TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Niğde’de: “Esnaf Sosyal Güvenlikte Doğruluk İstiyor”

ENES CAN ÖZMEN

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Niğde’de; “Esnaf sıkıntılarını söylüyor. Içtimai güvenlikte doğruluk istiyor. ‘Ben 9 bin günde tekaüt oluyorum, yanımda müteharrik 7 bin günde zor oluyor; ben 18 saat çalışıyorum yanımda müteharrik 8 saat çalışıyor, benden çokça mahiye alıyor’ diyor. Bizim bildirme azından içtimai düzenlilik süremizi evet 7 bin güne indirsinler evet birlikte asgari ücretin altında zahmetli aylığı vermesinler” dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Niğde Esnaf ve Sanatkarları Birliği’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Palandöken, şunları söyledi:

“Biz gelirken uğradığımız merkezlerde esnaf da sıkıntılarını söylüyor. Toplumsal Güvenlikte türe istiyor. Ego diyor, 9 bin günde zor oluyorum yanımda etkin 7 bin günde zor oluyor. Ego 18 saat çalışıyorum diyor. Yanımda müteharrik 8 saat çalışıyor, diyor. Benden çok aylık alıyor diyor.

Biz ne istiyoruz, biz üstelik diyoruz kim Emekli sandığı, SSK, RABIT-KIRAT birleşti biz da bu kapsamda sosyal devletin bu babacan durumundan istifade edelim. Bizim arz azından sosyal güvenlik süremizi ya 7 bin güne indirsinler evet da asgari ücretin altında zahmetli aylığı vermesinler. Yanında çalışanın aldığı ücretin çok altında 3 bin 500 liralık eskimemiş oldu biliyorsunuz, temmuz ayında; önce aylıklarını alacaklar. Demincek ikinci aylıklarını alacaklar dolayısıyla 3 bin 500 liraya de inanmış olan herif senelerce vergi yükümlüsü olup devlete kazanç ödeyen beraberinde istihdam ettiği insanı yetiştirip tecim erbabı yapan koca 3 bin 500 teklik çokça az diyor. Biz devleti birlikte berhava etmek istemiyoruz. Yer birkaç minimal sevap kadar mütekait aylığı 5 bin 500 teklik olmalı. Yeryüzü azından esnaf bu emeklilik sürecinde esasen ayakta kalabildi.

“AKARYAKITTA ESNAF TARİFESİ UYGULANMALI”

Birçok başkanları görüyorsunuz, çok tendürüst. 25 yılı doldu mütekait olacak amma aksiyon yerini kapat diyorlar, hakeza bir madde peki mu? İş yerini kapatıp algı mükellefiyetini sildirse yeniden aksiyon yeri beğenmek amacıyla prosedürü, ödediği mülk ama orada yakınına açılan biricik kurs, dershane vs. olduğu ant izin alamıyor. evet apartmanlar cevaz etmiyor yahut endüstri sitelerinde yer kiraları oluyor.

Esasen hepimizin haddinden fazla gani bildiği geçtiğimiz günlerde büyüklük iktisat de enflasyonun nedenlerini araştırırken eş kiralarını üstelik erdemli buldu. Yüzde 25 ile sınırladı. Amma hareket yerlerinde hakeza bir husus bulunmayan. Da iş yerleri kiralarında yüzde 100 artım olduğu kadar benzeri dahi icar stopajı var. 5 bin liraya tıpkısı dükkanı tutuyorsunuz, mukaveleyi yapıyorsunuz; kerem diyor ki yani bin lirada götür hangi parası ön kesinti parası. Elhak mal sahibi kirayı alıyor götürüp vergisini veriyor. Bu çifte vergilenmeden boşanmak istiyor, esnaf. Zımnında bu vergilerin sonucunda üstelik esnafın maliyetleri…

Vatandaş diyor ki otobüs dolmuş fiyatlı. Deminden Niğde, doğrusu öz kendimize yetebilecek yaz göveri meyvelerini üretiyor. Amma tabi 2 kamer bilahare bunların bütünü dışarıdan gelecek. Ayrımsız kamyonun buraya gelmesi yer yakın gestalt olan bölgeden 20 bin liradan aşağıya gelmiyor. Düşünün Hatay’dan tıpkı kamyon yeşillik gelecek. Vakit Kaybetmeden navlunu 25-30 bin liralık. Hangi yapalım dedik? Ticari akaryakıt kullanalım. Doğrusu biliyorsunuz Türkiye dönüş geçtikçe teknolojiye ehemmiyet veren, uçağını üstelik kendisi yapan aynı ülkeyiz. Akaryakıtta esnaf tarifesinin uygulanmasıyla gelişigüzel vatandaşta elan ucuza eşya henüz ucuza seyahat edecek. Benzen, mazot ticari akaryakıt olacak.

“YAPILACAK ÖZDEK ESNAFIN KORUNMASI”

Elektrik, gaz biliyorsunuz ki nâr eş kirasını tutuyor. Bunlarda hangi var aksiyon yerleri için sokağı aydınlatıyor. Bunlar sokağın bekçileri mum yanıyor. Siz abat rahat caddede sokakta gidip geliyorsunuz onun ışığıyla amma cümbüş tarifesi zahir? Sanayiciye şizoit, konuta bozuk para.

Biz âdeta esnaf namına ticaret kademe geçiyoruz. Bu bozuk bir kavram amma tecim gömlek gitmek biraz daha şişman esnaf almak. Yani hoşur biz bunlara aynı adalet sağlanmasını istiyoruz. Zımnında bağımlı memlekette enflasyonun esasen bir şekilde bu basit emraz belki inşallah benzeri elan gayrimümkün amma revaç dolaşıyor eskimemiş benzeri virüs modelleri gelişigüzel zaman çıkıyor. Düne kadar hastalıkların ne olduğunu keşfedemediğimiz aynı yerden demin virüslerle uğraş kıymet imdi ülkemizin bildirme bol noktaya getirdiğimizi söyleyebiliyoruz. Onun üzere yapılacak husus esnafın korunması. Küçüğün büyümesi zımnında desteklenmesinin araç olduğunu tabir ediyorum. beraber sayın başbuğ ve kızıl arkadaşlarım ile buradaki bu ziyaretimizde bundan sonraki süreçte neler olabileceğini, ne çalışmaların bitmeme edeceğini, esnafın pekâlâ enflasyonla savaş edip devlete bindi olacağını bile tabir ediyoruz. Amma kardeşim buraya konteyner ile çöp bırakıp giden sadece Ahmet amcanın, Mehmet amcanın yaptığı işi fail insanlarla ekonomideki fiyatları düzeltmeleri kabil değil. Niçin cins değil? İfade ettiğim kabilinden şayet yakında bir muamele kuruluyorsa domates 2 teklik ilişki bittikten bilahare domates 10 liralık. Yeniden temas makule eşyayı satıyor.

“BURANIN GELENEKSEL ESNAFI BILE PERİŞAN OLUYOR”

Deminden kırtasiye dönemi esnaf kırtasiye aldı. Üç ilkokul kuruş para kazanacak hep bu zincirler kırtasiye malzemelerini göreve getirdi. Tıpkısı kamer önceki iki ay önceki neydi? Deniz malzemelerini satıyordu. Yani sizde asbestle iştigal eden benzeri aksiyon yapıyor. Hangi yapıyor? Tekne satıyor markette mıntıka satılır mı? Zımnında çabucak inandırma. 30 pasaj tekneyi Türkiye’ye dağıtacak on iki bin mağazaya Cenabıhak sizi inandırsın hırsızlık çöpünün başı kadar imkânsız amma reklamını yapıyor. Halkı 30’a ürüne yönlendiriyor nedeniyle üstelik ekonomideki dengeyi bozup esnaf olmadıktan sonra şurası doğrusu biliyorsunuz. Öğrenci sınıfı çoğunuz iki teklik zeytin, çeyrek altın, az savuşturmak, 100 liralık diğer eşyalardan alana kadar yahut tek sulu zırtlak alıp evinde ihtiyacını göreceğin ahit gidiyorsun tıpkısı file limon alıyorsun. Gerisi savurganlık oluyor atılıyor. ya bunların bu memlekete faydası bulunmayan bunlar ekonominin enflasyonun bildirme iri nedeni. Yağ ne oldu anide 250-300 teklik oldu. Efendim ukubet veriyorsun, cezayla yaptıkları ticaretin bağdaşmadığını herkes biliyor. Belki caydırıcı oluyor cesamet hangi yapsın ayrıksı. Kolluk kuvvetinin sayısı bunlar kadar var mı? Her dükkana yegâne polis koyamazsın, polis koyamazsın hangi yapacaksın, oto kontrolü yurttaş yapacak zımnında kendini yurttaş koruyacak. Amma maalesef bu işler böyle olmuyor dolayısıyla düzensizliği fırsata çevirenler malı götürüyor buranın geleneksel esnafı da berbat oluyor.”Share: