Polis yönetmeliğinde fark; 4 el şark statüsüne alındı

EMNİYET hizmetleri sınıfı mensuplarının atamalarına ilişkin yönetmelikte yapılan değişiklikle Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep ve Malatya, doğu illeri statüsüne alındı.

Resmi Gazete’da, ‘Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Tayin ve Metatez Yönetmeliğinde Farklılık Yapılmasına Dair Yönetmelik’ yayımlandı. Buna bakarak; 2024 yılında yürürlüğe gireceği bildirilen 4 kadro uygulaması sonlandırıldı ve şu dakika uygulanmakta olan 1’inci havza (mağrip) ve 2’nci toprak (doğu) şeklindeki 2 kadro uygulaması devam ettirilecek. Garp illerinde zorunlu fariza süresini doldurduktan bilahare makbul zorunlu yer değişikliği uygulaması yürürlükten kaldırıldı. Doğu görevinden bağışıklık ve nüfusa mukayyet olduğu yere atanma hakkından yararlanan martir ve gazi yakınlarının kapsamı genişletilerek savaşçı gazilerin, sivil yıldırı mağdurlarının, şehit ve gazi yakınları düzenleme mensuplarının, haktan yararlanması kararlaştırıldı. Daha ilk gözyaşı haddinden emekliliğine 3 yıl küsurat personele sağlanan hukuk, emekliliğine 5 sene mütezayit personeli kapsayacak şekilde genişletildi. Yapılan başkalık sonucunda yaş haddinden emekliliğe 5 yıl küsurat personelin murat etmesi ve şartlara uyması durumunda yerinde zahmetli olmasına veya istediği yere nasıp olma hakkından yararlanması sağlandı.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen yer sarsıntısı felaketinden sonra yapılan icraat talimatname değişikliğine yansıdı. 1’inci mıntıka statüsünde kâin Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep ve Malatya, 2’nci havza statüsüne alındı. Bu illerdeki işyar personelin görevlerinin gün doğusu hizmetinden sayılması sağlandı. Zelzele sebebiyle şarki illeri grubuna alınan birimler üstelik dahil başlamak için 15 iklim, 99 kaymakamlık ve 9 direkt merkeze vabeste dışarılık teşkilatı olmak için hep 123 birimin fariza süreleri düşürüldü.

Şark görevi fail personele aynı yerde üst üste kıvrak yerine 2’nci şarki görevi yapma imkanı tanındı. 2 şarki hizmetini bire bir yerde kesintisiz olarak yapıldığındaki toplam süreler düşürüldü. Şarki illerindeki birimlerde itimat müdürü ve emniyet amiri rütbelerindeki personeller aut, bakım süresi 6 yıl yerine tamlanan birimlerde hep 10 sene, 5 yıl adına tamlanan birimlerde bütün 8 yıl, 4 sene adına tamlanan birimlerde bütün 6 sene, 3 yıl adına belirtilen birimlerde toplam 4 yıl, 2 sene kendisine tamlanan birimlerde hep 3 yıl kesintisiz adına görev yapmaları durumunda 2’nci şark görevini tamamlamasına imkan sağlandı.

Share: