“Yer Sarsıntısı Hatırat, Çök Yerleştirme Tutun ve Tahliye” tatbikatı

Erzurum, Tunceli ile Ardahan’de Yüreklilik ve Yurtlar Kurumuna (KYK) ilişkin yurtlarda “Yer Sarsıntısı Ajanda, Çök Intizam Tutun ve Boşaltma” tatbikatı yapıldı.

İçişleri Bakanlığı Facia ve Ivedi Kapsam Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı KYK Genel Müdürlüğü iş birliğinde, talih genelinde senkronik gerçekleştirilen manevra kapsamında, Erzurum’daki Abdurrahman Gazi Kız Öğrenci Yurdu’nda manevra düzenlendi.

Tatbikat öncesi, KYK yurtlarında vazifeli hoşgörülü, personel ve öğrenciler, olasılı kıran ve ivedili ebat olaylarına karşı yapmaları gerekenler üzerine bilgilendirildi.

Bilgilendirme toplantısına katılan Ilbay Okay Memiş, İl Kurnaz Komutanı Albay İlker Şimşek, Gençlik ve Spor İl Müdürü Birdal Öztürk, Erzurum AFAD Angajman Müdürü Mehmet Keyif Andiç ve İl Afiyet Müdürü Gürsel Dolunay, senaryo gereği saat 21.00’dahi sirenin çalmasıyla öğrenciler ve mikro çalışanları ile “çök fırıldak tutun” pozisyonuna geçerek tehlikenin geçmesini bekledi.

Daha sonra yurttan tahliye edilen katılımcıların, emin bölgeye geçmeleri sağlandı.

Ilbay Memiş, manevra sonrası yaptığı açıklamada, 2022’nin İçişleri Bakanlığınca facia yetişek yılı zar edildiğini hatırlattı.

Erzurum’de kısaca 600 bin kişiye afet eğitimi verildiğini ve eğitimlerin bitmeme ettiğini ifade fail Memiş, şöyle konuştu:

“Sonuç 2 haftada tahminî 6 bin öğrenciye bile sarsıntı ve kıran eğitimi verdik. Bu tatbikatlarla deprem veya tabii afetlerdeki birey kayıplarını arz örgen indirebiliriz. Amacımız on paralık birey kaybı olmaması amma maatteessüf ülkemiz Küçük Asya coğrafyası hareket bölgesinde yer alıyor. Jeolojik açıdan bile birçok natürel afetlere maruz kalabiliyoruz. Dolayısıyla insanlarımızı, gençlerimizi, öğrencilerimizi bu afetlere alın alıştırmak için çaba sarf ediyoruz.”

Tatbikata katılan öğrencilerden Merve Kalem Erbabı, tatbikat öncesi facia eğitimi aldıklarını anlatarak, “Sarsıntı esnasında ürkü yapmamayı, antipatik kanlı olmayı ve binadan sakıncasız şekilde çıkmayı öğrendim. Emeği geçenlere teşekkürname ederiz.” dedi.

Tatbikata, kurumlar ile STK’lerin arama istirdat ekipleri, esenlik, itfaiye ile AFAD personelleri katıldı.

Share: