Sivri fiyatları dibe vurdu: 700 gram palamut 25 TL

Sivri fiyatları dibe vurdu: 700 gram palamut 25 TL

Balıkçılar vatandaşları balığı hıfız yöntemleri konusunda uyardı

ZONGULDAK – Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde sivri fiyatları dibe vurdu. Geçtiğimiz hafta büyüklüğüne göre tanesi 60-70 TL beyninde mütebeddil fiyatlardan satılan pelit bu hafta tanesi 25 TL’den satılmaya başladı.

Kdz. Ereğli ilçesinde palamutun ağırlığı tahminî 700-800 grama çıkarken pasaj fiyatı 25-40 TL ortada değişen fiyatlardan satılmaya başlandı. Balık fiyatlarının ucuzlaması vatandaşlarında bati arzu göstermesine hastalık oldu. Balıkçı esnafı palamut fiyatlarının bundan henüz zir düşmeyeceğini belirterek, kışlık yığılım açmak isteyen vatandaşları bu hafta almaları tavsiyesinde bulundu.

Balıkçı esnaflarından Bilal Sezgin özge balık türlerinin beş altı olduğunu palamutun ise denizden verimli miktarda çıktığını söyledi. Sezgin gazetecilere yaptığı açıklamada “Geçen haftaya göre fiyatlarımızda düşüş var. Geçen hafta palamutların fiyatı 50 TL’ydi, zaman tanesi 35 TL veya 3 tanesi 100 TL olarak satmaktayız. Şu an 1 parça sivri 700-800 gram gelmektedir. Şu anda sivri fiyatları haddinden fazla ongun, palamutta kut var amma gidişata bakarak ayın böylece hangi olur bilinmez. Şu dakika palamuttan bambaşka tavuk balığı çıkıyor barbun var, istavrit var, çinakop var bunların hepsi domestik balıklarımız. Şu anda mezgidin fiyatları efdal biraz, kilosunu 150 TL’ye satmaktayız. Çünkü sivri aşkın olduğu üzere mezgide kip istek olmadı amacıyla fiyatı faziletli oluyor. Çinekop ve barbunun fiyatları bile yine 150 TL’ satılmakta. Şuan fiil çok gani amma ne kadar sürer bilmiyoruz. Umudumuz henüz 1-2 ay devam etmesi. Şuan hamsi gözükmediği için palamutun devam etmesi lazım. Haddinden Fazla çıkarsa fiyatlar düşük tamam, az çıkarsa fiyatlar faziletkâr evet. Şayet hamsi çıkmazsa pelit elan bitmeme kadir ama hamsi gözükürse palamudumuz biter. Çoğu kayıklar buraya vermediği için, kâffesi dışarıya taşımalık yaptığı amacıyla balık biraz fiyatlı oluyor amma kâffesi buraya verseler balıklarımız az buçuk elan ucuzlar. Halkımız bunu 3 devam 100 değil 4 devam 5 şerha 100 TL’ye düzlük. Bize balık vermedikleri amacıyla fiyatlarda biraz erdemli oluyor. Ereğli’birlikte iri teknelerimiz bulunmayan, gırgırların bütünü dışarıdan gelme. Samsun, Ordu, Trabzon, Sinop bilcümle o taraflardan hulul olduğu için bütün kişi gırgırlarına gönderiyorlar, bizim buraya dayanıklı fazla balık vermiyorlar amma bütünü buraya verse piyasa az buçuk elan düşer.” Dedi.

“Temizlenmeden dipfrize atılan balıkta acılık olur”

Balığın saklama yöntemleri karşı bilgi veren balıkçı esnaflarından Şenol Sönmez, içi temizlenmeden dipfrize konulan balıkta yaslılık oluştuğunu ve lezzeti düşürdüğünü söyledi. Sönmez gazetecilere yaptığı açıklamada şu sözlere düzlük verdi: “Geçen hafta 50-60 TL beyninde seyrediyordu, şuanda palamutun fiyatları 25 TL’ye büyüklüğünde düştü. Yaklaşık yerine bire bir balık 700-800 gram ortada değişmekte. Vatandaşları üstelik balık almaya bekliyoruz. Mümkünse, imkanları varsa dipfrizlerine alıp atmalarını, tıpkısı zamanda eli nimetli bol balık almalarını bekliyoruz. Şuan tezgahta çinekop var, barbun var ama ağırlıklı kendisine pelit var. İri solgun angıç, çinekop 100 TL, barbun 70-80 TL, tavuk balığı az çıkıyor 50-60 TL beyninde değişmekte. Hamsi de çokça bir iki, zira palamuttan hamsi kalmadı. Şuanda balıklar ayak tabanı değer. Balaban gelgel deposu olan kuruluşlar var. Belli Başlı tıpkısı fiyatın altında olan bilcümle balıkları topluyorlar. İlerleyen zamanda balık bittiği ant itici gelgel depolarından çıkarıp vatandaşlara sunacaklar. Ama vatandaşların balıkları bu fiyattan aşağıya alma imkanları yok, sunma aya değer bu. Kâh kusurlu kanılar var vatandaşlara şöyle ayrımsız izlenim oluşturulmuş; balıklar bilcümle şekilde dipfrize atılıyor. Dipfrizler koruma görevlisi için olan cihazlardır. Balığın vikaye edilmesi amacıyla ülkü karşıt duygu -20 derecedir. Balığın donma süresi ise 20 saattir. Bu 20 saat boyunca balığın içindeki bağırsaklar hala canlılık halinde oluyor ve balıkta acılık veriyor. Olabilir derece balık kesilip, iç organları alınırsa henüz uzun süre saklayabilirler. Bu bilgilerde vatandaşların aklında olsun. Dolaba alaşağı etmek isteyen olursa balıklarını temizlesinler, o şekilde atsınlar. Tuzlama aşamasındaki balıkların öncelikle sağlıklı ve gailesiz olması geçişsiz. Usulüne akla yatkın şekilde kesilmesi, bir zamanda bile tuzlu suyun zarfında tahminî 20 bölüm dinlendirilip, iliğinin alınıp hazırlanması gerekir. Lojistiğin bildirme gani olduğu liman Ereğli limanıdır, kayıkların yanaşması için. Sandık imkanı üzere, arızalarının giderilmesi üzere, süt ahzetmek üzere yeryüzü akla yatkın liman Ereğli limanıdır. O yüzden bölgedeki avcılık yapılırken mevrut balıklar nerenin kayığı olursa olsun rüçhan tercih yeri Ereğli’dir. Vatandaşta bile şöyle benzeri hatır var, onu bile aydınlatalım; ‘buranın balığı tutuluyor amma buranın vatandaşı yiyemiyor’ asla öyle bir şey yok. Kayıklar tuttuğu balığı nerenin ihtiyacı varsa oraya balıklar satılır. Tekneler ayrıksı şehirlerden geliyor, avcılığını yapıyor, kendi çalıştığı firmalara veya şehrine balığı yollamakta o adamın hakkı.”

Share: