Küba’daki liman yangını kontrol altına alındı

Ülkenin kuzeyindeki “Matanzas Süper Tanker Üssü” yerine tanıdık ham petroldepolama tesislerinde günlerdir bitmeme fail çetin çalışmanın arkası sıra yangındurduruldu.

Küba Ulusal İtfaiye Ofis Başkanı Avalos Jorge, yangının nazik oranda söndürüldüğünü belirterek, soğutma çalışmalarının hareketli bire bir ekiple sürdürüldüğünü belirtildi.

Yer Yağı sızıntısı dolayısıyla halen alelade yangınların devam ettiğini dile getiren Jorge, Venezuela ve Meksikalı meslektaşlarının nazirsiz tıpkı himmet gösterdiğini kaydetti.

Jorge, uluslararası iş birliğine destek veren ülkelere teşekkürname ederek, hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü sözlerine ekledi.

Patlamaların defa açtığı yangınlar sebebiyle mahrukat depolama tesislerinin yüzde 40’nın yok olduğu ve telafisinin çok zaman alacağı değerlendiriliyor.

Öte yandan Küba Umum Sağlığı Bakanlığından yapılan açıklamada, hastanede tedavileri bitmeme eden 5’i çetin girmek için 20 kişinin bulunduğu vurgulandı.

Yıldırım çıkacak etmişti

Yetkililer, yıldırım çıkıntı etmesi dolayısıyla limanda mevcut mahrukat ambarlama tanklarında cuşuhuruş çıktığını, geçmiş belirlemelere bakarak 77 kişinin yaralandığını, 17 itfaiyecinin ise zayi olduğunu duyurmuştu.

Matanzas Limanı; petrol kuyuları, rafinerileri, dev tanker ekipmanları ve ısıl santralleriyle ülkenin arz şişman sanayi ve ticaret limanı yerine biliniyor.

Belçika orman yangınlarına cebin ‘kırmızı kod’a intikal yaptı

 

Fransa Gironde’de kullanılmamış tıpkısı hararet başladı

 

 

Share: