Kız Kulesi’nde kubbe ahşap imalatları tamamlandı

Yapımı milattan geçmiş 410’lu yıllara dayanan Kız Kulesi’nde Firez ve Turizm Bakanlığınca güzeşte yıl uluslararası yenileme ilkeleri ve oluşturulan fen kurulu rehberliğinde başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Tarihi yapıdaki yenileme, II. Mahmud döneminde ahşap kubbesinin yeniden yapılarak yerine konulmasının peşi sıra evet olacak.

Kız Kulesi restorasyonu konuşma kurulunda Prof. Dr. Feridun Çılı, Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ve Mimar Konak Tümertekin düz alıyor. Ayrıca çalışmalarda İstanbul Ustalık Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Kredi Üniversitesinin uzmanlıklarından dahi yararlanılıyor.

Kız Kulesi’nin tarihinde onarımlar

Tarihte Kız Kulesi önce yerine 1453 yılında İstanbul’un fethinin arkası sıra Fatih Padişah Mehmet eliyle sağlamlaştırma edildi. 1509’üstelik meydana mevrut ve “gerçekten kıyamet” adına mezkûr depremde bile Kız Kulesi hasar gördü ve onarımı Ağır Hükümdar Gerçek döneminde gerçekleştirildi. 1690’da dahi yaşanan sarsıntı sonrası kulede tamirat ve onarım yapıldı.

Kulede 1721’üstelik askı mensur edildi. Fenerde yağ kandilinin rüzgarın etkisiyle birlikte tutuşmasından sonradan çıkan yangında ahşap bina yandı. 1725’te şehrin kafa mimarı Güveyi İbrahim Kâmil şümullü aynı tamir gerçekleştirdi.

1774-1776 ila 1779-1803 yıllarında üstelik muhtelif hizmet ve restorasyonlardan sabık kule, Osmanlı döneminde en iri onarımını II. Mahmud 1832-1833 yıllarında gerçekleştirdi. 1920-1932 yıllarında ise kulede bizatihi ışık sistemine geçildi.

İkinci Acun Savaşı döneminde kulede yenileme çalışmaları yapıldı. Kulenin çürüyen ahşap kısımları onarım edildi. Ara Sıra bölümler betonarmeye çevrildi. 1943’te kulenin çevresine büyük kayalar eklenerek kulenin kayması önlendi. 1965’te ise binadaki sarnıç tadilatlar sonrası betonarme dökümlere kapatıldı.

Kulede 1999-2000 yıllarında birlikte 1944 onarımıyla yapılan cemi ilaveler söküldü. Bu söküm sonrasında yapının yıllarca sadık eksik mimarlık özelliklerinin aynı kısmı açığa çıkarıldı. Marmara depremi sonrasında da kule polat kuşakla güçlendirildi.

Son olarak Nezaret eliyle ölçülü çalışmalarda yapımında özgün malzeme yerine ahşap kullanılan kulede, farklı duruk hesaplara bakarak geçer not çimento, beton ve inşaat demiri gibi akıllıca olmayan malzemeler arındırılıyor.

18. yüzyılın sonlarındaki görüntüsüne kavuşacak

Farklı yüzyıllarda değişik görüntüsü olan kule, restorasyon çalışmalarının peşi sıra hakkında hikmet ve belgenin en haddinden fazla bulunduğu tarih olan 18. yüzyılın sonlarındaki haline kavuşacak.

Kulede antrparantez kusurlu duruk yüklemelerden kaynaklanan boşluklar iğne sistemle doldurularak yapı yeniden depreme dayanıklı hale getirilecek.

Açılışın arkası sıra müze kartının geçerli olacağı Kız Kulesi’nde İstanbul’un güzellikleri panoramadan gözlemlenebilecek.

Tüm yenileme çalışmaları, raporlar ve kulenin tarihçesi belgelerle birlikte “www.kizkulesi.com” adresinden incelenebilir.

Çalışmalarda serencam durum

Kulede sonuç olarak kubbe ahşap imalatları tamamlandı, kubbe görüntüsü aslına akla yatkın kendisine yeniden ortaya çıkarıldı. Istila ve sonlandırma aşamasına geçildi.

Tarihi yastıklama duvarlardaki güçlendirme çalışmaları tamamlandı. İmalatları tamamlanan kermen duvarlarında iskele sökümleri gerçekleştiriliyor.

Kız kulesinin bekası açısından cihannüma ve kermen restorasyon çalışmalarına arttırma yerine cezire çevresinde ortaya çıkan destek zafiyetlerine yönelik tahkim çalışmaları da başladı ve dayanak güçlendirme çalışmaları bitmeme ediyor.

Ada sınırları hizasında sayı farkı 24 metre derinlikteki esas kayaca ankre çelik-demirli beton tümleşik kazık imalatı yapılmakta. Böylece yapının etrafı belkili sarsıntılara, dayanç kaymalarına ve değişik oluşabilecek tehlikelere cebin güçlendiriliyor.

Ada bünyesinde gerçekleşen takviye ihya ve kule-kermen mahallerindeki değişik imalatlar koordineli kendisine devam ediyor.

Süreç boyunca kimyasal analizler, georadar görüntüleme sistemleri ve lazer tarayıcılar kabilinden bugünün teknolojisiyle seçme tip imkan yapının korunması amacıyla kullanılıyor.

Share: