Rize’nin akarsu ihtiyacını karşılayacak akmaz inşası amacıyla düz teslimi yapıldı

Rize’de sonuç dönemlerde yağışın beş altı ve havaların ısıdam olması nedeniyle arada sırada yaşanan içme suyu sıkıntısının giderilmesi için planlanan dominant kapanı gölet çalışması amacıyla meydan teslimi yapıldı.

Rize Belediyesi ile Çap Su İşlerince (DSİ) kentte 2 sene önce projelendirilen, Andon Vadisi Çağrankaya Yaylası üzerinde yapılacak Akarsu Göleti Projesi’yle ait çalışmayı Şehremini Rahmi Mütehammil, DSİ Trabzon Nahiye Müdürü Cengizhan Kılıçaslan ve beraberindeki heyetle yerinde inceledi.

Güçlü, elan sonradan gazetecilere yaptığı açıklamada, yapımı planlanan göletin 45 metre üzeri yüksekliğinde olacağını, şehrin 2 aylık büyüklüğünde akarsu ihtiyacını karşılayacağını belirtti.

Rize’birlikte alelhusus temmuz ve ağustos aylarında kimi vakit akarsu sıkıntısı yaşandığını vurgulayan Dayanabilen, “Kar suyu ve üstünkörü sularla kaynağı besliyoruz. gelişigüzel göletimiz yoktu. Rize’deki depolarımız 12 saatlik suyu depolayabiliyor. Çağrankaya’üstelik yapacağımız akmaz projesinin bütün aşamalarını bitirerek saha teslimini tamamlandık. Mevsimsel koşullar oluşturulup 2023 yılı Mart – April aylarında inşaat çalışmaları başlayacak. Bu çalışmayla hem bölgedeki toprak kayması tehlikesini kontrol altına almış olacağız hem bile pahal tıpkı akarsu depolaması ile dahi az olduğu dönemlerde sağlamlaştırma ile suyu akıcı olarak biriktirmiş olacağız.” dedi.

Göletin gelecek amacıyla önemine değinen Takatli, “Rize global ısınmayla bu arada ati yıllarda akarsu sıkıntısı yaşayabilir amma gölet ile o yıllarda birlikte ‘İyi kim yapmışız’ diyebileceğimiz bire bir proje, tıpkısı düzentileme olacak. Göletin bu vadide olması dahi aheste anlamda doğaya fayda sağlayarak turizm noktası olması açısından üstelik kocaman bir düz. Coğrafyası çok temiz yapılacak göletle beraberde elan farklı ayrımsız havaya bürünmüş olacak.” diye niteleyerek konuştu.

DSİ Trabzon Mıntıka Müdürü Cengizhan Kılıçaslan ise Andon Sel Kapanı Projesi’nin koca tıpkısı hamur yatırımı olduğuna belen ederek, şunları söyledi:

“Bu proje bir anlamda Rize’ye içmece suyu sağlayıcı Andon akarsu kaynaklarını siper altına almış olacak. Salarha Vadisi’ni taşkınlardan koruyacak ve hele yaz aylarında bir iki kamer yaşanan akarsu sıkıntısını depoladığı suyu regüle yazar Andon kaynaklarını besleyerek, Rize’nin içme suyu sıkıntısını gidererek, içmece suyu sorununu yiğitlik altına almış olacak. Bu nedenle haddinden fazla bereketli ayrımsız proje. Belediye Başkanımızın desteği ile projemizi geliştirmiştik. Projenin bu sene hayata geçmesini ihalemizi yaparak sağladık. Besmele diyoruz ve yapım çalışmalarına başlayıp önümüzdeki yıl dahi faaliyetimize acul tıpkısı şekilde devam edeceğiz.”

Share: