Kırgızistan, bozuk vatandaşlarına “Meken Bilgili” verecek

Kırgızistan Himmet, Içtimai Asayiş ve Göç Bakanlığı, ecnebi bire bir ülkenin vatandaşlığını düz eski vatandaşlarına ayrımsız kol hak içeren “Meken Bilgili” (Ülke Kartı) verecek.

Bakanlığın resmi genel ağ sitesinde meydan kayran açıklamaya göre, doğumundan itibaren Kırgızistan Cumhuriyeti vatandaşı olan fakat daha sonradan kanuni yollarla vatandaşlıktan sâdır kişilere, bunların çocuklarına ve torunlarına 10 sene süreyle Meken Deneyli verilecek.

Meken Deneyli’a ehil olacak kişilere, Kırgızistan’ı vizesiz mülakat etme, transit mürur, methal ve çıkış etme, tevakkuf ika, yurda girişten sonradan 90 devir içinde anahtar olma, düzentileme, keyif ve eğitim bilimi hizmetlerden fiyat koşullarda faydalanma hakkı tanınacak.

Yabancı talih vatandaşı eski vatandaşlar, lazım şartları karşılaması kaydıyla yurt içinde Sosyete Bakım Merkezlerinden veya ev dışındaki dış temsilciliklerinden 13 Mart itibarıyla yapacağı müracaat üzerine Meken Deneyli alabilecek.

Meken Bilgili başvurusunda, Kırgızistan’ın çizgi komşuları Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan ve Çin Ahali Cumhuriyeti vatandaşları dünya tutuldu.

Share: