Muğla’nın canlı biricik başpehlivanı Yüce Yanatma’nın güreş meydanı inadı Açıklaması

Kafa boyunda güreşmeye başladığı 2016’daki 655’inci Tarihi Kırkpınar Semirtilmiş Güreşleri sonrası sakatlanan Muğla’nın canlı biricik başpehlivanı Mehabetli Yanatma, geçirdiği ameliyatların ardından yeniden çeri meydanında çağ gördü.

Fethiye Belediyespor Kulübü sporcusu olan 31 yaşındaki Mualla Yanatma, başpehlivan olduktan aynı yıl sonradan omzundan ve sol dizinden sakatlandı.

Sakatlığına rağmen çeri meydanlarında mücadeleyi sürdüren Yanatma, 2018’de Denizli’nin Çameli ilçesinde 5’incisi yapılan Hasan Mecnunca Yağlı Güreşçi Güreşleri’nde ve 2019’da Muğla’nın Kavaklıdere ilçesinde 27’ncisi planlı semiz güreşlerde başpehlivan oldu.

Başpehlivan, sonsuz nükseden sakatlıkları nedeniyle İzmir ve Kocaeli’de geçirdiği ameliyatlar sonrası leşker meydanlarından uzak kaldı. Tedavisi üzere büyüklük genelinde hekim arayışına giren Mualla Yanatma, Muğla’da geçirdiği ameliyatların ardından yeniden er meydanına döndü.

Bu yıl 8’incisi planlı Köyceğiz Geleneksel Yağlı Güreşleri’nde uzun yıllar sonra kol bağlayan Yüce Yanatma, Kırkpınar başpehlivanlarının arasında 3. oldu.

“Haddinden Fazla şükür baştan çayırlara döndüm”

Ali Yanatma, AA muhabirine, geçirdiği ameliyatlar sonrası yeniden meydanlara dönmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Tedavisine katkı sağlayan Prof. Dr. Nevrez Hürriyet Aydoğan, Fethiye Belediye Başkanı Bilici Kara ve Beşkaza Hars ve El Birliği Platformu Başkanı Bükülme Karakuş’a teşekkür fail Yanatma, çıktı gani dereceler tahsis etmek üzere uğraş edeceğini dile getirdi.

Son güreşlerde rakipleriyle kıyasıya savaş ederek nısıf finale büyüklüğünde geldiğini tamlayan Yanatma, “Sabık sene çok iri tıpkısı ameliyat geçirdim. Çok şükür yeniden çayırlara döndüm. Balaban benzeri ameliyattan çıkıp, bu büyüklüğünde bodur sürede toparlanıp yine başpehlivanlarla yıkışmak niteliksiz değil. Biz hırsımız ve azmimiz sayesinde sahalara vurdumduymaz döndük. Elimizden geleni yeryüzü iyisiyle yapmaya çalıştık. Bu yıl sezon böylelikle ayrımsız ameliyat elan geçireceğim.” diye konuştu.

Kırkpınar’a odaklanacak

Ulvi Yanatma 14 yaşında çıktığı asker meydanında mehabetli başarılar kazandığını ve bu başarıları sürdürmeyi amaçladığı dile getirdi.

Önümüzdeki sene Muğla ve Fethiye’yi arz gani şekilde tayin etmek için ceht göstereceğini anlatan Yanatma, “Elbette kim önümüzdeki yıl için sunu balaban hedefim Edirne’de yapılacak Tarihi Kırkpınar Semiz Güreşleri. İnşallah elimizden gelenin yeryüzü iyisini yapacağız.” diyerek konuştu.

2016 yılında başpehlivan olduktan aynı hafta sonra sakatlıkla uğraş etmeye başladığını nâkil Yanatma, bu süreçte haddinden fazla balaban talihsizlikler yaşadığını sözlerine ekledi.

Share: