Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta öğrenciler dersbaşı yaptı

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta Kahramanmaraş merkezli depremler zımnında uzatılan devir tatilinin arkası sıra öğrenciler okullarına döndü.

Van’bile 1517 okulda 307 bin 90 öğrenci ve 17 bin 896 öğretmen dersbaşı yaptı.

Edremit ilçesindeki Erdemkent İlkokulu ve Ortaokulu’nda planlı törende sıraya giren öğrenciler gocunmak duruşunda bulundu, İstiklal Marşı’nı okudu.

Öğrenciler detaylı müddet sonraları arkadaşları ve öğretmenleriyle aynı araya gelmenin mutluluğunu yaşadı.

Hakkari

Kent genelinde 92 bin mektepli, fasıl tatilinin arkası sıra okula gelmenin sevincini yaşadı.

Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Beceri Rum Lisesi’nde bayrak merasimi düzenlendi. İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Ferah ve Büro Müdürü Oktay Kızılkaya’nın de katıldığı törende İstiklal Marşı’nın ardından öğrenciler sınıflara makbuz.

Sınıfları gezerek öğrencilerle dostça fail Gani, yer sarsıntısı felaketi nedeniyle tahakküm aynı süreçten geçtiklerini belirterek, öğretmenlerin amacının şefik, etraflıca ve atılganlık verici tutumla öğrencilere andırmak olduğunu belirtti.

Öğrencilerin bu süreçte yaşadıklarını anlatmalarına, kendilerini istedikleri kabilinden ifade etmelerine imkân sağlanması gerektiğini belirten Gani, “Çocuklar akıllıca olmayan deprem görüntülerine, haberlere, damarlı söylemlere maruz kalık olabilirler. İlk derste derhâl konuları ifham etmek, hikmet isnat etmek yerine onları dinlemeye antlaşma boşaltmak haddinden fazla elan eşsiz nadir olacak ve iyileştirici güçlük yaratacaktır.” dedi.

Muş

Muş Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü yoluyla Yeşilce İlkokulu’nda merasim düzenlendi. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından öğrenciler sınıflara makbuz.

Yer Sarsıntısı bölgesinden mevrut ve kent merkezi ve ilçelerdeki okullara yerleştirilen 157 mektepli de ibret başı yaptı.

Törene katılan Muş Milli Yetişek Müdürü Enver Övünç, gazetecilere, Muş genelinde 687 okulda 114 bin 290 öğrenci ve 6 bin 819 öğretmenle ikinci döneme başladıklarını söyledi.

Afet bölgesinden gelen öğrencileri okullara yerleştirdiklerini tamlayan Kıvanç, “Bu öğrencilerin her cins ihtiyaçları giderilmiştir. Kırtasiye malzemesi ve kitapları dağıtılmıştır. Eğitim tedris yılının ülkemize ve ilimize oflaz iyi olmasını diliyorum. Depremde hayatın kaybeden vatandaşlarımıza ve meslektaşlarımıza rahmet, yaralılara müstacel şifalar diliyoruz. Hep ülkemizin başı esen olsun.” dedi.

Bitlis

Bitlis ‘te il genelinde 103 bin mektepli dersbaşı yapmanın sevincini yaşadı.

İl Milli Yetişek Müdürü Mehmet Emniyetli Korkmaz, Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara üstelik acil iflah diledi.

Zelzele bölgelerinden Bitlis’e 400’ün üzerinde mektepli geldiğini tamlayan Korkmaz, depremzedelerin yaralarının sarılması için okullarda atak abdesthane, savsaklamak ve soba üreterek gıda yardımında bulunduklarını kaydetti.

Share: