Muğla haberi… The Bodrum Cup’ın 34 yıllık müdavimi Emin Buldanlı organizasyonla ilgili anılarını anlattı Açıklaması

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bu yıl 34’üncüsü planlı American Hospital The Bodrum Cup Yelken Yarışları’na 34 yıldır hiç meydanlık vermeden katılan 90 yaşındaki Emin Buldanlı, semavi sularda bibi evvel günkü heyecanını koruyor.

İzmir doğumlu Buldanlı, denizle üç yaşındayken tanıştı. O yaşta yüzmeyi öğrenen deneyimli denizci, o günden bilahare semavi sulardan on paralık ayrılamadı.

The Bodrum Cup’ın ilk yarışından itibaren adeta filonun demirbaş teknesi haline gelen “Iri Yunus” ile hiç uzaklık vermeden yarışlara katılan Buldanlı, hala önce günkü iddiasını sürdürüyor.

Buldanlı, AA muhabirine, denizin hayatında çok cesim yere ehil olduğunu, yelkene birlikte Göztepe Yelken Kulübünde başladığını söyledi.

İstanbul’dahi Yeşilyurt Deniz Kulübünde hem sportmen hem bile yordamlı ve efe kendisine yıllarını geçirdiğini anlatan Buldanlı, hayatının şanlı benzeri döneminde Antalya-Bodrum arası yelken seyri yaptığını dile getirdi.

Türkiye’nin bir nice bölgesini tekneyle gezdiğini ifade fail Buldanlı, “Deniz benim için zevalsiz tıpkısı öykü. Ancak The Bodrum Cup’ın yeri benim için çok bambaşka. Bu organizasyonun yelkenciliğe ve bahir kültürüne haddinden fazla nazik benzeri katkısı var. Ben evvel yılında bu yarışa katılanlardan biriyim. Şimdiki donanım o antlaşma köle olsaydı, belirgin farkla bir numara olurdum. Bittabi seneler süresince yarışa yarışa, eksikleri tamamlayarak hem biz hem da yelkencilik çokça ongun duruma geldi. Ahşap teknelerde haddinden fazla iyi yarışma çıkaranlar var. Bu birlikte bizlere gelgel veriyor.” dedi.

Buldanlı, ahşap mıntıka imalatının Iye ve Akdeniz ekonomisi amacıyla bol tıpkısı ayrıcalık olduğuna da bel etti.

Emin Buldanlı, ilki 1989’da gerçekleştirilen The Bodrum Cup’a 34 yıl kesintisiz katılırken, organizasyonun akıbet 25 yılında ise bir bölge ve ekiple sükse kovalıyor.

“American Hospital The Bodrum Cup’ın bundan sonra arsıulusal sulara açılması gerekiyor”

Eskiden evlerin bahçesinde havza yapıldığına de dikkati çeken Buldanlı, “Teknelerin değme biri birer konferans eseriydi. Bu gelenek da tarihe karışmak amacıyla. The Bodrum Cup, bu geleneğin hangi büyüklüğünde nadir olduğunu anlatması açısından çok heybetli benzeri garaz üstlendi. American Hospital The Bodrum Cup’ın artık uluslararası sulara açılması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“2017’de ilk kez rotaya dahil edilen Palikarya adalarının tekrar yarış güzergahına karışma edilmesi en büyük arzum.” diyen Buldanlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun üzere öncelikle barış ve müsamaha ortamının ansız gelmesi, özellikle akıbet yıllarda sığınmacı geçişleri dolayısıyla Türk teknelerine gösterilen tahammülsüzlüğün sona ermesi gerekiyor. Hiç mütemadi kamu 25 yıl benzeri tekne ve bir ekiple aynı deniz festivaline katılan ayrıksı benzeri bölge duymadık. Organizasyon komitesi da bu düşüncede olacak ki ‘Iri Yunus’ üzere Guinness’e başvurmuş. Dört kamaralı guletin, bu yarışlarda bugüne kadar 10 birincilik, 5 ikincilik, 3’dahi üçüncülük elde ettiğini üstelik araç düşelim. Tabiatıyla bire bir üstelik ‘En Apiko Kıyafet’ ve ‘En Centilmen Ekip’ ödülleri de var.”

Dal farkıyla elde edilen birincilik

Yarışlardan birinde yaşadığı birincilik anısını birlikte paylaşan Buldanlı, “Aynı yarışta finişe kaçmak üzereydik. Beş tekne paralel yerine ilerliyorduk. Belli Belirsiz ayrımsız rüzgar vardı ve kimse öne geçemiyordu. Teknede muço ayrımsız gencimiz vardı. Yarışın bitmesine saniyeler kaldığında ‘pruvaya geç (geminin esas bölümü) kolunu uzat öne doğru’ dedim. Koştu gitti ve branş farkıyla yarışı birinci bitirdik. Çünkü teknenin gelişigüzel parçası finiş çizgisini geçtiği antlaşma yarış tamam sayılır, kaide budur.” ifadelerini kullandı.

Share: