Turgut Özal’a merkum 35 almanak peçe betik

Turgut Özal’a merkum 35 yıllık sır tezkere

Kitabın içinden Türkiye’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a yazılmış kitap çıktı

Sahaf Şerafettin Ergül: “3 yıldır elimde ve on paralık açmadım. Açılmamış olması artık dikkatimi çekti. Kul açmadım çünkü altın bire bir bilgi cins”

KOCAELİ Kocaeli’de ayrımsız kitabın içinden, Türkiye’nin 8. Cumhur Reisi Turgut Özal’a yazılmış tıpkı kitap bulundu. Mektubun, 1987 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington eyaleti Seattle şehrinden gönderildiği görüldü.

İzmit ilçesinde sahaf dükkanı işleten Şerafettin Ergül, yıllardır pusula, plaka, kaset ve pul biriktiriyor. Kestirmece 200 binin üstünde kitabı, 2 binden aşkın plağı ve binlerce kaset ile pulu olan Ergül, 3 sene geçmiş benzeri kitabın arasından kitap buldu. Ergül, mektubun 1987 yılında Amerika Müttehit Devletleri’nin Washington eyaleti Seattle şehrinden dönemin Başbakanı Turgut Özal’a gönderildiğini ayırt etti. Mektubun, Orrion Johnson isimli gönül eliyle gönderildiği görüldü.

Mektubun üzerinde ise “Prime Minister (Başbakan) Turgut Özal, Başbakanlık Ankara, Turkey” ifadeleri vadi alıyor. Bilgisizlik yıllarında ve başvekillik döneminde ESIR ile yakın münasebat kuran Özal’a pusula gönderen kişinin kim olduğu ve içeriği bibi bilinmezken, sahaf namına ilişkin olmayan bu mektubu açmayacağını fakat incelenip değerlendirilmesini istedi. Uzun yıllardır sahaf dükkanı işlettiğini tamlayan Ergül, “Piyasadan şimdiye kadar 300 bin pusula topladım, kitaplar ortada çıkanlar ağırbaşlı anlamda işporta oluşturacak seviyeye ulaştı. İçlerinde haddinden fazla domuzuna, ağır belgeler var” dedi.

“Bu dönemlere çerağ tutabilir”

3 sene ilk ayrımsız kitabın arasından Turgut Özal’a gönderilen bire bir mektubu bulduğunu söyleyen Ergül, “Şuana kadar bulduğum, beni heyecanlandıran yeryüzü çok ilgimi çeken o betik oldu. 3 yıldır elimde ve tek açmadım. Açılmamış olması bundan sonra dikkatimi çekti. Köle açmadım zira altın bir bilgelik olanaklı. Dönemin Başbakanı Turgut Özal siyasa yaptığı dönemde ülkenin sıkıntılı dönemleriydi, mektuptaki bilgelik bu dönemlere kandil tutulabilir, apotr cins. Amerika’dan yazılan tıpkı tezkere yemeden içmeden, beni ilgilendirmiyor sonuçta. Bu mektubu bulduğumda haddinden fazla heyecanlandım, ne yapacağımı bilmiyordum. Açmamakta kararlıydım zira benim olmayan bir şeydi fakat benim elime geçmişti. 35 yıl önceki gönderilmiş, 1987 yılında Amerika’ndan postaya bırakılmış. Kim olduğunu bilmiyorum umarım çıktı araştırılır, değerlendirilir. Benzeri şekilde ülkemize, insanlığa faydası olacak bir şey çıkmasını rüya ediyorum” şeklinde konuştu.

Share: