TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Beyazıt, KKTC heyetini kabul etti

TBMM Kanunuesasi Komisyonu Başkanı Yusuf Beyazıt, KKTC Cumhuriyet Meclisi Ünsiyet, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı Yasemi Öztürk ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Meclis Halkla İlişkiler Binası Komite Salonu’nda gerçekleşen kabulde, Beyazıt’ın yanı sıra yarkurul üyesi milletvekilleri hazır bulundu.

KKTC’nin Türkiye’nin en şanlı davası ve mücadelesi olduğunu belirten Beyazıt, “Serencam zamanlarda KKTC’nin sair ülkeler tarafından tanınmasıyla ilgili yapılan çalışmaları çok koskocaman ve kızıl görüyoruz. Bizim nazarımızda KKTC özgür benzeri Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak tarihteki yerini almıştır.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin hep meselelerde KKTC ile beraber cereyan ederek faaliyetlerini sürdüreceğini belirten Beyazıt, heyete ferda komisyonda görüşülecek, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Fark Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”ne ilgili bilgi verdi.

KKTC Cumhuriyet Altını Meclisi Ülfet, Siyasal İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı Öztürk ise Türkiye ile ilişkilerin dinamik ve daha ferah bir noktaya taşınmasını istediklerini vurguladı.

Küreselleşen dünyada nazik devletlerin çıkarları uğruna bazen işbirlikleri yaptığını belirten Öztürk, “Türkiye Cumhuriyeti seçkin ant yanımızda olmaya bitmeme ediyor, bu açıdan de Türkiye ile ilişkilerimizin çok iyi olmasını önemsiyorum. Aut basına, dünyaya Türkiye ile KKTC’nin ayrı düşünülemeyeceğini, bizim bire bir olduğumuzu göstermek dahi balaban. Bu seyahatlerin, bu diyalogun daha de sıklaştırılması gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

KKTC’nin Türkiye’nin gücü yardımıyla Türk Devletleri Teşkilatına rasıt örgen namına akseptans edildiğini anımsatan Öztürk, dünyaya kendilerini takdim etmek istediklerini, bunun için çalışacaklarını, bu konuda Türkiye’ye ihtiyaçlarının olduğunu belirtti.

Share: