Tecim Bakanı Mehmet Muş, Kilis’te depreme ait izah yaptı Açıklaması

Tecim Bakanı Mehmet Muş, Kahramanmaraş merkezli depremler zımnında Kilis’te 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 244 kişinin de yaralandığını söyledi.

Bakan Muş, hat üssü Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Kilis’te incelemelerde bulundu.

Kurulan çadırları, 1. Son Alayını ve hastanedeki yaralıları konuşma fail Muş, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kilis’in gayrı illere göre depremden henüz bir iki etkilendiğini belirtti.

Civar illerden Kilis’teki hastanelere dertli geldiğini tabir eden Muş, şunları kaydetti:

“Kilis genelinde 13 vefatımız, 244 yaralımız var. 80 yaralının hastanelerde tedavisi sürüyor, izansız kalanlar taburcu edildi. Musabeyli ilçesinde 6 hayat memat etti, 12 sevimli yaralandı. Merkezde 1 binamız yıkıldı. Kilis genelinde gerileme altında hiçbir vatandaşımız bulunmamakta. Il ve buradaki ilgili birimlerimiz hasar belirleme çalışmalarını sürdürüyor. Riskli binaların tespiti yapılıyor, aynı taraftan birlikte hızlı aynı şekilde yıkımı bitmeme ediyor. Belediyemiz, AFAD ve Valiliğimiz vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını bastırmak üzere türlü imkanlar oluşturdu. Çadırlar, spor salonları var. Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için mütenevvi çalışmalar yürütülüyor.”

Vatandaşların yaralarını sarmaya çalıştıklarını dile getiren Muş, hükümetin ve devletin bilcümle imkanlarını seferber ettiğini vurguladı.

Yer Sarsıntısı bölgesindeki işlerin koordinasyon içinde yürütülmesi gerektiğine meni eden Muş, “İnşallah bu afeti da kavim yerine sarıp sarmalayacağız ve üzerinden geleceğiz. Yetkililerin yönlendirmesine bilcümle vatandaşlarımızın dikkat etmesi makro.” ifadelerini kullandı.

Share: