TVHB heyetinden Anıtkabir’e mülakat

TVHB heyetinden Anıtkabir’e ziyaret

ANKARA – Türkiye’da veterinerlerin yaşadığı mesail ve hayvan sağlığı konusundaki problemlerin çözülmesi hesabına toplanan TVHB heyeti Anıtkabir’i musahabe etti.

Meslek örgütü bilincini ve el birliği kültürünü meslektaşları ile perçinlemek üzere yola çıkan yeni TVHB yönetimi, Türkiye genelinde 56 Veteriner Doktor Odası Başkanının katılımıyla Anıtkabir’bile ayrımsız araya geldi. Astronomi, Anıtkabir’üstelik Aslanlı Yol’dan tabanvay Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine geldi. TVHB Başkanı Prof. Dr. Uğur Arslan’nın mozoleye çelenk bırakmasının peşi sıra korku duruşunda bulunuldu. Daha sonra Ahitname-ı Milli Kulesi’nde Anıtkabir Hususi Defteri’ni imzalayan Aslan, deftere şunları kaydetti:

“Türk Veterine Hekimleri Birliği yerine huzurunuzda olmaktan gurur duyuyoruz.

Yeni devraldığımız görevin gerekliliklerini hesabına getirirken ‘Vatanını sunma çok dost görevini arz bol yerine getirendir’ sözünü tamamen hatırlayacağız. Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelen meslektaşlarımızla hayvan ve kayırıcı sağlığına çağcıl anlamda hizmet en ilkesiyle akım etmeye bitmeme edeceğiz. Bizler gerçek hücreyi Dünya’de önceki tanımlayan, hazırladıkları serumlarla Kurtuluş Savaşı’mızın kaderini değiştirenlerin meslektaşlarıyız. Bizler mesleğimizin ciddi öneminin bilincinde, cemi istiklal üzere Nutuk’ta anlatım ettiğiniz unsurların gerçekleşmesi üzere artık çalışmamız gerektiğinin farkındayız. Atalarımızın yadigarı olan nazirsiz vatanımızda mesleki uyanışımızın ateşini huzurunuzda yakıyoruz. Yurdun ciharıyek yanına dağıldığımızda gücümüzü ilkelerinizden almaya bitmeme edeceğiz. Değişen Dünya koşulları gereği ayrımlı alanlarda çarpışma verme zorunluluğu bize rastgele sabık dönme ilkelerinize elan gümüşgöz bağlanmaya motivasyon etmektedir. İnsanların değerleri bilimin gerçeği ve mesleğimizin onuru için verdiğimiz izzetinefis sözümüze bağlılığımızı huzurunuza dile aktarmak isteriz.

Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında manevi huzurunuzda Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet baki kalacağına olan inancımızda ermiş hatıranız önünde minnetle, nazikâne eğiliyoruz.”

Ziyaretin ardından İhlas Malumat Ajansı’na açıklamalarda bulunan Aslan, Türkiye’deki veteriner hekimler yerine toplum sağlığı, adam sağlığı, koruyucu hekimlikle ilgili tıpkısı haddinden fazla alanda bakım verdiklerini belirterek, “Hem bu alanda yaşanan sorunlar hem bile mesleki adına uzun zamandır biriken sorunlarımızı ahbaplık etmek üzere TVHB 56 meslek odamızla bu arada aynı toplantı hazırladık. Bu amaçla önce adına Anıtkabir’i görüşme ettik. Bugün başlayacak toplantıda birlikte daha evvel oda başkanlarıyla yapılan anketle belirlediğimiz sorunları görüşerek, ülkemiz ve mesleğimiz üzere en faydalı hal önerilerini bulmaya çalışacağız” dedi.

Aslan, toplantının arkası sıra tıpkısı basın açıklaması ve bir dahi serencam raporu yayımlayacaklarını açıklayarak, “Bu akıbet raporumuza göre önümüzdeki süreçte misil haritamız oluşacak ve bununla beraber mesleki sorunlarımızın çözümü için girişimlerde bulunacağız bilcümle bu arada. Hem iz odalarımızın bulunduğu şehirlerimizde yöneticilerle ait bakanlıklarla işbirliği yaparak sorunlarımızı olabilir olduğunca çabuk tıpkı şekilde fasletmek amacıyla gayrette bulunacağız” diyerek konuştu.

Share: