Moskof ve Belarus sporcuları, 2024 Paris Olimpiyatlarında beyaz sancak altında yarışabilir

Arsıulusal Olimpiyat Komitesi (IOC) geçmiş gece Zalim ve Belaruslu atletlerin spor müsabakalarına katılması üstüne teferruatlı izah yaptı. Zalim ve Belaruslu atletlerin beyaz zehir sembol altında yarışmasının olasılık dahilinde olduğu belirtilerek “Hiçbir sporcunun sadece pasaportu nedeniyle yarışma yapması engellenemez” denildi.

‘HÜKÜMETLER KARAR VERMEMELİDİR’

IOC açıklamasında seçme alt bölüm gözetilmeksizin tamam sporcuların haklarına tırsmak gösterilmesi gerektiğini belirterek “Hükümetler, hangi sporcuların ne yarışmaya katılıp hangilerinin katılamayacağına değişmeyen vermemelidir” denildi. Ukrayna Ululuk Başkanı Volodimir Zelenski bu hafta içinde Zalim sporcuların, Fransa’nın başkenti Paris’te 26 Orak Ayı – 11 Ağustos 2024’te yapılacak Olimpiyatlara katılmaması gerektiğini belirtmişti.BEYAZ SANCAK ALTINDA IOC atletlerle ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere meydan verdi: “Hiçbir sporcunun sadece pasaportu zımnında yarışma yapması engellenemez. Bu nedenle, sporcuların varyemez şerait altında yarışmalara katılımı üzere yöntem henüz aşkın araştırılmalı… sporcular yarışmalara ‘tarafsız sporcular’ olarak katılacak ve alelhusus Avrupa, ÇAKER ve Kanada tutmak amacıyla hevesli liglerde ve bazen bireysel aç sporlarda halihazırda olduğu kabil, hiçbir şekilde ülkelerini veya ülkelerindeki farklı seçkin kuruluşu kaşkariko etmeyeceklerdir.”YUGOSLAVYA ÖRNEĞİ

IOC açıklamasında 1992’de yapılan Barselona Olimpiyat Oyunları’nda çöz savaşın yaşandığı ve o zaman Yugoslavya kendisine aşina ülkenin sporcularına müteveccih uygulamadan kat sayı verdi. Konfedere Milletlerin müeyyide uygulayıp Yugoslavya’yı temsil fail sporculara haram getirmesine rağmen ‘bağımsız sporcuların’, 1992 Barselona Olimpiyat Oyunları’nda yarışmasına izin verildiğine özen çekildi.

Share: