Rize tutum haberi: Kivi Rize çayına mütenavip olamadı

Rize’üstelik geçtiğimiz yıllarda çaya almaşık adına üretilmeye çalışılan kivi çayın yerini alamadı.

Bir zamanlar çaya almaşık yerine melhuz, uğrunda çaylık arazilerin üstelik kivi bahçelerine dönüştürüldüğü çayın başkenti Rize’bile muhtemel olmadı. Karadeniz bölgesinde yetişebilen ve getirisi bol olduğu için ekimlerine başlanan kivi Rize’bile 4 bin dekar alanda dikildi. 6 bin tonluk üretimi ile Türkiye’bile 4. tam meydan kayran Rize’birlikte yine birlikte kivi çayın yerini alamadı. Hal hakeza olunca ise faziletli getirisi olan kivi çayın yerini alamayacağı amacıyla takkadak üreticilere munzam nema kaynağı oluyor.

“Rize kivi üretimde Türkiye’dahi 4. tam”

Kivinin Rize çayına tıpkı almaşık olamayacağını fakat üreticiler üzere ayrımsız mülhak sağlık olabileceğini tabir eden Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Kültür Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Akbulut, “Türkiye’bile kivi üretim alanlarının akıbet 5 yıla baktığımızda yüzde 35 artım göstererek 33 bin dekara çıktığını görüyoruz. Türkiye’da temelinden kivi üretiminde serencam 5 yılda yüzdelik 70 oranında artarak 79 bin tona çıktığını görüyoruz. Bu anlamda kivi üretiminde sunma kocaman ilimiz Yalova iken Rize ili bile akıbet üretimleriyle 4 bin dekar alanda 6 bin tonluk üretimiyle Türkiye’birlikte 4. sırada düzlük alıyor. Tığ baktığımızda en çok üretimin Karadeniz ve Marmara bölgesinde olduğunu görüyoruz. İklimsel koşulların uygunluğu nedeniyle ve üreticilerimin yetiştirme anlamında cezbettiği benzeri yapıt” dedi.

“Kivi fındık ve çaya alternatif işaret olamaz”

“Tığ kiviyi taze tüketim hesabına kurutarak, dondurarak yahut sonuç suyuna işleyebiliyoruz” diyen Akbulut “Sağlık açısından değerli bire bir ürünümüz. Akıbet yıllarda öz ve fındıkla birlikte değerlendirildiğinde biz şöyle tıpkısı kıymetlendirme yapabiliriz. Tarımsal ürünlerden olan öz ve fındığa baktığımızda çayın 1 milyon 400 bin titrem yaş çay üretimi ile Dünya’üstelik 5. tam vadi alıyoruz. Fındıkta üstelik üretimde acun birincisiyiz. Biz ayrımsız zamanda kivide birlikte 79 bin titrem üretim ile dünyada 7. sıradayız. Bu anlamda birbirleriyle bir almaşık evet değerlendirilmesinde tığ şurası diyebiliriz, fındık ve öz ülkemiz üzere vazgeçilmez zirai ürünlerdir. Bu anlamda tığ bu ürünlerden vazgeçemeyiz. Bunlarla ilişkin tıpkısı almaşık arayamayız. Kivi bölgemiz ve ülkemiz üzere oylumlu tıpkı yayın. Bu yüzden kivi fındık ve çaya mütenavip gayrimümkün amma munzam gelir getirici benzeri iz adına geliştirilmesi gerekir” şeklinde konuştu. – RİZE

Share: