TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Parti’nin kol önerileri akseptans edilmedi

TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Öğür’nin gündeme ilgili kadro önerileri kabul edilmedi.

Gündem dışı konuşmaların arkası sıra siyasi parti gruplarının önerileri değişik ele alındı.

İYİ Fırka’nin ” Saros Körfezi’nin karşı karşıya kaldığı risklerin tespiti”, HDP’nin “Hrant Dink cinayetinin mecmu yönleriyle aydınlatılması” ile CHP’nin “Silivri ve Çatalca’da yaşanan tapu sorunları” üstüne araştırma komisyonu kurulmasına ilgili önergelerinin ön görüşmelerinin bugün yapılması önerileri, kabul edilmedi.

Genel Kurulda daha sonraları AK Fırka Grubu’nun gündem ve iş saatlerine ilgili önerisi kabul edildi.

Buna bakarak, kamuda çalışan 458 bin 615 sözleşmeliye ekip verilmesini öngören Izzet Memurları Kanunu ve Kâh Seçim ile 663 basit Yasa Mesabesinde Kararnamede Başkalık Yapılmasına Dayalı Kanun Teklifi ile Türk Kazı Bilimi ve Kültürel Bırakıt Vakfı Kanunu Teklifi, gündemin yöre sırasına alındı.

Öneriye göre bugün sözleşmeli kamu personeline ekip verilmesini içeren teklifin görüşmelerine başlanacak. Teklifin görüşmelerinin ferda tamamlanamaması halinde Genel Asamble cuma haset dahi çalışacak.

“EYT tıpkı dakika önce Meclis’e gelsin”

DÜRÜST Fırka’nin önerisi üzerinde meze düz İYİ Fırka Kadro Başkanvekili Erhan Usta, EYT’lilerin berduş olduğunu, yasa teklifini beklediğini söyledi.

DOĞRU Fırka’nin, yıllardan beri gündemde olan bir konuyu geciktirdiğini savunan Yırtıkça, “Nezaret filhakika çalışmış, AK Parti Grubu’na göndermiş. Teklif aynı zaman önce Meclis’e gelsin, bunu komisyonda çalışalım, zir yarkurul kuralım. Konuyu derinden değerlendirelim, alay malay tartışalım.” diyerek konuştu.

Share: