridorunda saf ayrımsız köprü olduğu kadar Kafkas ülkeleri ve Rusya’dan Afrika’ya uzanan kuzey güney koridorlarının dahi umum ortasındadır.

4 saatlik uçuşla 1 milyar 650 milyon insanın yaşadığı, 38 trilyon dolar Karışık Milli Hasılaya eş ve 7 trilyon 45 milyar dolar tecim hacmi mevcut 67 ülkenin üstelik merkezindeyiz. Bu jeostratejik konumumuzdan hareketle erişim ve iletişim stratejilerimizi toptan ve bölgesel koşullar ışığında baştan tarif etmek ve bu stratejileri daima güncel burulmak Türkiye üzere vazgeçilmezdir.

İşte o nedenle, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki hükümetler kendisine sonuç 20 yıldır erişim ve bildirişim alanında gerçekleştirilen yatırımlarla çehresi aydınlanan Türkiye’nin ati vizyonunu dünyanın nabzını yilbik, teknolojik gelişmeleri yakından strateji ederek ve baştan sona entegrasyonu merkeze koyarak şekillendirmekteyiz.”

“Havalimanı sayımızı iki katından fazla artırdık, 57’ye ulaştırdık, bu sayıyı 61’e çıkarıyoruz”

Bakan Karaismailoğlu, 2002 yılından bu yana Türkiye’nin muvasala ve iletişim altyapısına 183 milyar doların üzerinde yatırım gerçekleştirdiklerini, Türkiye’nin yıllardır süren muvasala altyapısı problemini şişman ölçüde çözdüklerini belirterek, Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Yıldız Marmara Otoyolu, Çetin Melik Gerçek Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, İstanbul İzmir Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu kabilinden mega erişim projelerini başarıyla bitirdiklerini ve milletin hizmetine sunduklarını söyledi.

Türkiye’yi Asya, Avrupa, Şimal Afrika, Orta Doğu, Kafkaslar ve Şimal Karadeniz ülkeleri beyninde ulaşımın seçme modunda arsıulusal tıpkı koridora dönüştürdüklerini, mukassem el uzunluğunu 28 bin 722 kilometreye çıkardıklarını anlatan Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Argıt vermeyen dağları tünellerle, vadileri köprülerle viyadüklerle aştık. Güreşçi Köprüsü ve viyadük uzunluğumuzu 730 kilometreye çıkardık. Hep tünel uzunluğumuzu ise 663 kilometreye yükselttik. Ülkemizi Avrupa’nın 6’ncı, dünyanın 8’inci Erdemli Acul Tren işletmecisi yaptık. Önceki 2009 yılında hizmete başlayan Ankara- Eskişehir hattını; sonrasında ise Ankara- Konya ve Ankara-İstanbul hatları ile milletimizin özlemle beklediği Faziletkâr Acul Katar hatlarını düz yazı ettik. Uluslararası bire bir proje olan Bakü-Tiflis- Kars Demiryolu hattını başarıyla tamamlayarak, Pekin’den Londra’ya uzanan İpek Demiryolu’nu faaliyete geçirdik. Dünyada ‘Deniz ticaret filosu’ sahipliği bakımından 15. sıraya yükseldik.

Liman sayımızı 217’ye, gemilik sayımız 84’e çıkardık. Türkiye, Avrupa, Asya’nın batısı, Orta Doğu ve Afrika için hem yaya hem da angarya trafiği açısından büyük ayrımsız gelgel iblağ merkezi. Milletimizin bundan sunu akla yatkın biçimde yararlanabilmesi üzere havalimanı sayımızı iki katından aşkın artırdık, 57’ye ulaştırdık, bu sayıyı 61’e çıkarıyoruz. Havacılığın gelecekteki sunma büyük meselelerinden ’emisyon’ üzerine şişman ve çetin planlamalar yapıyoruz. Karbon kadem izimizi azaltacağız. Çekicilik yolları taşımacılığı için yer dostu yakıtlar üreteceğiz. Lehçe albeni yolu kargo taşımacılığını elan dahi geliştireceğiz; Türkiye, çekicilik-kargo ağının bile arsıulusal benzeri merkezi olacaktır.”

Karaismailoğlu, dünya ile kazançlı, ticari ve sosyal bağları güçlendiren cümle muvasala ve danışma yatırımlarında hedeflerinin, bütünsel kalkınmayı tavlandırmak, vatandaşların dirim kalitesini arttırmak, milletin beherglas ferdinin bu zenginleşmeden yararlanmasını tedarik etmek olduğunu söyledi.

Hedefleri genişlik makul antlaşma aralığında hayata geçirebilmek amacıyla Amme Hususi İş Birliği (KÖİ) modelini yeryüzü akıllıca şekilde kullandıklarını, bu konuda da ayrıksı ülkelere bile eş olduklarını tamlayan Karaismailoğlu, “Bu sayede KÖİ ile hayata güzeşte projeler uluslararası standartlarda ve ivedilikle tamamlanmaktadır. Kalkınma hızlanıyor, devlet olarak ülkenin dört bir yanına tıpkısı anda yatırım sevk şansını elde ediyoruz. Dünyanın arz yetişkin havalimanlarından olan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Hava Meydanı ile ülkemize, milletimize kızıl ayrımsız hizmeti henüz kazandırdık. Türkiye’nin 3’üncü Avrupa’nın 8’inci arz vahim havalimanı oldu. Sabiha Gökçen, havalimanlarımız ile gelişigüzel rekordan rekora koşmaktadır. Sabiha Gökçen, eylül ayında 17 binden aşkın pervaz ve yaklaşık 3 milyon yolcuyla bu kervana katıldı.” diye niteleyerek konuştu.

“Tamamlandığında, Antalya Hava Meydanı Türkiye’nin ve bölgesinin sunu akıllı havalimanlarından biri olacak”

Icra Vekili Karaismailoğlu, vakit kaybetmeden geride bıraktıkları aylarda iki hava meydanı açılışı gerçekleştirirken, bir havalimanı amacıyla kapasite artırımı ve işletme uzatımı ihalesi düzenlediklerini bildirerek, şunları kaydetti:

“Ara 2021’bile, Antalya’yı bölgesinin turizm merkezi yapacak, Antalya Havalimanı’nın kapasitesini artıracak ve işletmesini 25 yıllığına kiralayan ihaleyi tamamladık. Kâin durumda yaşanan uçak park yeri sahası ve terminal binaları ile otoparkların yetenek yetersizliği, arttırma yapılacak tesisler ve yatırımlarla giderilecek. Tamamlandığında, Antalya Hava Meydanı Türkiye’nin ve bölgesinin sunu aptal havalimanlarından biri olacak. Proje yatırım tutarı 765,3 milyon ekü olup, amme kaynağı kullanılmadan yapılacak tesisler, 25 yıl işletme süresi böylelikle bedelsiz adına devredilecek. Antrparantez, proje kapsamında yolcu ve hazine garantisi verilmedi.

KDV karışma 8 bilyon 555 milyon avroluk ihale bedeli, son yıllarda ülkemiz hazinesine kazandırılan rekor düzeyde benzeri kamu kazancıdır. Elden eylül ayında yaklaşık 26 bin uçuşla 4,6 milyon yolcuya karı sahipliği özne Antalya Hava Meydanı, global ekonomideki işleyişin bozulduğu hakeza bire bir dönemde Türkiye’nin yatırımlar üzere elektrik merkezi olmayı sürdüreceğinin genişlik konkre göstergesidir. Albeni yolları yatırımlarında ayrımsız ahir durağımız Rum oldu. Gaziantep hava meydanı bakir terminal binası ve Tokat Havalimanı’nı hizmete aldıktan sonradan 14 Mayıs 2022’bile, denize dolgu yöntemiyle bahir üstüne mensur edilen, Rize-Artvin Hava Meydanı’nın açılışını yaptık. Bu eserimiz, mühendislik ihraç eden bire bir talih namına dünyanın hizmetine sunuldu.”

Planlı ve sürdürülebilir büyümenin, gençler üzere daha işlek Türkiye hedefiyle, 2035 ve 2053 vizyonlarını bugünden tamamladıklarını nâkil Karaismailoğlu, iblağ ve tanıtma alanında gerçekleştirilecek yıpranmamış tohum yatırımların 2053 yılına büyüklüğünde 198 bilyon dolara ulaşacağını dile getirdi.

Karaismailoğlu, AK Tümen hükümetleri döneminde uyguladıkları politikalarla ve yatırımlar sayesinde hava yolları, kapsamlı bakım merkezleri ve tesisler, modern havalimanları, ati vadeden havacılık okulları ve mebzul eğitimli personelleriyle Türkiye’nin, havacılık endüstrisinin önde mevrut ülkelerinden olduğunu söyledi.

“İstikbal Göklerdedir” sözüyle önemini vurguladıkları havacılığın gençliğin görgülü geleceğinin teminatı olduğunu bildiren Karaismailoğlu, o nedenle rastgele sabık ahit daha de geliştirilmesi, büyütülmesi gerektiğini aktardı.

“2003 yılında 34 milyon olan bulaşıcı sayımız 210 milyona ulaştı”

Nazır Karaismailoğlu, gelgel yolu sektöründe yapılan icraat neticesinde 2022 yılı ağustos ayı bakımından 2003 yılında 162 olan tayyare sayısının yüzdelik 261 artışla 584’e, dayanak kapasitesinin yüzdelik 298 artışla 27 bin 599’dan 109 bin 821’e, çekicilik kargo kapasitesinin ise yüzde 784 artışla 303 tondan 2 bin 676 tona ulaştığını kaydetti.

2003 yılında hep 34 milyon olan gelgeç sayısının 210 milyona ulaştığını tabir eden Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bilindiği için müstevli sürecinde havacılık sektörü açısından dünya genelinde ve ülkemizde büyük ölçüde azalan uçak ve sâri trafiği gerçekleşti. Çıktı o günleri geride bıraktık. 2022 yılının önceki 9 ayında 2019 yılının tıpkı dönemine kıyasla çarkıt seviyesine yaklaştık. Çıtayı her güzeşte ahit yukarılara taşıyarak havacılık ve uzay teknolojileri alanında birlikte büyük başarılar elde ediyoruz. İyi biliyoruz kim ayrıksı ülkelerin teknolojilerini fethetmek, mevki kaynakları açısından üstelik ülke çıkarları açısından de sürdürülebilir benzeri durum değil. Bu noktada yaptığımız atılımlar ile ülkemizi zat uydularını geliştirebilen, üretebilen ve sınav edebilen ayrımsız seviyeye çıkardık.

Türksat 5A ve 5B da geçtiğimiz yıl süresince yörüngelerine ulaştı ve böylelikle ayrımsız sene süresince iki kullanılmamış zürriyet danışma uydusunu devreye düzlük ender ülkelerden biri olduk. İlk yerel ve milli haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı bile 2023 yılının ikinci çeyreğinde uzaya fırlatmayı hedefledik. Türkiye, Türksat 6A’yı uzaya fırlattığımızda uzayda öz uydusuyla künde edilen geçmiş 10 ülkeden biri olacak. Çekicilik savunma sanayinde de dünya yavaş dengelerini değiştiren, muharebe alanında iz açan teknolojiler geliştirdik, geliştirmeye devam ediyoruz.”

Nazır Adil Karaismailoğlu, ati 20 yılda dünya genelinde albeni trafiğinin iki katın üstünde, bakım verilen eğreti sayısının ise yıllık ortalama yüzde 4,4 artmasının beklendiğini ifade ederek, “Öte yandan yükselen globalleşme ve özelleşme hareketleriyle acun sivil havacılığında rakiplik acilen artıyor. Proses, gelgel ulaşımının ‘tek benzeri ahzüita haline gelmesi’ yönünde ilerlemektedir. Bu pazardan daha çok pay alabilmek yerine, ilımlı ve ayrıntılı vadedeki hedeflerimizi hepimiz gözden geçirmeliyiz. Düz kürenin birbirine ırak coğrafyalarında düzlük düz ülkelerimiz ortada yapacağımız gelişim birlikleri ile uzakları yakın, ülkelerimizi bitişik kapısı haline getireceğiz.” diyerek konuştu.

Fuardaki birliktelik vesilesiyle kullanılmamış hisse senedi ortaklıkları, bakir pazarlar ve gelişim imkanları aralanacağını belirten Karaismailoğlu, “Ticaretimiz artacak, içtimai ve kültürel ilişkilerimiz hızlanacak. Ülkelerimiz arasında yıpranmamış ayrımsız dönemi başlatacağız. Biz Türkiye’nin parlak geleceğine sizleri birlikte eş geçmek, sizlerle canlı ortaklıklar yapmak istiyoruz. Havacılık sektörünün geleceği açısından iri önem genişlik eden bu fuarın tekmil katılımcılar üzere çokça yarayışlı olacağına inanıyorum.” yorumunu yaptı.

Bakan Karaismailoğlu, Türk Hava Yolları (THY) Umumi Heyet ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, SEMIZLIK Havalimanları İcra Oturmuş Başkanı Serkan Kaplan’ın beraberinde havacılık sektörü paydaşlarının katılımıyla AirShow İstanbul Fuarı’nın açılışı kurdelesi kesildi. Daha sonraları Vekil Karaismailoğlu, fuar alanında firmaların stantlarını musahabe ederek, gâh tayyare ve helikopterleri gezdi.

Share: