Rize yerli haberleri… Rize’de öğrenciler ruz tutulmasını meraklı gözlerle izledi

Rize’üstelik öğle saatlerinde başlayan gün tutulması vatandaşlar aracılığıyla meraklı gözlerle izlendi.

Türkiye’den da gözlemlenebilen modüler gün tutulması, öğle vakti saatlerinde Rize’de öğrenciler tarafından meraklı bekleyişin sona ermesinin peşi sıra gözlemlendi. Belirtik gözle güneşe bakamayan öğrenciler kendilerinin yapmış oldukları özel gözlükler ile çağ tutulmasını izledi. Rize Çay Çarşısına getirilen rasatçı ile bile öğrenciler ve veliler gündüz tutulmasını seyretti. Ardeşen Atatürk Anaokulu ve Fatih İlkokulu’nda ise öğrencilerine güneş tutulması teleskopun görüntüsü ekrana verilmesiyle gösterildi.

Rize’dahi devir tutulmasının yaşanacağı günün yıldız eseri havanın belirtik olduğunu tamlayan İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Açık Deniz Soğurgan, “Bugün nadir yaşanan olaylardan birini yaşıyoruz. Rize’miz süresince nasip oldu. Geri yağmurluydu gelgel amma zaman hava serencam adım güzel. Zaman burada Fatma Nuri Erkan Vukuf Nutuk Merkezi öğrencilerimiz yaşadıkları yadigâr resmediyorlar. Yine güneşi gözlemleyebilmek amacıyla hususi gözlükler üretiyorlar. Diğer okullarımızdaki öğrencilerimizde buraya gelip inceleme yapacaklar. Bizim süresince iyice ayrımsız yıldız oldu. Genelde Rize’mize yılın 285 günü baran yağıyor ama zaman havamız çok evire çevire” ifadelerini kullandı.

İlk nöbet gün tutulması gördüğünü rapor fail 9 yaşındaki Elifnaz Özdemir, “Kırmızı güneşin yarısı gitmişti. Sıra yaptığımız gözlüklerle al gözüküyor. Baktığımızda al gözüküyor ama tutulduğu için dip kısmı yağız gözüküyordu. Ay güneşin üstünü kapatıyor. İlk kat güneş tutulması görüyorum” şeklinde konuştu. – RİZE

Share: