Terörden temizlenen Amanos Dağlarında Türkmen şöleni

Terörden temizlenen Amanos Dağlarında Türkmen şöleni

Şölende aşıklar ulama çalıp türkü söyledi, şuara koşuk okudu, dallar ağababa bindirildi, davetliler halay çekti

HATAY – Hatay’bile güvenlik güçlerinin başarılı operasyonları ile terörden temizlediği Amanos Dağlarındaki yaylada Türkmen Şöleni yapıldı.

Amanos Dağlarının şahika eteklerinde kâin 900 rakımlı Bekbele Yaylasında Türkmen kültürünün tanıtımı ve yaşatılması üzere ziyafet düzenlendi. İskenderun’a sınırlı Abacılı- Bekbele Yaylasında Kültür Bakanlığı marifetiyle desteklenen Abacılı Yörük Türkmen Derneği’nin kombinasyon ettiği şölende aşıklar putrel çalıp türkü söyledi, şuara koşuk okudu, çocuklar ağababa bindirildi, davetliler halay çekti kollar ise Hacivat Karagöz ile eğlendi.

Kadınlarının şet börek pişirdikleri şölende 1970 yılından bu yana bölgede faal Erzurumlular ise Erzurum yüzyıl kebabını tanıttı. Hatay’ın milletvekillerinin ve şehremaneti başkanlarının üstelik katıldıkları şölende ilişki el birliği mesajları verildi.

Abacılı Yörük Türkmen Derneği Başkanı Duran Bilim Adamı, Anamons Dağlarının terörden temizlenmesinde emek veren ve güvenli halde ziyafet yapılmasına şalter olan asayiş güçlerine teşekkür edere, “Amacımız halkımızın Türk kültürünü geleneğini hatırlaması ve yaşatmasıdır. Gençliğimize kültürümüzü yansıtmak üzere bilcümle alay malay benzeri ziyafet ortamındayız” dedi.

Dernek üyesi Mehmet Mustafa Yılmayan ise yaylalarda bulunan ve ilçelerden mevrut vatandaşların şölene katıldıklarını belirterek, ” Teröristlerin geçilmez dedikleri Amanos Dağları temizlendi, bizlerde çokça sunturlu hanelerimizde eğlencemizi şölenimizi yapabiliyoruz” şeklinde konuştu.

Ahmet Kesinti isimli yurttaş ise yaptığı konuşmayla Hatay’ın tarihi değerine ilgi çekti. Mustafa Kemal Atatürk’ün, “40 yüzyıllık Türk yurdu antagonist eline bırakılamaz” sözüne vurgu yaparak Amanos Dağlarını terörden arındıran asayiş güçlerine teşekkür fail Göz, “Amanosları temizleyen devletimizin tekmil unsurlarına Türk silahlı kuvvetlerine, jandarmamıza, polisimize emeği geçen herkese teşekkürlerimizi namus borcu biliyoruz” dedi.

Yayla esnafından Osman Çolak’ta havza halkının artık yürek ve yaşayış içinde şenliklerini yapabildiğine ilgi çekerek, “Burası 900 rakımlı benzeri yayla bölgede elan önceki terörden periferi asayiş sorunları yaşadık. Güvenlik güçlerimiz yardımıyla bundan sonra güvenle şölenlerimiz yapılıyor. Bu şenlikte Yörük ve Türkmen ailelerinin örf adetlerini yöre plana çıkarıyor, birlik el birliği ve kaynaşmayı sağlıyoruz” şeklinde konuştu.Share: