Nilüfer’de Vatandaşlara Erke Verimliliği Öğretiliyor

Nilüfer Belediyesi, “İklim Yılı” çalışmaları kapsamında vatandaşları, binalarında erke verimliliğini lacerem sağlayacakları konusunda bilgilendiriyor.

“İklim Yılı” car edilen 2022 yılında mütezayit enerji maliyetlerine cebin tasarrufu gündeme getirerek, enerjiyi aktif çekmek ve şuurlu tüketimi yetiştirmek üzere bir erke verimliliği kampanyası başlatan Nilüfer Belediyesi, bu doğrultuda bilgilendirme çalışmalarını sürdürüyor.

Önceki akşam ezanı Karaman Dernekler Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen toplantıda dahi Nilüfer’deki apartman yöneticileri, site yöneticileri ve çatı sahiplerine binalarda erke verimliliğinin zahir sağlanacağı karşı bilgiler verildi.

Toplantıda enerjinin mübarek kullanılmasının önemine dikkat çekici Nilüfer Belediye Komutan Yardımcısı Remzi Çınar, “Hele toptan ısınma süreçlerinin birlik dünyada yarattığı sorunları giderebilmek üzere Nilüferli vatandaşlarımızdan bindi bekliyoruz. Ülkemizin üstelik zarfında bulunduğu bu süreçte özellikle enerji bazında düşünüldüğünde mutluluk kaynaklarımızın hastalıklı olduğunu görüyoruz ve bu kaynakların şişman bölümünü ensiz dışından ithal ediyoruz. Bu kaynakları ülkemize lütfetmek amacıyla hem kamu yerine hem fert adına gebe miktarda mülk harcanıyor. Bu durumda enerji verimliliğini ne büyüklüğünde etken kullanabilirsek mahrukat tasarrufuyla gider kalemimizi azaltmış oluruz. Benzeri zamanda yakıtların aşkın kullanılmasında doğaya olan zararı dahi engellemiş oluruz” dedi.

Yapılacak ufak hamlelerle erke verimliliğinin artırılabileceğine ve bunun yararlarına değinen Erke Verimliliği ve Yönetimi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Sakıncasız ise “Ülkedeki akan açığın bildirme şişman kalemi erke ithalatı. Kazandığımızı enerji almak üzere harcıyoruz. Yapılan araştırmalara bakarak tığ binalarımızda tedbir alarak enerji sarfiyatını yarı yarıya düşürebiliyoruz. Mahrukat tüketmenin toptan ısınmaya üstelik zararları bulunuyor. Saldığı camekân gazlarıyla dünya daha birlikte ısınıyor ısındıkça iklimler değişiyor abuhava krizleri meydana geliyor. Binalarımızda gerçeklenmiş ısı habersizce yerlerini tayin etmek, erke tasarruflu makinelerin kullanımını artırtmak, led ampullere geçilmek ve çatı yalıtımı yaptırmak mukteza” diye konuştu.

Toplantıya katılan Isı, Su, Curcunalı ve Yangın Yalıtımcıları Derneği Ustalık İşler ve Terbiye Yöneticisi Çağ Yüzügür da ısı yalıtımının enerji verimliliğinin parçalarından biri olduğunu kaydederek, “Çağdaş yapılar içinde varagelmek istiyorsak ısının yanısıra ses, su ve hararet yalıtımıyla ilişkin önlemleri de bire bir şekilde almamız gerekiyor. Türkiye’birlikte yapılan binaların zar kalınlıkları etraflı bu yüzden teshin etmek ve soğutmak çok antlaşma alıyor. Bunu yalıtımla henüz güdük sürelere indirebiliriz” dedi.

Katılımcılar derinti böylece düşkünlük ettiklerini istifsar imkanı buldu.

Share: