Soğuk albeni değil, vabeste müstevi parasız ediyor

– Antipatik albeni değil, ilişkin düzlem rahatsız ediyor

Maske kullanımı kalktı, enfeksiyon hastalıklarında yüzdelik 100’e yakın çoğalma oldu

Evgin Tıp Uzmanı Uzm. Dr. Fatih Devir:

“Soğuktan değil, vabeste ortamlara bundan sonra girildiği amacıyla gribin sirayet riskini elan fazla görüyoruz”

“Seçme ateşte tezce hastaneye başvurulmamalı”

“Antibiyotiklerin faydası namevcut”

KASTAMONU – Kastamonu’da şita mevsimine girilmesi ile birlikte enflüanza vakalarında güzeşte yıla bakarak yüzdelik 100’e mail artım meydana geldi. Enflüanza vakalarında yaşanan artışların itici havadan kaynaklanmadığını ifade eden Müstacel Tıp Uzmanı Uzm. Dr. Fatih Periyot, “Genel namına bu enfeksiyonlar özellikle şita aylarına girerken halk marifetiyle soğuklardan yağlık olduğu biliniyor. Fakat, tamlık tersi soğuklardan değil, antipatik dönemlerde çıktı sıcak ortamlara girildiği amacıyla sirayet riskini elan fazla görüyoruz” dedi.

Kastamonu’de kış mevsiminin gelişi ile gelişigüzel enflüanza vakalarında iri ölçüde çoğalma meydana geldi. Enflüanza vakaları cihetiyle sayrılarevi ve sülale hekimlerinde kükremek yaşanıyor. Artan enflüanza vakaları ile ilişkin vukuf veren Kastamonu Terbiye ve Araştırı Hastanesi Başhekim Yardımcısı Ivedi Tıp Uzmanı Uzm. Dr. Fatih Periyot, artan grip vakalarının antipatik havalardan çok, ilişkin ortamlarda maskesiz bulunulmasından kaynaklandığını ve hazırlık alınması gerektiğini söyledi. Hastalara tavsiyelerde mevcut Zaman, merbut ve cıvıl cıvıl ortamlarda haddinden fazla çok bulunulmaması gerektiğine dikkat çekti. Enfeksiyon hastalıklarında falsolu reçete kullanımlarının yaşandığını belirten Periyot, antibiyotik kullanımın enfeksiyon hastalıklarına kâr sağlamadığını belirtti.

“Seçkin ateşte şipşak hastaneye başvurulmamalı”

Çocukların grip vakalarının artmasında enerjik olduğunu kaydeden Aktarılma, “Yemeden Içmeden Kastamonu’üstelik değil, birlik Türkiye’de ivedi servis başvuruları kalık durumda. Şita aylarına girerken bu enflüanza vakalarımızın, hele viral enfeksiyon, influenza, adenovirüs ve rhinovirüslerinin kâffesi ayrımsız araya gelip bulaşmaları sonucunda çokça aşkın müstacel servis başvuruları yaşamaya başladık. Umumi olarak bu enfeksiyonlar kış aylarına girerken halk yoluyla, soğuklardan muhit olduğu biliniyor. Fakat, tam tersi. Soğuklardan değil, sevimsiz dönemlerde bundan sonra ısıdam ortamlara girildiği için bulaşma riskini henüz fazla görüyoruz. Özellikle okullarda çocukların birbirine bulaştırma sonucu ailelere de bulaşıyor. Ailelerin bile cıvıl cıvıl ortama girmesiyle intişar hızı artıyor. Acilde koku kendisine gördüğümüz koku alma organı akıntısı, öksürük, geniz akıntısı, geniz yanması ve hele ailelerin keder ettiği elem problemi ile geliniyor. Temas ateşte derhâl hastaneye başvurulmamalı, öncelikle evde kötü takibini yapmalıyız. 37, 37,5 mertebe alışılagelen şartlarda bizim tıbbi namına değerlendirdiğimizde çokça yoğun değerler değil. Bazen aileler huzursuz olup akşama akıllıcasına ateşler yükseldiğinde müstacel servislere akın edebiliyorlar. Derakap seçme biberli düşürülmeli, vücudun bağışıklık mekanizmasını de yıpratmamak namına ateşe tıpkısı müddet cevaz atfetmek gerekiyor. Öncelikle süratle ilaca sarılmamak tıpkı doktora koşmamak gerekiyor. Eskiden beri yaptığımız dayanak altı, eklemlere itici uygulama yapılarak dağ az buçuk olsa kontrol altına alınabilir. Çok dirençli bilcümle antipatik uygulamaları yapmamıza rağmen, kırıcı düşürücü tedaviler vermemize karşın, mukavemetli sıkça yükselen ateşlerden erinçsiz olabiliriz. Bu konularda hastaneye başvurabiliriz” dedi.

“Antibiyotiklerin faydası namevcut”

Yanlış ilaç kullanımına değinen Dönme, “Hastaların yahut temel babaların direttiği antibiyotik kullanımı yanlıştır. Hekim eğer akıllıca görmediyse antibiyotikte ısrarcı olmayın, diretmeyin. Zira şu dakika kışa akıllıcasına girdiğimiz dönemde, gördüğümüz enfeksiyonların neredeyse yüzdelik 100’e yakını viral enfeksiyonlardır. Yani, antibiyotiklerin faydası yok. Bu yüzden şayet hekiminiz önermediği müddetçe, ‘bizim bala antibiyotik kullanmadan hastalığı geçiremiyor, bize antibiyotik bile yazın’ şeklinde önerilerde yahut sıkıştırmalarda bulunmayınız. Düzenli tagaddi, uykumuzu sunturlu ayrımsız şekilde almamız, bunların hepsi bağışıklık sistemini güçlendirici şeyler olduğu üzere bunlara da dikkat ettiğimiz sürece bu enflüanza sezonunda atlatabileceğimizi düşünüyoruz. Vakayiname hastalıkları olanlar de enflüanza aşılarını katiyetle olsun. Bu hastalıktan, sunma azından hafif şekilde atlatmalarını sağlıyor” diye niteleyerek konuştu.

“Geçen yıl bu zamanlarla kıyasladığımızda yüzde 100’e yakın müstacel servis başvurularına artma yaşanmakta”

Korana virüs sebebi ile alınan tedbirler sayesinde güzeşte yıl grip vakalarının elan beş altı görüldüğünü nâkil Çağ ” 2-3 senedir hastalık dokunaklı geçiriyorduk? Çünkü değme ortamda maske takılıyordu. Maskeden ufuk sirayet olmuyordu. Şu zaman cümle bir anda serbestleşti ve maske takmıyoruz. Bu sebeple bulaşmayı artık hızlandırıyoruz. Şita dönemine girdik, artık bu saatten sonraları bunun önlemini kabul etmek gerekiyor. Herkesi hareketli ortamlara girerken maske takmaya çağırma ediyorum. Akıbet dönemde bu viral enfeksiyonlardan kaynaklı arka teneffüs yolu enfeksiyonu, hastalarımızın semptomlarına başvurulardan dünya çokça korkulu miktarda artım göstermektedir. Geçen yıl bu zamanlarla kıyasladığımızda neredeyse yüzdelik 100’e yakın ivedi servis başvurularına artım saptanmış olmakta. Bundan hava birlikte genel olarak bu anlattığımız tedbirlere halkımızın uymasını kaynak ediyoruz” şeklinde konuştu.

Share: