Vekil Kurum açıkladı: “İzmir’de 4 bin 604 bölük tamamlandı”

Nazır Gelgel açıkladı: “İzmir’üstelik 4 bin 604 bölük tamamlandı”

Vekil Meram Çalım, 5 bin 61 konuttan 4 bin 604 konutun yapımının tamamlandığını, mayıs ayına büyüklüğünde tekmil konutların tamamlanacağını belirtti

İZMİR – İzmir Bayraklı’birlikte depremden sonraları inşa edilmeye başlanan rezerv alanda açıklamada mevcut Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Hava, 5 bin 61 konuttan 4 bin 604 konutun yapımının tamamlandığını, mayıs ayına kadar tamam konutların tamamlanacağını belirtti.

İzmir’de 30 Teşrinievvel 2020’üstelik meydana mevrut depremin arkası sıra Bayraklı merkezindeki 7 havza ve rezerv alanda nesir edilen sarsıntı konutlarını müzakere fail Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Çalım, ihtiraz alanda izah yaptı. Sonuç boyut için bilgelik veren Vekil Kurum, “Bugüne büyüklüğünde 5 bin 61 konuttan 4 bin 604 konutun yapımını tamamladık. 457 konutumuzun yapımı bitmeme ediyor. İnşallah o bile mayıs ayına büyüklüğünde tamamlanacak ve bütün konutlarımız bayram verdiğimiz gibi tüm olacak. Konutlarımızın kuraları çekilmeye başlandı. Rezerv konutlarımızdaki teslimlerimizi üstelik küçük ay itibariyle yapmaya devam edeceğiz. Mayıs ayına geldiğimizde 5 bin 61 konutun tamamını doğruluk sahibi kardeşlerimize konfirmasyon etmiş olacağız” dedi.

“Alay vermiştik”

Cumhurbaşkanlığının liderliğinde 81 ilimizde ayrımsız mücadele sürdürdüklerini kaydeden Vekil Hava, “Bu mücadelemizin adı, ‘Büyük ve cıvıl cıvıl Türkiye’. 21. yüzyılın Türkiye’sinde, ülkenin koskocaman şehirleri anlayışı ile sürdürülebilir Türkiye yüzyılı anlayışı ile 81 ilimizde yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. İzmir’imizde dahi verdiğimiz bilcümle sözleri namına getirebilmek adına madun yapıdan dip yapıya bilcümle çalışmaları kararlı ayrımsız şekilde yürütmeye devam ediyoruz. 2 yıl evvel İzmir’imizde acı ayrımsız deprem yaşadık. Yer Sarsıntısı peki imkânsız bütün ekibimizle sahadaydık. Vatandaşlarımızın yanından tıpkısı dakika olsun ayrılmadık. Onlara, ‘Hızlı aynı şekilde konutlarımızı yapacağız. Sizlere tasdik edeceğiz’ dedik. 5 bin 61 konuttan oluşan İzmir tarihinin sunu nazik transformasyon çalışmasını başlattık. Hem Bayraklı merkezdeki 7 bölgede hem dahi rezerv alanda olmak için 5 bin 61 konutun çalışmalarını, benzeri taraftan enkazları kaldırırken yürüttük. Bire Bir sene üstelik geçmeden Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle Bayraklı merkezdeki geçmiş anahtarları vatandaşlarımıza konfirmasyon ettik. Peşi Sıra de etaplar halinde konutlarımızı yok etmek yoluyla depremzede kardeşlerimize konfirmasyon ediyoruz. O dolaşma acul tıpkı şekilde TOKİ, AFAD, Kızılay, UMKE, bitirmiş, inanma birimleriyle, milletvekilleriyle sahadaydık. Gerileme içinden bize uzanan elleri tek antlaşma bırakmayacağımızın sözünü İzmirli kardeşlerimize vermiştik” diye konuştu.

“İzmir’imize toplamda 12 bin 400 konutumuzun inşasını yapacağız”

“TOKİ tarafından, Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu basiret çerçevesinde evi sıfır kardeşimiz kalmayana kadar bu çalışmaları yapacağımızı ifade etmiş ve bu çerçevede cumhuriyet tarihinin yeryüzü büyük içtimai basamak hamlesini başlatmıştık” diyen Icra Vekili Alım, bugüne kadar İzmir’e 27 milyar teklik yatırım değeriyle 19 bin 430 konutu yaptıklarını ve vatandaşlara konfirmasyon ettiklerini söyledi. Vekil Çekicilik, “Sahada da yatırım değeri 11 milyar liralık olan konutlarımızın yapımına lahzada devam ediyoruz. ‘İlk Evim, İlk İşyerim’ kampanyamızda bile Türkiye çapında 250 bin konut, 1 milyon hane yapılacak arsa, 10 bin işyerini vatandaşlarımıza kazandıracağımızın sözünü vermiştik. İzmir’imize toplamda 12 bin 400 konutumuzun inşasını yapacağız. 25 bin konutluk arsamızı birlikte İzmirli kardeşlerimize depreme dayanıklı evlerin yapılabilmesi üzere tahsisini gerçekleştireceğiz. İzmir’imizin ekonomisi büyüsün, istihdamı artsın anlayışı ile 700 işyerini İzmir’imize kazandırıyoruz. Kemalpaşa’de 230, Aliağa’birlikte 400 ve Torbalı’birlikte 70 doğmak için 700 işyerini esnafımıza inşallah kazandıracağız. İzmir’deki kura çekimlerimizi 6-13 Şubat tarihleri ortada gerçekleştireceğiz. Mart ayına kadar cemi Türkiye’deki kuralarımızı tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.

İzmir’in genişlik balaban Budun Bahçesi ihtiraz alana

Güvenli konutların inşasını sürdürmek uğrunda olduklarını kaydeden Icra Vekili Çekicilik, şöyle devam etti: “Bugüne kadar bakanlığımız birlik Türkiye’birlikte 3.2 milyon konutun dönüşümünü tamamladı. Bugüne büyüklüğünde 12 milyon vatandaşımızın fert ve mülk güvenliğini teminat altına almış olduk. İzmir’da bugüne büyüklüğünde 57 bin konutu içeren kentsel inkılap çalışmalarımızı yürüttük ve kamulaştırmadan icar yardımına kadar 1.8 bilyon lira desteğimizi birlikte vatandaşlarımıza sunmuş olduk. Bire Bir taraftan dahi şehrimizi güzelleştirmek amacıyla Budun Bahçesi projelerini yürütüyoruz. Bugüne kadar 468 Millet Bahçesi ihalesini gerçekleştirdik, 168’ini tamamladık. İzmir’e de 4 Budun Bahçesi kazandırıyoruz. Tıpkı müjdeyi bile buradan ısınmak istiyorum; çekince alana İzmir’in sunu nazik Kavim Bahçesi projesini kazandırıyoruz. 360 bin metrekare alanda Millet Bahçesi yapacağız. Şubat ayında TOKİ Başkanlığımız ihalesini gerçekleştirecek. Tahminî 250 milyon teklik envestisman bedeli ile yapılacak.”

“Kamer sonuna kadar bilcümle tebligatlarımızı göndereceğiz”

İzmir ve yekpare Türkiye’da hak sahipliği ile ait sahada vatandaşlarla birlikte olduklarını belirten Nazır Çekicilik, 2B arazilere ait şöyle konuştu: “2B arazileriyle ait bugüne büyüklüğünde 81 ilimizde 911 bin vatandaşımızın sahiplik sorunlarını çözdük. İzmir’imizde üstelik 36 bin 2B mülkiyet sorununu çözmüş, vatandaşlarımıza tapularını teyit etmiştik. 50 yıldır İzmir Gaziemir’deki Sarnıç bölgesinde kâin 2B’ye ilişkin iyelik problemleri vardı. Kısaca 2 bin 347 hak sahibi vatandaşımıza bile 2B’den tebligatlarımızı yapıyoruz ve bu arsaların satışlarını adalet sahibi vatandaşlarımıza yapmaya başladık. Ay sonuna kadar tam tebligatlarımızı göndereceğiz ve sonunda Sarnıç bölgesinde ateş parçası vatandaşlarımızın da 2B ile ilişkin iyelik sorunlarını çözmüş olacağız.”

“Mağduriyeti gidermiş oluyoruz”

SELIM Parti Umumi Komutan Yardımcısı Hamza Ateş ise “Yer Sarsıntısı meydana geldiğinde Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde bire bir meze vermiştik. Hemşehrilerimizin mağdureyetlerini gidereceğimizin sözünü vermiştik. Bu anlamda bir anda bakanlığımızın koordinesinde AFAD ile çalışmalara başladık. Artık sonuca akilane mevrut bulunmaktayız. İnşallah 17 Şubat’ta Cumhurbaşkanımız şehrimize şereflendirme ettiğinde bu alanda türe sahiplerine teslimler yapılacak ve resmi açılışı o zaman yapacağız. Pahal hasarlı binaların sıkıntılarını nazik oranda gidermiş olduk. Mutedil hasarlıların problemleri ile ilişik dahi herhangi bir yapı sahibi zat beyninde antant noktasına gittiğinde Emlak Ev tarafından bakanlığımızın sair birimleri tarafından oralarda birlikte hem parsel hem ada bazında kolaylıkla çalışmaları yürüteceğiz. Bu konudaki mağduriyeti bile gidermiş oluyoruz. Yaptığımız asar beyninde. 2,5 yılda biz bunları hayata geçirirken, daha özlük binasını hangi yapacağını bilmeyen ayrımsız yerel yönetim var. Bunu da İzmirli hemşehrilerimizin dikkatine sevk etmek istiyorum” dedi.

Açıklama İzmir Valisi Ağır Selim Köşger, DOĞRU Fırka İzmir Milletvekilleri Ceyda Ayrılamaz Çankırı ve Yaşar Kırkpınar, MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, DÜRÜST Pati İzmir İl Başkanı Soyluluk Mehabetli Sürekli, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin ve İzmir Büyükşehir Şehremaneti Meclisi DOĞRU Tümen Kadro Başkan Vekili Müstakil Hızal da katıldı.

Share: