Yozgat’ta 69 Yaşındaki Antrenör, Çocuklarının Ardından Demincek da Torunlarını Müsabakalara Hazırlıyor

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat’ta hoşur yaşlarda başladığı Uzakdoğu sporlarını bıraktıktan sonra kickboksta sporunda değişmeyen kılıp, geçmiş demincek kamu görevlisi olan 3 oğlunu çalıştıran 69 yaşındaki kickboks antrenörü Mustafa Zararsız, imdi iki torununu üstelik müsabakalara hazırlıyor. Dedesi gözetiminde çalışmalarını sürdüren ve kickboks gençlerde 4 Türkiye, 2 Avrupa, ayrımsız dünya şampiyonluğu kâin Betül Dokuncasız, büyüklerde baştan milli takıma seçilip, acun şampiyonu kalkmak için çalışıyor. Gençler kategorisinde savaşım veren Mustafa Kaan Dokuncasız ise ablası kabilinden yeniden milli mızıka kadrosunda vadi ahzetmek istiyor.

Şanlıurfa’de 22-29 Aile 2023 tarihleri beyninde yapılan Türkiye şampiyonasından başarıyla dönen ve Yozgat Meram Kayaalp Spor Salonu’nun bile çalışmalarını sürdüren çalıştırıcı Mustafa Dokuncasız ile iki torunu ve bire bir tüvana sportmen, yapılacak değişik müsabakalar amacıyla hazırlanıyor. Spora 14-15 yaşlarında tekvando yaparak başladığını bildiren 69 yaşındaki kickboks antrenörü Mustafa Dokuncasız, “İlk başladığımda tekvando, karate, boks, demincek birlikte kickboksa geldik dayandık, bitmeme ediyoruz 50 yıldan beri. Evvel çocuklarımı yetiştirdim. 3 çıngı oğlum var, üçünü üstelik yetiştirdim, onları gönderdik, kamu görevlisi. Deminden aralık torunlara geldi” dedi.

“2021 YILINDA MİLLİ TAKIMA GİRDİM, GENÇLERDE SERENCAM YILIMDI”

Torunlarının herhangi bir ikisinin dahi milli sportmen olduğunu bildiren Mustafa Zararsız, “Betül’ün 4 sefer Türkiye şampiyonluğu var, 2 modül birlikte Avrupa kupası şampiyonluğu var. Dünya Kupası şampiyonluğu var. Kaan dahi 2 sefer Türkiye Şampiyonu oldu. Milli sporcu o birlikte. İtalya’ya gittiler, 2022 yılında. en son Şanlıurfa’üstelik oldu, 22-29 Familya’ta. Betül Türkiye şampiyonu oldu. Kaan bile Türkiye ikincisi oldu. Türkiye ikincisi oldu Salih Koçsoy bile” diye konuştu.

Kickboks Gailesiz Milli Mızıka kadrosunda düz alıp, 55 kilogramda ringe çıkan Betül Dokuncasız ise çıktı kibar kategorisinde mücadele vereceğini, önceki hedefinin milli takıma yeniden seçilebilmek olduğunu söyledi. Bu sene darülfünun eğitimine başlayan Betül Zararsız, şöyle konuştu:

“12 yıldır bu sporu yapıyorum, küçüklükten beri. Umum Eğitim’le başladım, kurslara. Antrenörüm Mustafa Dokuncasız dedemle devam ediyoruz. 2015 yılından beri yarışçı kendisine bitmeme ediyorum. Şu zaman Yozgat Belediyesi’nde lisanslı sporcuyum. 2021 yılında milli takıma girdim, gençlerde sonuç yılımdı. Avrupa Kupası şampiyonluğu aldım. 2022 yılında Dünya Kupası şampiyonluğu aldım. Bu sene dolay fut olan Şanlıurfa Türkiye şampiyonasında Türkiye birincisi oldum. Önümüzde 2 karşılaşma elan var. Onları üstelik alırsam milli takıma tekrar gireceğim, tekrar sahne edeceğim. Hedefim öncelikle bu sene Dünya Şampiyonası olacak, eğer milli takıma girebilirsem orada dünya şampiyonluğu kalkışmak, sonrasında gene devam ettirmek.”

“HEDEFİM AVRUPA VE ACUN ŞAMPİYONU KALKIŞMAK”

Kickboks Canlı Milli Takım kadrosunda düz kayran Mustafa Kaan Dokuncasız de 74 kg’üstelik ringe çıkıyor. Ortaöğretim 3. dershane öğrencisi olan milli sporcu Zararsız, “Dedem Mustafa Zararsız ile birlikte yoz yaşlarımda başladım bu spora. 2016 yılından beri maçlara çıkıyorum ve dereceler almaktayım. Geçen sene ilk kez Türkiye şampiyonu oldum ve milli takıma girmeye adalet kazandım. İtalya’ya dünya şampiyonasına gittim, paye alamadım ancak tıpkı karşılaşma aldım orada. Şu an Yozgat Belediyesi’nde lisanslı sporcuyum. Hedefim yine milli takıma girip Avrupa ve acun şampiyonu kalkmak” diyerek konuştu.

Salih Koçsoy dahi “2015 yılında arkadaşım sayesinde başladım. Geçen yıl Türkiye şampiyonu olmuştum bu sene Şanlıurfa’bile yapılan turnuvada ikinci oldum. Bu yıl milli takıma örtmek için çabalayacağım” diye konuştu.

Share: