OKA’nın dönüş başkanı Amasya Valisi Masatlı oldu

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının (OKA) ahit başkanlığını Amasya Valisi Mustafa Masatlı’ya devretti.

OKA 2022 Yılı Ara Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı, Hatipoğlu başkanlığında Amasya’daki aynı otelde gerçekleştirildi.

Hatipoğlu, burada yaptığı konuşmada, kalkınma ajanslarının sanayiden tarıma, turizmden sağlığa, içtimai hizmetlerden yer ve şehirciliğe kadar bilcümle envestisman konularına ait proje fikirlerinin tartışıldığı, desteklendiği, tarafların bir araya getirildiği duruluk beniz yerine eke kurum üstlendiğini söyledi.

Faaliyetleri arasında vadi kayran finansal bindi programlarının en bilineni olduğunu belirten Hatipoğlu, toplantıda bölgedeki işletmeleri yakından ilişik iki finansal destek programının car edilmesinin görüşüleceğini anlattı.

Bunlardan ilkinin 12 milyon teklik bütçeli 2022 Yılı Turizm İşletmelerinin Modernizasyonu Finansman Desteği Programı olduğunu aktaran Hatipoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Bu program ile bölgemizdeki konaklama tesislerinin modernizasyonu ve dijital teknoloji kullanımının yaygınlaştırılması ile rekabet güçlerinin artırılması için projelere finansman desteği vereceğiz. Desteklenecek projelerde yararlanıcıların anlaşmalı bankadan kullanacakları envestisman kredisinin finansman maliyetini ajans adına karşılayacağız. Diğer izlence ise 20 milyon lira bütçeli 2022 Yılı İhracata Gençlik Aşısı Faizsiz Güven Desteği Programı’dır. Bu programla desteklenecek projelerle TR83 bölgesinde ihracat değerinin artırılması ve iz yerlileştirmeye yönelik projelerin hayata geçirilmesi ile dış tecim alanında eskimemiş aksiyon imkanları oluşturulmasına yardım vermeyi hedefliyoruz. Bölgemize, ülkemize doğru olmasını diliyorum.”

Hatipoğlu, OKA’nın gelecek dönemde birlikte küsurat ivmeyle Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat’ta cümbüş ve desteklerini sürdüreceğini kaydetti.

Vali Hatipoğlu, konuşmasının arkası sıra OKA zaman başkanlığını, Amasya Valisi Masatlı’ya devretti.

Masatlı de çalışmalarından yağlık Hatipoğlu’na teşekkürname ederek, plaket arz etti.

Toplantıya Samsun Valisi Zülkif Görgüsüz, Çorum Valisi Mustafa Rençper, Amasya Belediye Reisi Mehmet Sarı, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve OKA Umumi Sekreteri İbrahim Ethem Mecnunca birlikte katıldı.

Share: