Türkiye Varlık Fonu Kardemir hissesi alıyor

Karabük Çipo ve Polat Fabrikaları (KARDEMİR), Türkiye Dirlik Fonu (TVF) ile toplamda 50 milyon 294 bin 346,76 lira yazılı değere sahip hissesini nasip başına 13,05 liradan satın almak üzere yapılan anlaşmaya ilgili izah yapıldı.

Fabrikadan yapılan mukayyet açıklamada, KARDEMİR’in ülkenin evvel, dünyanın az bütünleşmiş çelik üreticileri beyninde bulunduğu ve Türkiye’nin evvel 500 şişman uran kuruluşu süresince 24. tam düzlük aldığı, yılda 2,5 milyon tonluk likit polat üretimi ile milli uran hamlesinde cesim ve önemli tıpkı konuma topluluk olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Şirketimizin 100. yapı sene dönümü hedefleri doğrultusunda oluşturulmakta olan 2037 KARDEMİR stratejisinin elan zinde bire bir iştirak ve dümen yapısıyla hayata geçirilmesini teminen, ülkemizin doğru kurumlarına değer katma amacı haiz, daha fazla yatırım ve üretimle ekonomik, toplumsal ve çevresel bakımdan sürdürülebilir kalkınmanın öncüsü TVF tarafından sınırlanmış kuruluşlarımız KARÇEL ve KARDÖMAK’ın ehil olduğu şirketimiz A grubu hisselerinin yüzdelik 20,93’ünü dubara fail 50 milyon 294 bin 346,76 lot payın 5 Boşluk 2022 dönme sonu itibarıyla Borsa İstanbul kapanış fiyatından alınmasına ilgilendiren ittifak sağlanmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

“Adalet ve menfaatlerinin azami ölçüde korunması amaçlanmaktadır.”

Anlaşmanın okşayıcı olmasının talep edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Türk Tecim Kanunu’nun 389. maddesinin emir hükümleri nedeniyle düşünce hakkından mahrum halde mevcut bahis konusu payların, Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Piyasası Oturmuş düzenlemelerinin ruhuna uygun adına, mali açıdan faal tıpkı ortak tarafından temsili suretiyle şirketimizin ve iştiraklerimizin gelecek vizyonunun hayata geçirilmesi ve kurumsal dönüşüm hamlesine elan hararetli benzeri finansal çatı ile devam edilmesi, geçmiş olduğu gibi bugün ve gelecekte bile şirketimize istinaden envestisman işleyen bilcümle ortaklarımızın, etkileşimde bulunduğumuz kül paydaşların doğruluk ve menfaatlerinin maksimal ölçüde korunması amaçlanmaktadır.”

Share: