SELIM Parti’li Sürekli’den İzmir Büyükşehir Belediyesine KÖY-KOOP eleştirisi

YANLIŞSIZ Fırka İl Başkanı Asalet Mualla Sürekli, İzmir Zirai Kalkınma ve Başka Zirai Gayeli Kooperatifler Birliğinin (KÖY-KOOP İzmir) aksiyon yaptığı biricik idarenin İzmir Büyükşehir Belediyesi olduğunu belirterek, çiftçinin yegâne kooperatiften yapılan alımlarla desteklenemeyeceğini belirtti.

DÜRÜST Parti İl Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, DOĞRU Öğür İzmir İl Başkanlığı asıl etap, avrat ve bilgisizlik kolları ayrımsız anda 30 ilçede ziyaretlerde bulundu.

Ödemiş, Beydağ, Kiraz, Bayındır, Tire, Menderes, Gaziemir, Balçova, Selçuk ve Torbalı kaymakamlık başkanlarıyla Şen’daki müracaat toplantısında bir araya gelen Daim, ilçede değişik ziyaretlerde bulundu.

Bayındır Süt Üreticileri Birliği yönetimini mülakat fail Daim, Büyükşehir Belediyesinin “Bebek” projesine balta vurduğunu savunarak, “Altından, İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer’in eşinin başında meclis üyelerinin yönetiminde olduğu KARYE-KOOP çıktı. Gerçek anlamda aynı kooperatifçiliğe değil işlevsizliğe, menfaate ve şaibeye karşıyız. Tek utanıp yüzlü yüzlü dahi bu düzeni, ticareti bitmeme ettiriyorlar.” ifadelerini kullandı.

Sürekli, KÖY-KOOP İzmir’in iş yaptığı yegâne idarenin Büyükşehir Belediyesi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Kooperatifin kasasına, akıbet 1 yılda tereyağından kıl çeker üzere 134 milyon 369 bin TL girmiş. Yeniden akıbet 1 yılda, eksiltme sayısında yüzde 67, tutarında ise yüzdelik 148 oranında artış bahis konusu. 2018 yılında 7 bin 468 TL koca işleyen KÖY-KOOP, Bronz Soyer’in Büyükşehir imkanlarını devreye sokmasıyla beraber 2019 yılında 3 milyon 557 bin TL, 2020’de 16 milyon, 2021’de ise 53 milyon lira satış yapmış. Şayet, çiftçiyi kalkındırıp tarımı destekleyeceklerse, bunu hemen bire bir kooperatiften, de eşlerinin başkanı olduğu benzeri yapıdan devasa alımlar yaparak sağlayamazlar.”

Share: