Kontamine ergin öksürük şuruplarından 300’den aşkın bala öldü

Dünya Keyif Örgütü (DSÖ), çocukların tedavisinde mergup ve reçetesiz satılan şuruplarının kontamine olduğunu ve bu sebeple 2022 yılında 7 ülkeden 300’ten fazla çocuğun hayatını kaybettiğini duyurdu. Dün yapılan açıklamada şuruplara endüstriyel çözücüler ve antifrizler karıştığı vurgulandı.

DSÖ geri ‘acil eylem çağrısı’ yaparak özellikle Gambia, Endonezya ve Özbekistan makamlarınca kendilerine şurupların kontamine olduğunu dair tabir verildiğini ve bu şurupların 2022 yılında 300’den aşkın çocuğun ölümüne sefer açtığını duyurdu.

Açıklamada “Vakalar en birkaç yedi ülkeden ve bu ülkelerin üçünde 300’den aşkın ölümle angajmanlı. Çoğu beş yaşın altındaki siktirici çocuklar. Bu kirleticiler, endüstriyel çözücüler ve antifrizler adına makbul, az miktarda alındığında dahi ölümsek ihtimalî ve asla ilaçlarda bulunmaması müstelzim zehirli kimyasallardır” denildi. DSÖ konuyla ilgilendiren uyarma bildirimlerini 194 uzuv devletin esenlik yetkililerine ilettiklerini belirtti.GAMBİYA, ENDONEZYA VE ÖZBEKİSTAN BİLDİRİM YAPMIŞDSÖ konuyla ilgilendiren 11 Aile günlü ‘kontamine olmuş tıbbi işaret uyarısı’nda, çocukların tedavisinde mergup ve reçetesiz satılan öksürük şuruplarının Özbekistan Sağlık Bakanlığınca analiz edilerek sonuçlarının kendilerine bildirildiğini belirtmişti. 11 Aile’taki uyarıda “Özbekistan Keyif Bakanlığı’nın millî kalite taharri laboratuvarları tarafından değme iki üründen alınan numunelerin laboratuvar analizi, değme iki ürünün de akseptans edilemez miktarlarda kirletici husus içerdiğini ortaya çıkardı” ifadeleri vadi almıştı. Gambiya’nın 5 Ilk Teşrin 2022’birlikte ve Endonezya’nın ise 2 Son Teşrin 2022’bile kendilerine tebligat yaptığını vurguladı.

Share: