Kertil’in kanlı virajları güneş oldu

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde ilçenin güneye açılan kapısında tarihi baştan yazacak Sındırgı- Akhisar arası sefer yapım çalışmaları mütemadi bitmeme ediyor.

1940’lı yıllarda yapılarak 80’li yıllara büyüklüğünde İzmir- İstanbul yolu olarak beğenilen, hunriz virajları ve tatil tesisleri ile hafızalara kazınan Sındırgı Akhisar karayolu dev aynı envestisman ile yeniden yapılıyor. 53 kilometrelik misil üzerinde kâin Kertil’in kanlı virajları birlikte çağ oldu. 3 tırmanma şeritli ve asayiş önlemleri arttırılacak misil çalışmalarının tamamlanması ile alay malay yolun 10 kilometre daha kısalması hedefleniyor.

Vatandaşların özlemle beklediği Sındırgı-Akhisar Karayolu termal turizm ile gelişmekte olan Sındırgı ilçesinin güneye açılan kapısını oluşturuyor. Yolun elverişli arkaç gelmesi ve aut pazara ulaşımın kolaylaşması da kaza halkına önemli ölçüde yardım sağlayacak. Yol bire bir zamanda Kütahya-Simav- Bigadiç bölgelerinden İzmir’e ulaşıma de yardım sağlayacak.

Sındırgı-Başlamış arasında yolun mefret aynı kısmı tamamlandı. Üzücü virajların kalktığı nöbet muvasala süresini de kısalttı. Icraat dahilinde Sındırgı Çevre Yolu ve Akhisar yolu Cüneyt Mahallesi angajman noktasında tehlikeyi minimuma indirecek ağız çalışması ise sonuç hızıyla bitmeme ediyor. Viraj noktasında alelhusus tonajlı kamyonların yaşadığı sav dahi kavşağın yapılması ile sonuç bulacak.

Eriştirme Bakanlığı vasıtasıyla yapılan Sındırgı Akhisar Karayolu’nun 10 kilometre kısmı ise DSİ marifetiyle yapılacak. Sındırgı Akhisar Karayolu’nun 2024 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Gizli buzlanmaya cebin ve yağışlı havalarda sürücülerin tetik olması üzerine bile tembihat sıkça tekrarlanıyor. Sındırgı Akhisar Karayolu aynı zamanda güzergah üzerinde mevcut kırsal mahallelere ulaşımı üstelik kolaylaştırıyor.

“Yıpranmamış ufuklara açılacak olan Sındırgı-Akhisar yolu dayanılmaz benzeri şekilde ilerliyor”

Sındırgı Belediye Reisi Ekrem Kırıcı, posta çalışmalarını yerinde inceleyerek “Sındırgının gelişimi, büyümesi ve çarkıt İstanbul, İzmir güzergahında dönemlerdeki o etkili, cafcaflı günlere ulaşması amacıyla bildirme büyük projelerimiz misil ağlarının genişletilmesi İzmir gibi pazarlara idrak hevesimizdi. Şükürler olsun ki Balıkesir yolu geçmiş önce yapılan yollardan birisiydi ama akabinde yeryüzü yüce yollardan birisi İzmir Limanı’na Sındırgı’nın domatesini biberini bölgenin bilcümle mahsulünü ulaştırabilecek tıpkısı çalışmayı yapmaktı. O hayalimiz çabucacık dakikasında verilmek amacıyla Akhisar, Sındırgı beyninde coşkun bire bir iş var. Müteahhit müthiş; yaz, şita, kar, demiyor, çalışıyor ve şu anda bile özellikle sandık dövme dediğimiz başlamış tarafında tahammülfersa amal çıkarıyor. Virajın tamamen acı olduğu yerlerde larpadak keserek ve oradaki kere o kadar rahatlıyor kim insanın gözleri doluyor doğrusu yapılan çalışmaları görünce.

Sındırgı’nın methal kısmında Cüneyt köyümüzün olduğu noktada tıpkı dudak düzenlemesi var. Hele burada edebiyat domates kamyonları bati manada üç, ilkokul kez kaymakamlık yaptılar, yan yattılar. Yolun kapalı olan kısımları hele şu anda daha çok serencam nihai işlemler yapıldığından ufuk üstelik kendini göstermeye başladı. Burada yüzün ürende hisse senedi makinası iki yüzün üstünde eş aralıksız çalışıyor. Devletimizin imkanları burada doğrusu, ihtimal şu anda üç beş milyon teklik günlük kendisine maliyeti olan benzeri el. Baskı tıpkı kere zira dağları aşıyorsunuz eskinin Kertil geçidi denilen yasakçı bura. Bu sene Akhisar’a yaklaştığımız yerde 7 kilometrelik ayrımsız kısmı üstelik Azamet Akarsu İşleri tarafında yapılacak. Onunla beraber üstelik Akhisar’a on kilo metre yolumuz eskimiş olacak. Gördes sefer ayrımına büyüklüğünde hemencek birden yolumuzda yeni sene tamamen tükenik olacak. Ego hem müteahhitimize eline emeğine esenlik, çokça bol tıpkısı hareket çıkardı bu tahakküm şartlarda. Hükümetimize Recep Tayyip Erdoğan başta koyulmak üzere Eriştirme Bakanlığımıza, Karayolları’mıza tükenmez şükranlarımı yer ediyorum. Eskimemiş ufuklara açılacak olan Sındırgı, Akhisar yolu katlanılamaz bire bir şekilde ilerliyor” dedi.

Kat çalışmalarının tamamlanması ile alay malay misil süresince ağaçlandırma çalışmalarının de yapılacağı belirtildi. – BALIKESİR

Share: