Kavşak Barajı’ndaki “yüzen adalar” karaya oturdu

Adıyaman’ın Çelikhan ilçesindeki Kavşak Barajı’nda mevcut “yüzen adalar”ın balaban çoğunluğu, akarsu seviyesinin azalması dolayısıyla karaya oturdu.

Önceki yıllarda üzerinde dikme mevcut onlarca adacığın yüzdüğü barajda, bu sene koca bir başkalık gözlemleniyor. Baraj gölünde 1-2 adacığın kaldığı görülürken, akarsu seviyesinin düştüğü bölgedeki onlarca ada ise kıyıya andıran bölgede zeminde birleşti.

17 bin 600 aracın çıkardığı karbondioksiti namevcut ediyor

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, AA muhabirine, hem saf hayatı destek olmak hem de kentin muhteşem bire bir turizm merkezi olan yüzen adaları çok önemsediklerini söyledi.

Bölgenin seçkin sabık dolaşma henüz çok ülfet edilen ayrımsız tarz haline geldiğini rapor eden Turgut, şunları kaydetti:

“Adaların karaya oturması, akarsu seviyesinin düşmesi ve hep dünyada olduğu kadar ilkim değişiklerinin sonucu. Suların özenle kullanılmaması, sulamada daha çok vahşi sulamanın devam etmesi dahi bu sonucu hızlandırıyor. su seviyesi bu büyüklüğünde düşmeseydi bu adacıklar bile karaya oturmayacaktı. Barajın dağların beyninde olması aynı yarar, dağlar yeryüzündeki hem direkler hem dahi akarsu depolarıdır. Dolayısıyla buradan bu barajı besleyen su kanalları, pınarları bitmeme ediyor. Menfi halde artık kuruyabilirdi.”

File çözümü

Prof. Dr. Turgut, darülfünun kendisine tıpkı süredir bölgeye ilgilendiren icraat yürüttüklerini belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Kızıl haber adamlarımız serencam 2 yılda ‘yüzen adaları koruyabilir miyiz, yeniden ekosisteme karışma edebilir miyiz?’ diyerek çalışmalar yapıyor. Yüzen adaların mecmu alanı 30 dekar civarında ve bu adaların yaptığımız icraat sonucunda tıpkısı metrekaresinde kestirmece 2,7 ton karbondioksiti, toplamda birlikte 17 bin 600 aracın çıkardığı karbondioksiti ortadan kaldırdığını gördük. Bu adalar, kâmilen bu yüzden da çok eke. Adaların korunabilmesi amacıyla Valiliğimiz, İl Hususi idaresi ve Çelikhan Kaymakamlığının katkılarıyla ve İpek Yolu Kalkınma Ajansının desteğiyle aynı proje geliştirdik. Proje kapsamında adaları alttan destekleyip sepet tarzı aynı fileyle vira etmek istiyoruz. Böylecene adaların karaya vurmaması için tıpkısı bindi oluşturmuş olacağız. Bu konuda çalışmalarımız bitmeme ediyor.”

Vatandaşları akarsu tasarruf üstüne uyaran Turgut, “Su kaynaklarımızı gelecek nesillerimize bırakacak şekilde kullanmamız gerekmekte. Su bildirme zer materyalimizdir. Susuz sahn imkânsız, buraları yüklenmek zorundayız.” dedi.

Share: