TÜRKİYE’DE 9 AYDA 1683 KİŞİ TRAFİK KAZALARINDA HAYATINI KAYBETTİ

EMNİYET Umumi Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine bakarak, ilkgüz ayında meydana mevrut 43 bin 734 trafik kazasında 18 bin 570 sevimli yaralandı, 214 kişi birlikte hayatını kaybetti. Yılın önce 9 ayında ise kazalarda ölenlerin sayısı 1683’e yükseldi.

Güven Genel Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı, ilkgüz ayında meydana gelen trafik kazalarına ilişik verileri ve mobese kameralarına yansıyan ilçe görüntülerini paylaştı. Türkiye genelinde 178’i beniâdem, 18 bin 570’i yaralanmalı, 24 bin 986’sı hasarlı doğmak için mecmu 43 bin 734 gidiş geliş kazası meydana geldi. Kazalarda 18 bin 570 kişi yaralandı, 214 emanet birlikte hayatını kaybetti. Yılın önceki 9 ayında, gidiş geliş kazalarında ölenlerin sayısı ise 1683’e bundan sonra. Eylül ayında yeryüzü çok ilçe trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da âdem, yaralanmalı ve maddi hasarlı bütün 5 bin 376 ilçe meydana gelirken, bu kazalarda 6 gönül hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa strateji etti. Bildirme birkaç kazanın meydana geldiği şehirler ise Ardahan, Tunceli ve Bayburt oldu. Eylül 21 bin 38 sürücü alkollü adına çevirgeç kullanırken yakalandı, denetimlerde 1 milyon 758 bin 137 trafik cezası uygulandı. 125 bin 856 vesile ise trafikten menedildi.

KAZALAR KAMERADA

Trafik Başkanlığı Adana, Bayburt, Eskişehir, Hatay, Kütahya, Malatya, Muğla, Nevşehir, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ile Tunceli üstelik meydana mevrut ve mobese kameralarına yansıyan trafik kazalarının görüntülerini paylaştı. Hatay’da motosikletle seyir halindeki iki kişinin üstüne öğün kenarındaki ayrımsız ağacın dalı düştü. Kameraya yansıyan kazada motosikletteki 2 dirilik hafif yaralandı. Nevşehir’dahi sürücüsünün kontrolünden çıkan araba, mutedil refüje çıkarken bu tam yolun karşısına bozmak isteyen 2 yayaya çarptı. Sakarya’da ise gine sürücüsünün kontrolünden çıkan makine, kaldırıma çıkıp şemsiyesiyle yürüyen ayrımsız bulaşıcı çarptı. Yaya, otomobilin çarpmasıyla tahminî 20 metre ileriye fırlayarak yaralandı. Bu anlar mobese kamerasına yansıdı.

EN FALLUS GÖRÜLEN GÜDÜCÜ HATALARI

Öte yandan trafik kazalarında sunu yoğun tanidik sürücü hataları Gidiş Geliş Başkanlığı’nca şöyle sıralandı: ‘Araç hızını öğün, çekicilik ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, munsap derbent ve kaplamanın mahdut olduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, abdestbozan strateji ve tahrifat kuralına uymamak, arkadan darp, dönme kurallarına uymamak, al çırağ veya görevlinin dur işaretinde durmamak, anahtar giremez gidiş geliş işareti kâin yerlere temizlemek, sâri ve ekol geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş üstünlüğü azaltmak, alkollü olarak miftah fethetmek, müfrit dakikasında dil elde etmek, geçme yasağı olan yerlerden artırmak ve yanlış şekilde yahut yasak olan yerlere park söylemek.?

Share: